کد خبر: ۷۱۵۹۵۹۳
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
کد خبر : ۷۱۵۹۵۹۳

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت:فعالیت ۴۵۶ نشریه و مطبوعات در استان اصفهان چهار درصد نشریه‌های کشور را شامل می‌شود.

به گزارش  خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،اصغر مختاری، معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، امروز در نشست بررسی وضعیت و شرایط حوزه مطبوعات کاشان در اداره ارشاد این شهرستان افزود: هم اکنون ۴۵۶ نشریه و مطبوعات شامل ۲۵۶ چاپی و ۲۰۰ الکترونیکی (۵۶ درصد چاپی و ۴۴ درصد الکترونیکی) در استان اصفهان فعالیت می‌کنند که در مجموع چهار درصد نشریه‌های کشور را تشکیل می‌دهند.

او با اشاره به اینکه شرایط نشریات و مطبوعات در این استان در مقایسه با کل کشور از نظر کمی بد نیست و به لحاظ کیفی هم قابل مقایسه با خیلی از استان‌ها و سرآمد آن‌ها است افزود: نشریه‌های چاپی استان اصفهان شامل ۱۲ روزنامه، ۴۰ هفته‌نامه، ۲۰ دو هفته‌نامه، ۶۶ ماهنامه، ۱۷ دو ماهنامه، ۸۳ فصل‌نامه و ۱۸ دو فصل‌نامه است.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان همچنین با ابراز نگرانی از وضعیت مطبوعات و نشریه‌های کاشان اظهار داشت: آن‌گونه که حس و مشاهده می‌شود نشریه‌ها و مطبوعات نمودی در این شهرستان ندارند که علت اصلی آن مسائل مالی، اقتصادی و افزایش قیمت کاغذ است.

مختاری، تصریح کرد: وضعیت نشریه‌ها و مطبوعات شهرستان به لحاظ کمی خوب است، اما به لحاظ کیفی یعنی شرایط چاپ و انتشار از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند که بیشتر مشکلات آن‌ها کمبود کاغذ، زینگ و فیلم است و برخی نیز دارای مشکلات دیگر از جمله چاپ و انتشار منظم است.

او تاکید کرد: انتظار استان با توجه به توانمندی، ظرفیت و شاخص‌هایی که کاشان در کل کشور دارد از حوزه نشریه‌ها و مطبوعات خیلی بیشتر از این رقم است، چون این شهرستان با جمعیت نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر باید با شهرستان‌های کمتر از ۵۰ هزار نفر، متفاوت باشد.

به گفته او، از سویی دیگر، چون شهرستان کاشان دارای شاخصه‌های متفاوت فرهنگی است بنابر این باید در زمینه نشریه‌ها و مطبوعات نیز نسبت به سایر شهرستان‌های دیگر شاخص باشد.

کاهش قیمت کاغذ

مختاری همچنین از کاهش قیمت کاغذ خبر داد و تصریح کرد: معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر به مرکز استان اعلام کرد که برای تامین کاغذ نشریه‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد و بنابر این می‌توان گفت هیچ نشریه‌ای نباید به به علت تامین کاغذ، چاپ نشود، چون کاغذ وجود دارد.

او، وضعیت نشریه‌ها و مطبوعات کاشان را در مقایسه با خیلی از شهرستان‌ها دارای شرایط خوبی دانست و گفت:، اما با توجه به ویژگی‌های کاشان انتظار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از این شهرستان برآورده نشده است، چون نمی‌توان کاشان را با سایر شهرستان‌های استان اصفهان مقایسه کرد.

به گفته مختاری شهرستان کاشان هم اکنون دارای ۳۹ نشریه و مطبوعات (۲۶ چاپی، ۱۱ برخط الکترونیک و ۲ برخط غیرالکترونیک) است که نشریه‎‌های چاچی شامل یک روزنامه، ۴ هفته‌نامه، ۴ دو هفته‌نامه، پنج ماهنامه، ۹ فصلنامه و سه ۲ فصلنامه است.

در این نشست که با حضور برخی خبرنگاران، مدیران مسوول خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری و دست‌اندرکاران چاپ و نشر در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان برگزار شد، مشکلات نبود خانه مطبوعات، کمبود کاغذ و زینگ، مشکلات چاپ نشریه‌ها در تهران، بیمه خبرنگاران، نبود عدالت در توزیع آگهی‌ها بین نشریه‌ها، و تاسیس موزه نشریه در کاشان مطرح و بررسی شد.

۱۱ هزار و ۳۹۳ نشریه در کشور چاپ می‌شود که ۷ هزار و ۵۲۳ یعنی ۶۶ درصد آن چاپی و ۳ هزار و ۷۰۰ مورد آن ۳۴ درصد الکترونیکی است.

انتهای پیام/م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر