کد خبر: ۷۱۶۶۳۶۹
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
کد خبر : ۷۱۶۶۳۶۹
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان؛

همتی گفت: شوک قیمتی بنزین و عوارضی از آن در افزایش قیمت ارز تاثیر گذاشته که به زودی نرخ آن کاهش و به ثبات می‌رسد.

نرخ دلاربه زودی کاهش می‌یابد / واردات سالانه ۳.۵ میلیارد دلار دارو با دلار ۴۲۰۰ تومانی به کشور به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه بازدید از مرکز فناوری در پاسخ به سوال خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،درخصوص آخرین وضعیت بازار ارز و نوسانات هفته گذشته، گفت: شوک قیمتی بنزین و عوارض ناشی از آن در افزایش نرخ ارز تاثیر گذار بوده است؛جو روانی حاکم در داخل و فضاسازی ها از  خارج کشور  سیر نزولی قیمت ارز را صعودی کرد.

او با اشاره به اینکه برخی از طرفداران بالا بردن قیمت ارز شایعه‌هایی را مطرح کرده اند که بودجه سال ۹۹  اقتصاد کشور را پولی خواهد کرد ، گفت:علاوه بر شایعه پراکنی در فضای مجازی، مردم اطلاع دارند که شبکه‌های خارجی همواره بر روی تخریب آرامش روانی اقتصاد کشور  تلاش میکنند. 

صبر ما زیاد است هیجانی برخورد نمی کنیم

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه صبر ما زیاد است و هیجانی برخورد نخواهیم کرد، افزود: همانطور که در یکسال گذشته بازار ارز را کنترل و متناسب با ارزش ذاتی تعدیل کرده‌ایم و انشالله ثبات را بر این بازار حاکم خواهیم کرد.

همتی توضیح داد: به تدریج ثبات را به بازار ارز بازمی‌گردانیم و امیدواریم مانند گذشته به تدریج شرایط بازار ارز را کنترل و ثبات را در نرخ‌ها حاکم کنیم.

او با اشاره به اینکه شرایط سیاسی کشور‌های همسایه هم در افزایش نرخ ارز تاثیر گذار بوده است، گفت: شرایط سیاسی که در کشور عراق در چند ماه گذشته ایجاد شده بود باعث شده که صادرات به این کشور مختل شود.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: ما هم اکنون در پایان سال میلادی قرار داریم و بسیاری از شرکت‌ها در حال تسویه حساب با طرف خارجی خود هستند و همین موضوع زمینه ساز افزایش تقاضا در بازار می‌شود بنابراین تمامی این اتفاقات زمینه ساز افزایش نرخ ارز در بازارشده است.

همتی درباره اصلاح ساختار بودجه هم گفت: ما در شرایطی می‌خواستیم بودجه را اصلاح کنیم، اما با چند مشکل روبرو بودیم به طوری که نمی‌توانستیم یک دفعه نفت را از درآمد‌های بودجه قطع کنیم.

 اصلاح ساختار بودجه چند سالی زمان می برد

او اظهار کرد: ما در هر حال با فشار درآمد‌های نفتی روبرو هستیم و نمی‌توانیم روی درآمد‌های نفتی حساب چندانی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اصلاح ساختار در بودجه یک شبه نمی‌تواند اتفاق بیفتد، افزود: بحث سهم مالیات‌ها در بودجه و سایر درآمد‌ها از جمله فروش دارایی‌ها، اموال و املاک شرکت‌های دولتی در بودجه بسیار بحث برانگیز بوده است.

همتی درباره هزینه‌های بودجه هم گفت: هزینه‌های پرسنلی، حقوق و دستمزد کارگران حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.


بیشتر بخوانید:بازار ارز در چند روز آینده به ثبات می‌رسد/تسهیل نقل و انتقال پول بین ایران و عمان


او ادامه داد: اگر می‌خواستیم دستمزد بازنشستگان را کاهش دهیم و اصلاحاتی را در این حوزه ایجاد کنیم باید در صندوق بازنشستگی اصلاحات رخ می‌داد همچنین برای اصلاح ساختار حقوق و دستمزد کارگران هم باید بخشی از تصدی گری‌های دولت کاهش می‌یافت و بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار می‌شد که این اقدامات یک شبه امکان پذیر نبود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اصلاح در تمامی این بخش‌ها یک تا دو سال زمان می‌برد، گفت: جهت‌گیری و از سویی دیگر تحریم‌ها با یکدیگر قاطی شده و پیچیدگی‌هایی را در این حوزه ایجاد کرده است.

همتی اظهار کرد: با مقاومتی که از سوی مردم، دولت و دستگاه‌های مختلف صورت گرفته امیدواریم پیچ تحریم‌ها را رد کنیم و شرایط و آینده بهتری را بتوانیم برای اقتصاد کشور رقم بزنیم.

او با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت‌های استارت آپی سهم قابل توجهی در اقتصاد کشور پیدا کرده‌اند گفت: طبق دستورات مقام معظم رهبری توجه به بحث علمی و فناوری در کشور باید بیشتر شود و دولت و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور این موضوعات را به صورت جدی دنبال می‌کند.

 رشد ۵۲درصدی ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: در بحث سیستم بانکی هدف ما آن است که همانطور که شرکت‌های دانش بنیان سریع و شتاب دهنده فعالیت می‌کنند ما هم در این حوزه اقدامات شتاب دهنده‌ای را انجام دهیم.

همتی با اشاره به اینکه پتانسیل و تامین مالی این شرکت‌ها در حال بررسی است، افزود: در ۸ ماه اول امسال میزان تسهیلاتی که به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت شده رشد ۵۲ درصدی داشته است.

او بیان کرد: از ابتدای سال حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپی به حدود ۱۰ هزار مجموعه رسیده‌اند گفت: این آمار‌ها نشان می‌دهد که پتانسیل در این بخش در حال افزایش است و با توجه استقبال این شرکت‌ها روند رسیدن به این محصول سرعت گرفته است.

همتی بیان کرد: در صورتی که ما بتوانیم این کمک‌ها را تقویت کنیم نتایج بهتری را در این بخش به دست خواهیم آورد و ما امیدواریم با کمک همکاران بانکی بتوانیم در این حوزه به نتایج مطلوبتری برسیم.

او با اشاره به اینکه در تمامی حوزه‌ها واردات تنها محدود به نیاز‌های کشور می‌شود، گفت: در بخش اول مواد اولیه حساس کارخانجات و در بخش دوم واردات دارو مهمترین نیاز‌های وارداتی کشور ما به شمار می‌رود.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: باید وابستگی دارویی خود را در کشور به حداقل برسانیم و یا کاملا قطع کنیم.

همتی با اشاره به اینکه دیگر لزومی ندارد بسیاری از کالا‌ها را وارد کنیم، گفت: کار‌های بسیار خوبی در این بخش صورت گرفته و طبق صحبت‌هایی که با وزارت بهداشت انجام شده توانسته ایم اقدامات خوبی را در این حوزه انجام دهیم.

او با اشاره اینکه سالانه حدود ۳.۵ میلیارد دلار فقط دارو و تجهیزات پزشکی از طریق دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود، گفت: هر درصدی از این ۳.۵ میلیارد دلار کم شود کمک شایان و قابل توجهی در حوزه کاهش وابستگی ما به کشور می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: کالا و تجهیزات دیگری در حوزه پزشکی با دلار بالای ۴۲۰۰ تومانی هم وارد کشور می‌شود که نشان می‌دهد حجم قابل توجهی در حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی به کشور وارد شده است.

همتی تاکید کرد: طبق صحبت‌هایی که با وزیر بهداشت و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده و در آینده وابستگی ما به دارو کاهش می‌یابد.

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
دلسوز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
سلام، قیمت دلار کاهش پیدا میکنه؟ تنها کشوری هستیم که پولمون رو دستی دستی بی اعتبار کردیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
آره موقعه انتخابات مجلس ارزون و بهتر دوبله
رحیمی جونقانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
سلام اقای همتی واقعا نتوانستی هیچ کاری بکنی این را قبول کن شما میگی علت نوسان ارز تنش بین چین وامریکا است ای تنش رو هیچ کشور اثر نداره فقط ایران پس دروغ نگو چون اعتماد مردم از بین می رود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
چرا شعار میدهید دلار چه جوری میخاد بیاد پائین تورم تورم کمر شکن است جناب رئیس کی میخواهیم تو کشور بدون استرس زندگی کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
این حرفها رو پریروز هم گفتید. رییس بانک مرکزی حرفهایش را کپی پیست میکند؟ شما از ۱۱۲۰۰ قول کاهش داددی الان ۱۳۷۰۰ هست. داراییهای مردم را نابود کردی جناب رییس
....
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
این ارزهای 4200 رو برای خودشون میگیرن و تبدیل به 13000 میکنند به همین راحتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
این داروهایی که با نرخ 4200 وارد میشه به کی میرسه؟ ما هر دارویی گرفتیم قیمتش رفته بالا چهار برابر حتی بالاتر از نرخ دلار کاش اسامی داروهایی که ارز گرفتن میگفتن آدم میدونست دلار 4200 وارد شده
پاسخ ها
سلیمانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
تا حالا هر چه دارو گرفتیم قیمت چند برابر شده
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر