کد خبر: ۷۲۱۴۵۷۱
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
کد خبر : ۷۲۱۴۵۷۱
باشگاه خبرنگاران جوان شهرکرد گزارش می‌دهد؛

امنیت، آسایش و حس مطلوب تنها در خانه و در کنار اعضای صمیمی و دلگرم آن مفهوم خواهد داشت و همگان تمایل دارند در منازلی زندگی کنند که نه تنها از نظر وسعت بلکه از تمام ابعاد حس مطلوبی در وجود ساکنان آن ایجاد کند.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، در سال‌های اخیر با افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها، گسترش محدوده شهری، نیاز بالای مسکن، ساخت و ساز و خیابان کشی‌ها، ارتفاعات، کوه‌ها و تپه‌های شهرکرد به نابودی کشیده است.

این ارتفاعات که جزیی از زیست بوم منطقه و زیستگاه انواع مختلف جانوران و گیاهان هستند امروز با نشانه گیری کارشناسان مسکن در مناطقی از محدوده شهر مانند منظریه و میرآباد تخریب شده اند.

اما و اگر‌های ساخت و ساز در اراضی شیب دار شهرکرد

ساخت و ساز در دامنه کوه‌ها و تپه‌ها با وجود تجریبات تلخ گذشته و زحمات متحمل شده به مردم بدون رعایت مقررات ملی و عدم بسترسازی و تخریب زیست بودم منطقه راه حل مناسبی نیست.

سرگردانی جانوران بومی منطقه در فصول گرم سال در منازل میرآباد و منظریه و از بین رفتن سیمای شهرکرد به عنوان شهری کوهستانی با مناظر زیبا، ساخت و ساز‌های ناهمگون بدون رعایت مقررات ساختمان از جمله مشکلاتی است که این روز‌ها بدنه شهر را به درد می‌آورد.

اگر هر چند وقت یکبار نیز رانش زمین و جوشش چشمه‌های فصلی در مناطق مسکونی با ارتفاعات زیاد این اشتباه شهرسازی را یادآور می‌شود، اما همچنان ساخت و ساز مسکن در کوه‌ها و تخریب تپه‌ها ادامه دارد.

اما و اگر‌های ساخت و ساز در اراضی شیب دار شهرکرد

درست است که انتخاب زمین‌های هموار شهرکرد به دلیل کاربری کشاورزی از سوی اداره کل راه و شهرسازی رد شده است، اما در این میان مثلث سه گانه راه و شهرسازی، نظام مهندسی ساختمان و شهرداری هر کدام می‌توانند زحمات متحمل شده به مردم را مرتفع کنند و در این پروسه اگر مطالعات در زمان کوتاهی انجام شود ساختمان در مراحل بعدی با مشکل روبه رو می‌شود.

اما و اگر‌های ساخت و ساز در اراضی شیب دار شهرکرد

اکبر شاهوردی معاون شهرسازی شهرداری شهرکرد در گفت‎وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان در شهرکرد، با بیان اینکه ساخت مسکن در زمین‌های صاف و هموار شهرکرد رها و در مناطق کوهستانی انجام می‌شود اظهار داشت: شهرکرد یک شهر کوهستانی است و ناخودآگاه ساخت مسکن در مناطق کوهستانی صورت می‌گیرد.

او با اشاره به اینکه ساخت و ساز در محدوده شهری بر اساس طرح تفصیلی انجام می‌شود افزود: طرح توسط اداره کل راه و شهر سازی استان انجام و پس از تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، برای اجرا به شهرداری ابلاغ می‌شود.

احداث ساختمان‌ها در مناطق شیب دار مانند منطقه میرآباد شهرکرد که بیشتر ایام سال به علت سرما درگیر یخبندان است سُر خوردن عابران و خودرو‌ها در سطح خیابان‌ها را به دنبال دارد و ماجرا بعد از یک یا دو روز پس از بارش برف با یخ زدگی معابر مشکلات دیگری را نشان می‌دهد که گلایه عابران و ساکنان این محلات را در پی دارد.

اما و اگر‌های ساخت و ساز در اراضی شیب دار شهرکرد

شاهوردی اضافه کرد: ساخت و ساز در دامنه کوه بر اساس مقررات ملی انجام می‌شود در این مناطق مقررات مربوط به بسترها، شیب، تراز‌ها و حریم‌ها باید رعایت شود.

او با بیان اینکه مشکلات برخی مناطق مسکونی شهرکرد مانند منظریه، میرآباد و ساختمان‌های شقایق از عدم آماده سازی نشأت می‌گیرد ادامه داد: در این مناطق ابتدا اراضی برای ساخت به مردم واگذار و سپس برای ساخت معابر عمومی اقدام شد، آبگرفتگی برخی از ساختمان‌ها در بارندگی اخیر نیز به همین دلیل است.

شاهوردی با اشاره به اینکه در اجرای ساختمان بر اساس مقررات ملی نقشه‌ها تهیه و به تأیید نظام مهندسی می‌رسد و بر این اساس مجوز شهرداری برای ساخت صادر می‌شود گفت: وجود مشکلات متعدد به مرور زمان، مناطق مسکونی را از بافت شهری جدا و به سکونت گاهی موقت تبدیل می‌کند.

اما و اگر‌های ساخت و ساز در اراضی شیب دار شهرکرد

او افزود: مطالعات اولیه در حوزه ساخت مناطق مسکونی شهرکرد به صورت کامل انجام نشده و دچار مشکلاتی است و شهرداری متصدی اجرای طرح تفصیلی است که طرح آن توسط راه و شهرسازی تهیه شده است؛ به طور مثال برای خروجی آب در دامنه کوه باید زه کش آب‎‌های زیرزمینی ساخته شود و راه آبه‌های قدیمی دارای خروجی باشند.

گسترش ساخت و ساز منازل مسکونی در کوه ها 

ابراهیم علیرضایی معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری هم در گفت‎وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان در شهرکرد، با اشاره به اینکه ساخت و ساز در این شهر به دلیل نبود زمین ملی به سمت کوه‌ها گسترش پیدا کرده است اظهار داشت: اجازه ساخت و ساز در مناطق جنوبی شهر به دلیل مالکیت خصوصی زمین‌های کشاورزی و عدم تغییر کاربری توسط جهاد کشاورزی صادر نمی‌شود.

او با بیان اینکه توسعه شهری بر اساس نرخ رشد و نیاز مسکن انجام می‌شود افزود: مناطق مسکونی میرآباد، منظریه و شقایق نیز به دلیل کمبود زمین در این مناطق مرتفع ساخته شدند.

علیرضایی همچنین با اشاره به اینکه آمایش سرزمین در این اداره کل بر اساس مالکیت زمین‌های دولتی انجام می‌شود اضافه کرد: توسعه شهر در ۲۰ سال آینده به سمت منظریه است.

او با بیان اینکه در مناطق مسکونی مطالعات به صورت کامل انجام نشده است ادامه داد: مطالعات ژئوتکنیک خاک بر اساس آیین نامه‌های قبلی تا ۱۲ متر انجام شده است در صورتی که مطابق آیین نامه‌های جدید مطالعات مکانیک خاک باید تا ۳۵ متر گمانه زنی انجام شود.

علیرضایی با اشاره به اینکه برای مطالعات ساخت مناطق مسکونی نیاز به زمان و وقت بیشتری است گفت: در کمیسیون ماده پنج استان تمامی دستگاه‌های عمرانی و خدمات رسان عضو هستند و باید در انجام مطالعات همکاری کنند.

اما و اگر‌های ساخت و ساز در اراضی شیب دار شهرکرد

او همچنین با اشاره به لزوم احیای فضا‌های سبز داخلی این منطقه افزود: ساختمان‌های شقایق برای عبور از آپارتمان نشینی در یک یا دو طبقه ساخته شدند.

علیرضایی اضافه کرد: بر اساس قانون ابتدا باید آماده سازی مناطق مسکونی انجام و سپس اراضی برای سکونت به مردم واگذار شود که متأسفانه در مسکن مهر شهرکرد به دلیل فشار دولت برای تحویل مسکن به مردم بخشی از عملیات آماده‌سازی با ساخت و ساز همزمان شد.

تخریب گام به گام زیستگاه جانوران و تخریب پوشش گیاهی با شهرسازی

برمک اسلامی معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری در گفت‎وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان در شهرکرد، با اشاره به اینکه طبق قوانین موجود مراتع درجه یک و اراضی جنگلی به منظور شهرسازی قابل تحویل به اداره کل راه و شهرسازی نیست اظهار داشت: در برخی موارد محدوده شهری بزرگ‌تر از میزان نیاز در نظر گرفته می‌شود و متناسب با رشد جمعیت نیست.

او افزود: با توجه به اینکه امکان اجرای طرح‌های آبخیزداری و سایر عملیات‌های احیا برای منابع طبیعی در حریم شهر‌ها وجود ندارد لازم است که مدیران شهری برای مدیریت حریم شهر در بلند مدت برنامه ریزی لازم را به عمل آورد.

اما و اگر‌های ساخت و ساز در اراضی شیب دار شهرکرد

اسلامی با بیان اینکه در شهرکرد مناطق شهری مانند منظریه و میرآباد از جمله مراتع درجه یک نبوده و به منظور شهرسازی به اداره کل راه و شهرسازی تحویل داده شده است اضافه کرد: مطابق قوانین منابع طبیعی اجازه دخل و تصرف و دخالت در حریم شهری از جمله ساخت و ساز در ارتفاعات، کوه و تپه را ندارد.

در آخر باید گفت تپه‌ها و کوه‌های شهرکرد به عنوان زیست بوم منطقه و محلی برای زندگی جانوران و رشد گیاهان بدون داشتن مدافعی، هر روز در گام شهرسازی به ورطه نابودی کشیده می‌شوند.

انتهای پیام/ف

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر