کد خبر: ۷۲۲۰۰۸۵
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
کد خبر : ۷۲۲۰۰۸۵

خسارت قابل توجه به مراکز کنترل پهپادهای آمریکا در عین الاسد، نشان داد سپاه قادر است شکست‌های متعددی به این یگان وارد کند.

کلکسیون شکست‌های ارتش آمریکا در برابر ایران/ «عین الاسد» چندمین سیلی سپاه به قدرت پهپادی آمریکا بود؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  پهپاد یا همان "پرنده هدایت پذیر از دور" که هنوز هم در افواه و برخی رسانه ها پهباد نامیده می شود، از جمله واژه هایی است که سالهاست به محافل عمومی و بحث های روزمره جامعه و رسانه های ایرانی وارد شده است. یکی از دلایل این مسئله را در کنار سرمایه گذاری صنایع دفاعی ایران در این بخش و ساخت نمونه های موفق از آن، باید در نبرد پنهان و آشکاری دانست که در این حوزه بین ایران و آمریکا در جریان بوده است.

شاید برای اولین بار موضوع و نام پهپاد برای نسل جدید و عامه مردم، در ماجرای شکار حیرت انگیز پرنده ای جاسوسی به نام آر کیو ۱۷۰ یا همان جانور قندهار تبدیل به کلمه ای پر کاربرد در میان رسانه ها و افکار عمومی شد و حالا بیش از ۸ سال است، این تقابل، با وارد کردن ضربات حیثیتی به بخش های مختلف قدرت پهپادی آمریکا به نفع جمهوری اسلامی ایران سنگینی می کند.


بیشتربخوانید: رمزگشایی از رجز عملیات جوانمردانه علیه آمریکا؛ درباره تخصص‌های ویژه فرمانده جدید سپاه قدس چه می‌دانید؟


جانور قندهار در تور ایران

پهپاد RQ-۱۷۰ اولین بار در اوایل دهه گذشته میلادی وارد خدمت شده و پیش از آغاز تهاجم آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی به منطقه غرب آسیا وارد و بر فراز این کشور به پروازهای شناسایی اقدام کرد. در همان زمان خلبانان و پرسنل پایگاه هوایی "Creech" در ایالت نوادای آمریکا نیز از وجود پهپادی ناشناس در این ایالت خبر می دادند که مشخصات آن مشابه RQ-۱۷۰ بود. این پهپاد در سال ۲۰۰۷ میلادی برای نخستین بار در پایگاه هوایی قندهار توسط عکاسان رصد شده و با انتشار عکس‌های مربوط به این پرنده مرموز و مدرن، لقب "جانور قندهار" به آن داده شد.
 
سپس گفته شد که در سال ۲۰۰۹ میلادی، تعدادی از این پهپادها به پایگاه نیروی هوایی آمریکا در اقیانوس آرام منتقل شده و به انجام پروازهای شناسایی بر فراز چین و کره شمالی پرداخته‌اند. ایران در ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۹۰ توانست که این جاسوس پنهانکار آمریکا را در درون خاک خود فرود آورده و در اختیار بگیرد که شوک بزرگی به دوستان و دشمنان کشورمان بود و برای اولین بار، جنبه هایی ناشناخته از قدرت سایبری و پدافندی ایران را به جهان نشان داد.

کلکسیون شکست‌های ارتش آمریکا در برابر ایران/ «عین الاسد» چندمین سیلی سپاه به قدرت پهپادی آمریکا بود؟

جانور قندهار در اختیار سپاه در یکی از نمایشگاه های این نیرو

نهایتاً در دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا به وجود این پهپاد اعتراف کرد اما پس از آن تقریبا به طور کامل در مورد آن سکوت کرده و در بودجه های این نیرو و نه در چارچوب سازمانی آن اشاره ای به هزینه ها و یا محل خدمت آن نمی شود. همچنین تعدادی از این پهپادها مدتی در سال ۲۰۱۰ میلادی به پایگاه هوایی Al Dhafra امارات متحده عربی رفته و به احتمال زیاد تلاش داشته‌اند از آن پایگاه به سمت جنوب ایران رفته و انجام پروازهای شناسایی در مورد سایت‌های اتمی کشورمان بپردازند.
 
در می ۲۰۱۱ میلادی نیز یک فروند RQ-۱۷۰ وظیفه نظارت بر عملیات نیروهای ویژه آمریکایی در پاکستان برای کشتن اسامه بن‌لادن، سرکرده سابق شبکه تروریستی القاعده را بر عهده داشت. پهپاد مورد نظر بعد از شکار شدن در ایران تا سالها به محل بحث های فراوان در بین سیاسیون و متخصصان در ایران و آمریکا و دیگر نقاط جهان بود. درخواست اوباما از ایران برای پس دادن این پهپاد و انتشار اطلاعات مختلف از این پهپاد در موارد مختلف توسط ایران هر از چند گاهی دوباره نام RQ-۱۷۰ را دوباره گرم می کند اما هیچ. قت حیثیت از دست رفته ارتش و سازمان های جاسوسی آمریکا در این موضوع، جبران نشد.

سپاه «پریدیتور» آمریکایی را تولید انبوه کرد

در جریان برگزاری رزمایش بزرگ پهپادی «الی بیت المقدس» نیروی هوافضای سپاه در اسفندماه سال گذشته، سردار امیرعلی حاجی فرمانده این نیرو از شرکت برخی پهپادهای ایرانی مشابه مدل پهپاد MQ۱ آمریکایی خبر داد. پهپاد MQ۱ آمریکایی که دومین پهپاد ارزشمند شکارشده و سالم آمریکایی پس از RQ-۱۷۰ است، برای نخستین بار در بازدید امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه به نمایش درآمد.

پهپاد MQ۱ آمریکایی به غنیمت گرفته شده

پهپاد رزمی MQ-۱ (ملقب به پریدیتور) ساخت شرکت General Atomics آمریکا است که از سال ۲۰۰۹ میلادی تا کنون در خدمت در نیروی زمینی ارتش آمریکا است و قابلیت حمل تسلیحات هوا به زمین و محموله های جنگالی را دارد. جمع آوری و شناسایی سیگنال های الکترونیک و ایجاد اخلال بر روی سامانه های الکترونیک، حمل رادار نقشه برداری سری و حمل تسلیحاتی مثل موشک های AGM-۱۱۴ هلفایر برای عملیات رزمی هوا به سطح از جمله قابلیت های رزمی MQ-۱ است.

این پهپاد که در سال‌های گذشته به قابلیت های جدید چون افزایش راندمان موتور، افزایش میزان سوخت و آنتن‌های ارتباطی جدید مجهز شده است، به فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا تحویل داده شده و جزو تسلیحات و سامانه‌های مهم و راهبردی ارتش آمریکا است. ارزش هر فروند از این پهپاد بر اساس تخمین‌ها معادل ۲۱ میلیون دلار است

نفوذ سپاه به قلب ریپرهای آمریکایی در سوریه

نیروی هوافضای سپاه در سالهای اخیر یکی از شاهکارهای خود در حوزه نفوذ به سیستم های شناسایی و اطلاعاتی آمریکا را در پاسخ به ادعاهای آنها درباره نفوذ و خرابکاری در برنامه موشکی کشورمان، رسانه ای کرد که نشان از وقوع این رخداد در جایی بر فراز عراق یا سوریه است. تصاویر در حال ضبط، نشان می دهد یک پهپاد MQ-۹ آمریکایی (به احتمال قریب به یقین) تعدادی از تروریست ها را زیر نظر دارد.

در ادامه شاهد هستیم که این پهپاد برای فرود، دچار مشکل شده و در نهایت در نزدیکی پایگاه خود سقوط می کند. پس از آن نیز مشخص است که پهپاد جدیدی به منطقه اعزام شده و تصاویر تهیه شده توسط آن نیز در اختیار سپاه قرار گرفته و در نهایت با ترس فراوان آمریکایی ها از نزدیک شدن به پرنده سقوط کرده، پرنده اول توسط یک جنگنده بمباران می شود. تصاویر این عملیات از دید پهپاد آمریکایی دوم نیز توسط سپاه ضبط شده است.

پهپاد MQ-۹ ریپر در حقیقت مدل پیشرفته تر از MQ-۱ پردیتور است که برای امور شناسایی و تهاجم هوا به سطح توسعه پیدا کرده. این پهپاد ساخت شرکت General Atomics آمریکا است و هر فروند آن در حدود ۱۷ میلیون دلار قیمت دارد. ارتفاع نهایی پرواز این پهپاد که به یک موتور توربوپراپ با قدرت ۹۰۰ اسب بخار مجهز است، ۱۵ کیلومتر و سرعت نهایی آن ۴۸۲ کیلومتر بر ساعت است و می تواند تا ۱۷۰۰ کیلوگرم محموله را حمل کند.

موشک هوا به سطح هلفایر و بمب های سبک هدایت لیزری از جمله تسلیحات اصلی این پهپاد محسوب می شود. عمده امور مربوط به ماموریت های شناسایی در عین استفاده از سلاح های تهاجمی در ارتش امریکا، اکنون بر عهده این پهپاد قرار دارد و در حقیقت اسب کاری ارتش ایالات متحده محسوب می شود.

بلند پرواز آمریکایی هم بالاخره در دام ایران افتاد

یکی از بزرگترین چالش ها بین ایران و آمریکا قبل از ماجرای عین الاسد و شهادت سردار سلیمانی بدون هیچ شکی مربوط به ساقط کردن پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک توسط ایران بود. در نخستین ساعات بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد امسال یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی که در حال تعرض به حریم هوایی کشورمان بود توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد. پهپاد ساقط شده از خانواده گلوبال هاوک و از سری BAMS-D بود. این پهپاد در حقیقت همان گلوبال هاوک است که برای مأموریت شناسایی و گشت دریایی تجهیز شده است.

کلکسیون شکست‌های ارتش آمریکا در برابر ایران/ «عین الاسد» چندمین سیلی سپاه به قدرت پهپادی آمریکا بود؟

لاشه گلوبال هاوک آمریکایی در جریان یک نمایشگاه در موزه دفاع مقدس

واژه BAMS-D مخفف Broad Area Maritime Surveillance-Demonstrator است و این برنامه در حقیقت ۸ سال عمر دارد و به نوعی یک پیش درآمد برای توسعه پهپاد MQ_۴C به شمار می رود اما به دلیل نیازهای زیاد نیروهای مسلح آمریکا در این چند سال، پهپادهای مجهز شده به این استاندارد به پروازهای عملیاتی از جمله در حوزه کاری ناوگان پنجم آمریکا پرداخته اند. سامانه‌های به کار رفته در این مدل هم همان سیستم‌های به کار رفته در پهپاد MQ-۴C است.

این پهپاد با آتش سامانه پدافند موشکی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفته و ساقط شده است. این سامانه پدافندی میان برد برای انهدام انواع اهداف هوایی در ارتفاع متوسط طراحی شده که از قابلیت درگیری با اهداف تا ارتفاع ۲۷ کیلومتری برخوردار است. سامانه پدافندی «سوم خرداد» قابلیت انهدام اهداف را در برد ۷۵ کیلومتری دارد و می‌تواند به طور همزمان با ۴ هدف درگیر شود و در سال ۱۳۹۳ با حضور رهبر انقلاب برای اولین بار رونمایی شد.

وقتی عقاب خاکستری امریکایی اسیر موشک‌های ایرانی شد

در نخستین تصاویر ماهواره‌ای که از پایگاه عین الاسد پس از عملیات انتقام موشکی کشورمان منتشر شد، تعداد قابل توجهی برخورد مستقیم به تاسیسات و سازه‌های پایگاه که محل نگهداری تجهیزات و مراکز کنترل پهپادی این مقر بود منتشر شد. علاوه بر اینکه برخی کارشناسان احتمال می دهند در محل سوله‌ها و چادرهای بزرگ نابود شده تعدادی از پهپادهای امریکایی نیز مستقر بوده‌اند،

حال با صحبت‌های یکی از اپراتورهای پهپادی حاضر در این پایگاه ثابت می‌شود که مرکز کنترل پهپادی این پایگاه به کلی نابود شده و ارتباط آنها با پهپادهایی که مشغول عملیات بوده‌اند قطع شده بود. وبسایت Yahoo news امریکا سخنانی را به نقل از ستوان Costin Herwig از کاربران پهپادی ارتش امریکا در پایگاه عین الاسد به هنگام حملات موشکی کشورمان منتشر کرده است.

پهپاد MQ-۱C ارتش آمریکا

وی میگوید : لحظاتی پیش از آغاز حملات موشکی ایران، حدود ۱۵۰۰ نفر از نیروهای امریکایی حاضر در پایگاه سریعا به پناهگاه های زیرزمینی منتقل می‌شوند اما ۱۴ نفر از اپراتورهای پهپادهای تهاجمی MQ۱-C موسوم به Grey Eagle به معنای عقاب خاکستری، در مراکز کنترل پهپادی پایگاه باقی می‌مانند تا ۷ فروند از این مدل پهپاد را در آسمان منطقه هدایت کنند.

ستوان Costin Herwig دلیل این امر را هشدار احتمال حملات زمینی به پایگاه عین الاسد همزمان با حمله موشکی اعلام می‌کند. در واقع ارتش امریکا احتمال می‌داده است که قبل یا بعد از حملات موشکی ایران، برخی گروه‌های نظامی عراقی قصد یورش زمینی و تصرف این پایگاه را داشته باشند و به همین دلیل ۷ فروند پهپاد MQ۱_C به منظور پوشش مناطق اطراف این پایگاه به پرواز در می‌آیند.

اما پس از لحظاتی کلیه اپراتورهای پهپادی نیز تصمیم به فرار به محل پناهگاه‌ها گرفته و پهپادها را به حال خود رها می‌کنند. پس از پایان حملات موشکی، نظامیان امریکایی به مرکز کنترل پهپادی بازمی‌گردند تا مجددا کنترل پهپادهای در حال پرواز را به دست بگیرند اما متوجه می‌شوند که کلیه شبکه کابل فیبر نوری و آنتن‌های هدایت ماهواره‌ای نابود شده و امکان برقراری مجدد ارتباط از این مرکز میسر نیست. Costin Herwig در ادامه مدعی است که پرسنل فنی بیش از ۵۰۰ متر کابل ارتباطی نابود شده در حملات را جایگزین می‌کنند تا مجددا ارتباط با پهپادهای در حال پرواز برقرار شود.

حتی اگر روایت آمریکایی ها در زمینه هدایت مجدد پهپادها و خسارت کنترل شده مراکز فرماندهی و هدایت این پرنده های گران قیمت را باور کنیم -که با تصاویر منتشره اصلا همخوانی ندارد- اما باز هم شوک ناشی از دقت موشک های سپاه و از بین بردن بخش قابل توجهی از این مراکز کنترل، نشان داد نیروهای مسلح کشورمان بویژه هوافضای سپاه قادرند چه با اقدامات سایبری و جنگال و چه با موشک های زمین به زمین و زمین به هوا، قدرت و ابهت پهپادهای پر ادعای آمریکایی را در هم بشکنند.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۹
در انتظار بررسی: ۰
Mohsen
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
درود بر سپاه جانم فدای رهبر و سردار سلیمانی ها
اسماعیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
برادران سپاه افتخار ایران زمین وقلب‌میهن‌‌
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
درود بر سپاهیان اسلام، به امیدوعده الهی ونابودی آمریکا .
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
سلام تشکر میکنم از نیروهای مسلح بالاخص سپاه، امیدوارم مسیولین دولتی اگر جایی صحبت و یا مذاکره ای میکنند با پشتوانه این قدرت صحبت کنند واز موضع ضعف صحبت نکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
اگه این قدرت نبود شک ندارم و شک نکنید آمریکا یه لحظه تردید نمیکرد و خاک ایران رو به توبره میکشید. اونایی که باعث و بانی این قدرتند باید مورد تقدیر قرار بگیرن گرچه که در تاریخ ایران ماندگار شده اند و ایندگان به عنوان قهرمان ملی از آنها یاد خواهند کرد.
علی ناصری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
سلام زنده باد انقلاب اسلامی زنده باد رهبری عزیز درود به خون پاک شهید سلیمانی این پیام عدالت است که جهان را بیدار می کند به امید فرج امام زمان
م. الف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
این اقدامات بیانگران است که دلاورمردان این مرزوبوم هرزمان که اراده کردندکاربزرگی انجام دادندولی متاسفانه جای سوال است که چرااین کشوربااین همه منابع وامکانات دچاربحران ومشکلات است. ایاغیرازاین است که مدیران ماگرفتارحاشیه شدند یاافراددرپست تخصصی مربوط خود نیستند. یابهتربگویم مردعمل نیستند پس کشورمااگرقراره مشکلاتش حل بشه به افرادی مانند شهید سردارسلیمانی نیاز دارد. که شب وروز خالصانه بی منت کارکند.
بهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
انشاالله تانابودی اسراییل
مقصود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
آح که من وقتی خبر چگونگی جنگ سایبری و جنگ موشکی و ضد جاسوسی بچه های ایرانی رو می خونم بال در میارم کیف می کنم .دمتون گرررررم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
سلام برحقیقت سلام بر شهیدان وسلام برادامه دهندگان راه شهیدان سلام براقتدار آفرینان
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
خدا قوت
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
سپاه مقتدر قلب کشور عزیزمان هستی.اگر سپاه نبود کشور هم نبود.روحت شاد ای بنیان گذار جهان اسلام
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
خدا حفطشون کند
و روح شهدای بزرگ اسلام، مخصوص سیدالشهدا مقاومت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس شاد و قرین رحمت الهی
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
باید انشاالله به قدرت های داخلی اجتماعی و اتحاد کامل منطقه ای هم برسیم
یحیی مشهد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
زنده بادشیرمردانایرانی سرداران جان برکف دلاوران میدان جنگ سربازان امام زمان سپاهیان غیور انشالله که همیشه سرافرازوسربلندباشین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
وی میگوید : لحظاتی پیش از آغاز حملات موشکی ایران، حدود ۱۵۰۰ نفر از نیروهای امریکایی حاضر در پایگاه سریعا به پناهگاه های زیرزمینی منتقل می‌شوند
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. مانند پدری برای فرزندان (ملت). درود خداوند بر ارتش و سپاه
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
عشق من و تیر قلب دشمن خبیث سردار سبز پوش .
محمد جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
سپاه پاسداران در زمینه نظامی همیشه سرفراز بوده
امید است در حوزه های پیشرفت داخلی بخصوص کمک و همکاری در تولید کارخانه های خودروسازی نیز با همت مضاعف خود بیشتر و بیشتر در این صنعت مهم راه گشا باشد
به امید روزی که با توکل بر خدا و همت و همکاری مهندسان توانمند سپاه در این صنعت مهم (تولیدات خودرو) از کشورهای خارجی کاملا بی نیاز شویم.
فلفل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
موجب غرور و افتخار است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
زمان زمان عقب نشینی آمریکا شماره معکوس نابودی اسراییل فرارسیده. ازتاریخ13دی شماره معکوس شروع،،،،،،
سرباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
این‌پهباد گلوبال توسط بچه های اجا سرنگون شده ها...
پاسخ ها
فاطمه
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
سپاه و ارتش فرقی نمیکند، هر کدوم زدند دستشان درد نکنه
اما این پهباد را سپاه سرنگون کرد
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
گلوبال رو سپاه زد.دوماه بعد یه پهباد دیگه ساقط شد که اونو بچه های آجا زدن
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
خدا قوت سبز پوشان همیشه سرافراز.
صاحبعلیکلام‌زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
بسمه‌تعالی‌موشک‌های‌ابابیل‌ویرانگرسپاه‌اسلام‌‌تاخروج‌اخرین‌نیروی.امریکای‌برسرنیروهای‌بی‌گانه‌غران‌باد
صاحبعلیکلام‌زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
بسمه‌تعالی‌موشک‌های‌ابابیل‌ویرانگرسپاه‌اسلام‌‌تاخروج‌اخرین‌نیروی.امریکای‌برسرنیروهای‌بی‌گانه‌غران‌باد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
عاشق سپاهمونم، عاشق ارتشمونم، دوست دارم کشورمون رو نظامیان قدرتمند اقتصاددانان فهیم، باسوادان، باشعوران، سیاستمداران بزرگ متعادل اداره کنند مثل مالزی، دوست دارم بزرگترین اقتصاد دنیا باشیم نه بزرگترین اختلاس دنیا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
انشاالله کاخ سیاه با ساکنان مخالف صلح امنیت جهانی مانند قارون وثروتش به اذن خدا به قعر زمین بروند تا مردم جهان یک نفس راحت بکشند به امید آن روز
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
درودبرنیروهای سپاه ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
ماشالا سپاه
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
همیشه گفتم و بازم میگم من به عنوان یک ایرانی عاشق میهن، افتخار می کنم به این سردارهایی که با ورودشان به جایگاهی که برایشان در نظر گرفته شده انقلابی به پا می کنند، مثل شهید تهرانی مقدم، شهید حاج قاسم سلیمانی و سردار عزیزمان حاجی زاده عزیز، واقعأ هر کدوم از این عزیزان آبرو و امنیتی بزرگ برای ایران رقم زدند، شهید تهرانی مقدم با توسعه و فناوری موشکی امنیت را برای ایران میسازد، شهید حاج قاسم سلیمانی جهانی را از شر داعش انسان خوار در امان می دارد، این درحالی بود که دو کشور تقریبأ تاسقوط کامل پیش رفتند و نوبت ایران بود و اگه نبود فرماندهی سردار سلیمانی و دوستانشان اکنون ۲ کشور با همه امکانات دست داعش بود و پشت مرزهای ایران آماده حمله به ایران میشدند، البته با صدها هزار وحشی تکفیری تشنه به خون ایرانی که از همه دنیا جمع بودند پشت مرزها و عاقبت ایران در جنگ و نا امنی شدید می بود، اینکه میگم صدها هزار تکفیری داعشی گزافه نیست، واقعأ ۲ کشور سوریه و عراق در حال سقوط کامل بودند و اگر کامل این ۲ کشور سقوط میکردند خلافتی بزرگ پشت مرزهای ما بود که از همه جهان قاتلان و وهابی ها به داعش می پیوستند با سلاح و تجهیزات آن ۲ کشور سقوط کرده، جنگی بزرگ و شدید در انتظار ما ایرانی ها بود،فکرشو بکنید تجهیزات نظامی ۲ کشور در دست داعش و نیروهایی که ما را برای رضای خدا و رسیدن به بهشت مشتاقانه به جنگ می طلبیدند و شهرها و روستاهای ما را از دم تیغ میگذراندند، روحت شاد حاج قاسم ،سردار حاجی زاده نشان داد چگونه پهباد پیشرفته را سالم می نشاند و گاه در موقع لزوم کنترل پهبادهای کشور متخاصم را در دست میگیرد و آن جنگ پیچیده الکترونیک وموشک های بالستیک نقطه زن، و رادارهای پیشرفته، و آن کلکسیون پهبادی به غنیمت گرفته شده و منهدم شده مثلأ ابرقدرت، ایرانی وطن دوست و غیرتی باشی میبالی به وجود این سردارن عزیز که با این پیشرفت ها امنیتی با وسعت در منطقه و جهان برایمان به ارمغان آوردند، گزافه هایی که گاهی در دشمنی به این عزیزان میشنویم در داخل عجیب و حیرت آور است، و در خارج هم که باید دشمنی کنند چون ایران قوی را دوست ندارند، دوست دارند بر منابع ما مسلط باشند و هر از چندگاهی بر سرمان بزنند و این پیشرفت ها مانعشان است باز دارنده است، و برای همین در فضای مجازی دشمنی با این عزیزان را میبینیم ایران تا ابد مدیون این سردارها و عزیزانیست که گاهی ما اسمی ازشون نشنیدیم، موفق باشید.
پاسخ ها
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
سینا جان. ایولا خیلی باهوشی و ممنون از واقعیتهایی که گفتی. امیدوارم یکسری از آدمهای که نمیفهمند نوشته شما رو بخونند. ممنونم مرسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
ومارمیت اذ رمیت ول‌کن الله رمی
درود بر شرف سپاهیان غیور سرزمین ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا ع
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
ماشالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
ماشالله
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
مرگ بر آمریکا
موسیوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
انتقام نابودی اسرائیل است
پاسخ ها
مسعود
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
درود به شرف شهید قهرمان حاج قاسم سلیمانی و دیگر سرداران و دلاور مردان نظامی که از تمامیت عرضی ایران بزرگ دفاع میکنند . یاد و خاطرات این قهرمانان جاودانه تاریخ خواهد بود .
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر