کد خبر: ۷۱۷۴۷۰۰
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
کد خبر : ۷۱۷۴۷۰۰

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: تمامی محصولات دام، طیور که در استان عرضه می‌شود کاملا سالم و بهداشتی بوده و برخی شایعات مطرح در مورد سلامت آن نادرست و کذب است.

سالم و بهداشتی بودن محصولات دام و طیور عرضه شده در استان اردبیل

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، صادق صالحی، مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل  امروز در نشست با فرماندار خلخال  با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزا در استان اردبیل گفت:  برخی مطالب و شایعات در زمینه وجود بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان نیز کذب بوده و مشکلی در مصرف گوشت مرغ وجود ندارد.  

او افزود: در  سه سال گذشته هیچ‌گونه مورد مثبت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان مشاهده نشده و  اظهارنظرهای غیر کارشناسی در زمینه ارتباط انفلوآنزای شایع انسانی با  آنفلوآنزای پرندگان کاملا بی‌مورد و مردود است.

صالحی اظهار کرد: گوشت قرمز عرضه شده ممهور به مهر دامپزشکی  در مراکز عرضه گوشت و قصابی‌های سراسر استان اردبیل هم کاملا سالم، بهداشتی بوده و موردی برای تردید خریداران وجود ندارد.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: از ابتدای امسال ۱۲۵ هزار و ۷۲۹ رأس دام و ۹ میلیون و ۵۰۷ هزار و ۳۹۱ قطعه طیور در کشتارگاه‌های استان تحت نظارت دامپزشکی کشتار و در چرخه مصرف وارد شده است.

صالحی بیان کرد: بازرسان بهداشتی دامپزشکی از ابتدای امسال بیش از ۴۱ هزار و ۳۱۱ مورد بازدید بهداشتی از مراکز تولید، توزیع و عرضه فراوده‌های خام دامی بعمل آورده و نزدیک به ۱۵۵هزار و ۲۲۴ کیلوگرم فراورده‌ غیر بهداشتی، فاسد و تاریخ منقضی را ضبط و معدوم کرده و ۲۱۵ متخلف را به مراجع قضایی معرفی کرده‌اند.

او با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی از نظر بیماری‌های دامی در استان وجود ندارد افزود: با وجود ارایه خدمات رایگان واکسیناسیون دام‌ها متاسفانه عدم وجود شابع بیماری دام در استان موجب شده تا دامداران رغبتی به واکسیناسیون دام‌های خود نشان ندهند .

صالحی بـه ضـرورت همکاری دامداران با اکیپ‌های مایه‌کوبی دامپزشکی تاکید کرد و گفت: در طول سال چندین طرح ضربتی واکسیناسیون بر علیه بیماری‌های مختلف دام و طیور انجام می‌شود که نمونه بارز آن اجرای طرح ملی و  فراگیر واکسیناسیون نیوکاسل بر علیه طیور بومی برای اولین بار  در  استان است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل  افزود: در ایــن راستا بیماری‌های مختلف دام و طیور که روی سلامت و بهداشت عمومی جامعه تأثیرگذار است یا در حــوزه اقتصـاد ملی اهمیت دارند مانند بیماری تب برفکی ، شاربن ، آبله و بسیاری از بیماری‌های مشترک مانند بروسـلوز ، هاری  از بیماری‌های بسیار مهمی هستند که بدرستی کنترل  و تا حد توان خود تلاش می‌کنیم از شیوع این بیماری‌ها در استان پیشگیری شود. 

انتهای پیام/ع

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر