اتمام ۱۲ طرح مرمتی بازار سنتی تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از اتمام ۱۲ طرح مرمتی بازار تاریخی تبریز خبر داد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز،مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی گفت: این طرح‌ها در یک سال گذشته به همت معاونت میراث فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تبریز با جلب مشارکت اصناف و بازاریان این کلانشهر اجرا شده است.

او با اشاره به اینکه هر فاز از مراحل مرمت و ساماندهی این اثر فاخر فرهنگی و تاریخی با تأمین اعتبار لازم و تحت نظر اداره‌کل، با جلب مشارکت اصناف صورت میگیرد، افزود: مرمت و جداره سازی ورودی بازار به مسجد جامع، مرمت "آجرفرش سقف مسجد حاج صفرعلی، طاق ورودی تیمچه میرزا شفیع، طاق بازار سراجان و دالان سقط فروشان"، کف‌سازی "تیمچه‌های شعربافان و ملک"، اجرای سر درب ورودی شازده بزرگ و ایزولاسیون تیمچه امیرشاهی به اتمام رسیده است.


اوخاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این اثر تاریخی بخش بزرگی از شریان اصلی پویایی در بافت تاریخی تبریز را در خود جای داده است، متخصصان و کارشناسان خبره معاونت میراث‌فرهنگی و پایگاه بازار به‌صورت مداوم در حال پایش و مرمت کالبد این اثر تاریخی ارزشمند هستند.

آبدار با اشاره به عملیات مرمت و بازسازی عناصر مختلف این بازار از سال ۹۷ تاکنون، ادامه داد: استحکام‌بخشی و سبک‌سازی بنا‌های واقع در بازار سرپوشیده تبریز به‌منظور مقاوم‌سازی بخش‌های مختلف آن از موضوعات مورد توجه این اداره کل در فرایند مرمت این مجموعه تاریخی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: «در هشت ماه امسال، ۲۰۰ مغازه بازار سرپوشیده تبریز با مشارکت کسبه بازار مرمت و ساماندهی شده است.

"بازار سرپوشیده تبریز" با گستره ۲۷ هکتار و ۱۶ عنصر ازجمله تیمچه، دالان، سرا، چهارسوق، مسجد مدرسه، دروازه، حمام، بقعه، پل بازار، بازارچه، زورخانه، یخچال و ... به‌عنوان بزرگ‌ترین سازه آجری سرپوشیده به‌هم‌پیوسته جهان شناخته می‌شود.

مجموعه بازار تاریخی تبریز در سال ۸۹ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: بزارسنتی ، بازار
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر