کد خبر: ۷۲۱۵۱۲۲
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۳
۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۳
کد خبر : ۷۲۱۵۱۲۲

نظامی بازنشسته نیرو‌های ویژه ارتش ترکیه درباره حمله موشکی ایران به آمریکا گفت: یکی از ابعاد مهم شکست اخیر آمریکا در برابر ایران٬ این است که اولاً سامانه دفاعی این پایگاه‌ها٬ نتوانست حمله را تشخیص دهد و دوم اینکه بعد از عملیات نیز توان پاسخگویی نداشت.

کارشناس نظامی ترکیه: حمله موشکی ایران افسانه قدرت آمریکایی را از بین بردبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، شهادت شهید قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس در جریان حمله تروریستی آمریکا و پاسخ کوبنده ایران به این جنایت آمریکا٬ موجب تحولات جدیدی در منطقه شده است. اغلب رسانه‌ها و اتاق فکر‌های جهان و منطقه٬ از ابعاد گوناگون٬ این مساله را بررسی کردند.

رسانه‌ها و محافل سیاسی ترکیه نیز از روز نخست در حال بررسی ابعاد این موضوع بوده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با اُکتای یلدرم از کارشناسان دفاعی – امنیتی ترکیه گفتگو کردیم.

اُکتای یلدرم از نظامیان بازنشسته نیرو‌های ویژه ارتش ترکیه است که در حوزه‌های اطلاعاتی و مبارزه با ترور فعالیت کرده و حالا از اعضای شورای تصمیم‌گیری حزب وطن و مسئول بخش رسانه‌ای این حزب است.

همچنان که می‌دانید از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون٬ سابقه نداشته که نیرو‌های یک کشور٬ علیه آمریکا اقدام نظامی انجام دهند و به همین خاطر حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق٬ در نوع خود٬ یک عملیات بی‌نظیر و بی‌سابقه بود. به باور شما این عملیات تا چه اندازه می‌تواند بر موضوع مهم حضور نظامی اشغال‌گران آمریکایی در عراق و منطقه تاثیر بگذارد؟

اُکتای یلدرم: به باور من٬ آمریکا یک بار دیگر اثبات کرد که دولت ترور است و برای رسیدن به اهداف خود٬ هیچ ابایی از انجام اقدام تروریستی ندارد. حمله به فرمانده سپاه قدس و فرمانده حشد شعبی٬ بدون تردید یک اقدام تروریستی بود؛ لذا پاسخ موشکی ایران شایان اهمیت تاریخی ویژه‌ای است و نشان داد که ایران حاضر نیست در برابر اقدام تروریستی آمریکا سکوت کند.

 به باور شما از منظر تاریخی و نظامی و سوابق اقدامات دفاعی در منطقه و جهان٬ عملیات موشکی ایران علیه آمریکا تا چه اندازه شایان تامل است؟

اُکتای یلدرم: وقتی که تاریخ تحولات و رویداد‌های جنگی و دفاعی را به بررسی می‌کنیم٬ به وضوح می‌بینیم که پس از جنگ جهانی دوم تاکنون٬ آمریکا در هیچ کدام از اقدامات نظامی خود٬ به موفقیت نرسیده و از هیچ میدانی به عنوان طرف پیروز و سربلند٬ خارج نشده است.

در برخی موارد نیز٬ شکست‌های آمریکا٬ موجب به‌هم‌ریختگی‌های روانی کشور و جامعه آمریکا شده و به اعتبار ایالات متحده٬ لطمه جدی وارد کرده است. فراموش نکنیم که به مدت ۱۰ سال تمام یعنی از ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۳ میلادی٬ آمریکا در جنگ ویتنام٬ به شکل مداوم با بیچارگی و شکست روبرو شد.

رویداد مهم دیگری نیز که شایان تامل و یادآوری است٬ این است که در سال ۱۹۷۹ میلادی٬ مردم ایران٬ سفارت آمریکا در تهران را٬ در اختیار گرفته و ۵۲ نفر را بازداشت کردند و این موضوع به غرور و اعتبار و قدرت آمریکا٬ به شکل جدی ضربه زد.

ضربه سومی که در این منطقه به آمریکا وارد شد٬ اجرای عملیات چلیک (فولاد) ٬ توسط ارتش ترکیه در منطقه شمال عراق بود و آمریکا ۲۰۰ نیروی پیشمرگ را به جزیره گوام منتقل کرد که این نیز یکی از شکست‌های بزرگ ارتش آمریکا بود.

شکست چهارم آمریکا وقایع سال ۲۰۱۷ کرکوک بود که در جریان آن٬ نیرو‌های حشد شعبی٬ نیرو‌های پیشمرگ را به مرز‌های ۲۰۰۳ میلادی بازگردادند. شکست بعدی نیز همین تجمع و اعتراض مردم عراق در برابر سفارت آمریکا در بغداد بود که برای آمریکای‌ها ماجرای سفارتشان در تهران را تداعی کرد و ناچار شدند که سراسیمه و هراسان از بغداد هم بگریزند.

من معتقدم که مهم‌ترین و تازه‌ترین شکست آمریکا در منطقه٬ پاسخ موشکی ایران به اقدام آمریکا در ماجرای ترور شهید سلیمانی و ابو مهدی المهندس بود. پس از ترور٬ ایران پایگاه‌های آمریکا را به شکل رسمی موشک‌باران کرد و حالا ایران را باید به عنوان تنها کشوری بشناسیم که پس از جنگ جهانی دوم تاکنون٬ توانسته آمریکا را مورد هدف قرار دهد.

همان آمریکایی که در منطقه جنگ نیابتی به راه انداخته و از داعش و پ. ک. ک حمایت کرده و همچنین حامی تفکرات و اقدامات جدایی خواهانه بارزانی هم بوده است.

باید به خاطر بیاوریم که اصلی‌ترین هدف پروژه آمریکایی خاورمیانه جدید٬ این بود که ۴ کشور ایران٬ عراق٬ ترکیه و سوریه٬ تجزیه شوند. اما ایران و ترکیه همکاری‌های جدی و اثرگذاری داشته‌اند و مانع از تحقق آرمان‌های آمریکایی شده‌اند.

یکی از ابعاد مهم شکست اخیر آمریکا در برابر ایران٬ این است که اولاً سامانه دفاعی این پایگاه‌ها٬ نتوانست حمله ایران را تشخیص دهد و کاری نکرد و دوم این که بعد از عملیات نیز توان پاسخگویی نداشت. به عبارتی روشن٬ همه دیدیم که افسانه قدرت خلل‌ناپذیر آمریکا٬ تنها دروغی بزرگ و توخالی است. نه آمریکا آمریکای سابق است که هر کاری دلش بخواهد انجام دهد٬ نه کشور‌های منطقه مانند سابق ناتوان و ضعیف هستند. حالا این کشور‌ها نیز اهداف و توانمندی‌هایی دارند و می‌توانند در برابر آمریکا قدرت نمایی کنند.

سال‌های سال است که آمریکا با سیاست‌های زورگویانه و با نیت تاراج منابع نفتی و دیگر منابع زیرزمینی٬ به مردم این منطقه ظلم می‌کند. اما حالا شاهد شکل‌گیری ائتلاف مهمی در غرب آسیا هستیم که از ایران٬ ترکیه و روسیه شکل گرفته و بدون شک عراق و سوریه نیز بخشی از این ائتلاف هستند.

دیدید که عراق و چین نیز وارد شدند و حالا باید بگوییم ماجرای آتلانتیک و ابرقدرت بودن آمریکا به پایان رسیده است. حالا شاهد این هستیم که دنیا به سرعت در حل شکل دادن به نظام چندقطبی است و غرب آسیا نقش و اهمیت بیشتری یافته است.

اگر آمریکا در این جغرافیا حضور نداشته باشد٬ دشمنی و خصومتی در کار نخواهد بود. می‌بینید که از پیمان قصر شیرین یعنی از سال ۱۶۳۹ میلادی تاکنون٬ ایران و ترکیه حتی به سوی همدیگر یک سنگ هم پرتاب نکرده‌اند و هر تنش و درگیری که در منطقه می‌بینیم به خاطر سیاست‌های آمریکا و اسراییل است. در این منطقه از جهان٬ تابلوی جدیدی خلق شده که ایران و ترکیه در شکل‌گیری آن٬ نقش جدی دارند.

به باور شما٬ حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق٬ بر رویکرد‌های آتی تهران – واشنگتن چه تاثیری خواهد گذاشت؟

اُکتای یلدرم: پس از این٬ قطعاً روابط ایران و آمریکا بسیار متفاوت خواهد بود. آمریکا٬ مانند سابق نمی‌تواند به شکل دلخواه خود اقدام کند و این سو و آن سوی منطقه را به اشغال خود دربیاورد یا کسی را تهدید کند. ملت ترک و مردم ایران در کنار هم هستند. ایران٬ متفق ملت ترک است. از این به بعد٬ تاریخ٬ نه بر مبنای اراده آمریکا بلکه بر اساس خواست و اراده ترکیه٬ ایران٬ عراق٬ سوریه و روسیه شکل خواهد گرفت و کشور‌های غرب آسیا باید در برابر تحریم‌های آمریکا٬ اقدام استراتژیک انجام دهند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر