کد خبر: ۷۲۱۱۴۲۱
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
کد خبر : ۷۲۱۱۴۲۱
گروه : کرمان » کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: ریاست کنونی قوه قضائیه از قضات برجسته دستگاه قضایی هستند و تلاش دارند که در فرصت مناسبی بتوانیم جواب قانونی را به طرفین پرونده‌ها ارائه کنیم.

اهتمام جدی قوه قضائیه برای تعیین تکلیف پرونده‌های معوقهبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان،  یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان در نشست تعاملی دادگستری کل استان با کارشناسان رسمی مرتبط در راستای اجرای دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های معوقه و تعیین تکلیف فوری آن‌ها افزود: رسیدگی به پرونده‌های معوقه کار بسیار مهمی است و در این رابطه باید در بازه زمانی تعیین شده، حجم مشخصی از پروند‌های جریانی را تعیین تکلیف کنیم و این در حالی است که بخش زیادی از پرونده‌ها نیاز به نظر کارشناسی متقن و روشن دارد.

او با اشاره به ضرورت و اهمیت تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه، تصریح کرد: در این رابطه نیاز به کار جهادی و فوق العاده‌ای داریم.

رئیس شورای قضائی استان کرمان با بیان این مطلب که بخشی از اطاله دادرسی ناشی از نوع فعالیت‌ها و مشکلات نظام کارشناسی در سیستم قضائی است، اظهارداشت: فرایند کارشناسی نیاز به بازنگری و بازبینی توسط متخصصان دارد و باید ایراد و مشکلات موجود در بدنه کارشناسی شناسایی و رفع شود.

موحد اظهارداشت: اگر نظرکارشناس اولیه متقن و مستدل باشد، قاضی نیازی به ارجاع پرونده به هیات کارشناسی ندارد و می‌تواند رای را صادر کند، اما در برخی موارد، چون نظر کارشناسی متقن و روشن نیست، قضات مجبور می‌شوند پرونده‌ها را به هیات‌های کارشناسی ارجاع دهند.

او تاکید کرد: مشکلات موجود در روند کارشناسی باید حل شود تا قضات بتوانند کار رسیدگی به پرونده‌ها را در اسرع وقت انجام دهند، زیرا در صورتیکه دلیل عدم تعیین تکلیف پرونده‌ها عدم نظرکارشناس در مهلت مقرر باشد، باید این موضوع را به قوه قضائیه اعلام کنیم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه هیات مدیره را در هرگونه قصور در اظهار نظر کارشناسی کارشناسان رسمی دادگستری مسئول می‌دانیم، گفت: نظر کارشناسی برای اجرای عدالت نیاز است و در این رابطه سرعت کار نباید موجب کاهش دقت و تضییع حقوق مردم شود.

معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان کرمان نیز گفت: ریاست معظم قوه قضائیه در ۹ دی ماه دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های معوق و تعیین تکلیف فوری آن‌ها را ابلاغ نمودند.

مهدی بخشی افزود: پرونده‌های مسن و معوقه از دلایل بروز اطاله دادرسی در محاکم قضائی است و رسیدگی به این پرونده‌ها در افزایش رضایت مندی مردم تاثیر به سزایی دارد.

او با اشاره به اینکه رضایت مندی از دستگاه قضائی در حال افزایش است، تاکید کرد: بر اساس دستورالعمل ریاست قوه قضائیه پرونده‌های تشکیل شده از اول مهرماه سال جاری به قبل از آن به عنوان پرونده‌های معوق محسوب می‌شوند و باید در اسرع وقت تعیین تکلیف شوند.

معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان کرمان تصریح کرد: در استان کرمان بیش از ۱۹ هزار پرونده مشمول تعریف پرونده‌های معوقه و مسن هستند که از این تعداد بیش از ۱۶ هزار پرونده مربوط به سال‌های ۹۷ و ۹۸ و مابقی مربوط به سال‌های قبل ازآن است و باید تاپایان سال جاری تعیین تکلیف شوند.

او اظهارداشت: تعیین تکلیف پرونده‌های معوق نیاز به کار جهادی دارد و در این رابطه دقت در رسیدگی نباید فدای سرعت شود.

انتهای پیام/س

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر