کد خبر: ۷۲۱۱۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
کد خبر : ۷۲۱۱۴۶۶

مسئولیت‌ها و تعهداتی که به سبب ازدواج در زندگی افراد پدید می‌اید، بهترین زمینه برای رشد ظرفیت‌های وجودی آنان است.

ازدواج فرصتی برای رشد ظرفیت‌های وجودی انسانبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حجت الاسلام علی سرلک استاد حوزه و دانشگاه در جمع زوج‌های ششمین کاروان طرح ملی همسفر تا بهشت در حرم مطهر رضوی، پذیرش مسوولیتِ انسان بودن را مهمترین فلسفه ازدواج برشمرد و گفت: با مسئولیت پذیری، حقیقت وجودی انسان نمایان شده و در مسیر رشد قرار می‌گیرد؛ در واقع کسانی که شانه از بار مسئولیت هاخالی می‌کنند به طرف جمود و زندگی نباتی حرکت کرده و اغلب موجوداتی ضعیف خواهند شد.

او افزود: اصولا جنس رابطه در ازدواج، ورود به عرصه مسئولیت‌هایی است که پهنای بیکرانه دنیا و آخرت را در بر می‌گیرد و از آنجا که این مسوولیت‌ها چالش‌هایی را پیش پای همسران می‌گذارد لازم است مهارت‌هایی را بیاموزند و در مواجهه با این چالش‌ها آگاهانه و توانمند عمل کنند.
 

مهمترین چالش زندگی مشترک

این کارشناس مسائل خانواده، مقایسه کردن را نخستین و مهمترین چالش‌های زندگی مشترک همسران جوان برشمرد و گفت: پس از اینکه پیمان ازدواج میان زن و مرد شکل گرفت موضوع تعهد و پایبندی آنان به این پیوند مطرح می‌شود و یکی از موضوعات تهدید کننده این امر، مقایسه کردن است.

حجت الاسلام سرلک تصریح کرد: ممکن است فرد همسر خود را با افراد پیرامون خود و یا فردی که در گذشته به خواستگاری او رفته و یا خواستگار او بوده و به هر دلیلی به ازدواج منجر نشده مقایسه کند و چنانچه نقاط ضعف و کمبود‌هایی در او مشاهده کند سریعا به مقایسه پرداخته، قضاوت‌های ناعادلانه داشته و در نهایت همین امر مانند یک ویروس، سیستم ارتباطی او با همسرش را مختل کند.

او در خصوص راه حل این چالش تصریح کرد: بهترین راهکار، گفتگو و صحبت کردن افراد با یکدیگر است؛ اینکه یاد بگیرند این گفتگو را در فضایی به دور از عصبانیت، برچسب زدن، توهین و مبتنی بر درک متقابل انجام دهند و البته هنر خوب گوش دادن نیز از دیگر مهارت‌هایی است که می‌تواند به همسران کمک کند تابه طرف مقابل اطمینان دهند که صحبت‌های او برای آن‌ها مهم و قابل درک است.
 

لزوم پرهیز از قضاوت‌های نااگاهانه

 
استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: یکی از اصول مهم در گفتگوکردن پرهیز از بیان احتمالاتی است که اغلب ساخته و پرداخته ذهن افراد بوده و در مورد آن یقین حاصل نشده است، حال آنکه در آموزه‌های دینی ما تاکید شده برای بررسی به همه احتمالات توجه کنید و برای داوری جز به یقین حکم نکنید.
 

کتمان اسرار نظامی، قانون است

 
حجت الاسلام سرلک افزود: در ماجرای سقوط هواپیمای مسافربری که در روز‌های اخیر رخ داد، دیدیم که احتمالات متعددی مطرح شد بدون آنکه نسبت به حقیقت ماجرا آگاهی وجود داشته باشد و در این بین کسانی را متهم به دروغگویی و فریب کاری کردند؛ البته اگر منظور از فریبکاری بازگونکردن اسرار نظامی کشور است که باید گفت قانون همین است وچنانچه کسی خلاف آن را انجام دهد خیانتکار است.

او ادامه داد: در جلسه‌ای که اخیرا با سردار حاجی زاده داشتیم ایشان توضیحاتی پیرامون فرآیند پیش بینی شده برای حمله احتمالی دشمن ارائه داد که نشان می‌داد بسیاری از مسائل مربوط به این اتفاق و تمهیدات دفاعی و نظامی مرتبط با آن قابل بازگویی نبوده است، بنابراین تا زمانی که هدف افراد از صحبت یا عملکردشان برای ما شفاف و روشن نیست و نمی‌توانیم با یقین در مورد آن اظهار نظر کنیم بهتر است که قضاوتی نداشته باشیم.

این مشاور خانواده همچنین با اشاره به اینکه نگاه واقع بینانه در زندگی مشترک می‌تواند یکی از عوامل مهم خوشبخت بودن همسران باشد، افزود: واقع بینی سبب می‌شود بار سخت تعهدات، سبک‌تر و افراد در قبول این مسوولیت‌ها توانمندتر باشند؛ چرا که می‌دانند این مسیر، بخشی از فرایند رشد و بالندگی آن هاست.

حجت الاسلام سرلک، به ثمرات مادی ازدواج و تقویت بنیان‌های اقتصادی افراد پس از تشکیل زندگی مشترک نیز اشاره کرد و گفت: اکثر کسانی که ازدواج می‌کنند به رغم بیشتر شدن هزینه هایشان، ثروتشان افزایش می‌یابد و این به خاطر برکتی است که خداوند در مال آنان قرار می‌دهد.

او همچنین با بیان اینکه روح معنوی حاکم بر زندگی مشترک، تقویت کننده تفاهم همسران در این ساختار خواهد بود خطاب به زوجین جوان یاداور شد: خواندن برخی ادعیه همچون دعای «ربنا هب لنا من ازواجنا و زریاتنا قره اعین» و مطالعه کتب خواندنی مانند «یادت باشد» و «نامه‌های فهیمه» که روایت عاشقانه‌های شهیدان عزیز ما با همسرانشان است، را در برنامه زندگی مشترک خود فراموش نکنید.

 بیست و سومین دوره مراسمازدواج دانشجویی (طرح ملی همسفر تابهشت) از دی تا اسفندماه سال جاری در مشهد مقدس برگزار می‌شود. علاقمندان می‌توانند تا پایان آذرماه از طریق سایت اینترنتی ezdevaj.nahad.ir یا مراجعه حضوری به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها یا امور فرهنگی برای شرکت در این مراسم ثبت نام کنند.
 
انتهای پیام//ف.ح
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر