کد خبر: ۷۲۲۱۴۳۵
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۲
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۲
کد خبر : ۷۲۲۱۴۳۵
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

طی جلسات فوری با هیات بدوی تعرفه‌های روانشناسان و مشاوران کشور، تعرفه‌ها مشخص و به طور شفاف اعلام شده است.

تعرفه‌های روانشناسی شفاف‌سازی شد/ تلاش برای تخصیص یارانه به اقشار مستضعف نیازمند روانشناسیبه گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها یکی از مسائل اساسی و قابل توجه افراد جامعه بحث مشاوره و روانشناسی است، شاخه‌ای از پزشکی که نبودش می‌تواند منجر به پایه‌گذاری یک زندگی ناایمن در برخی خانواده‌ها باشد یا یک زندگی به راحتی از هم پاشیده شود، اما چند وقتیست میزان تعرفه‌های روانشناسان سر به فلک کشیده است، به طوری که نیازمند جلسات فوری شد تا نرخ تعرفه‌ها شفاف‌سازی و نظارت شود.
 
با وجود تعرفه‌های مصوب، اما به دلیل عدم نظارت و ناآگاهی برخی مسئولان، حق ویزیت‌ها و مشاوره‌هایی با نرخ نجومی برای یک مشاوره ساده از مراجعان اخذ و گاهی موجب رنجش آن‌ها می‌شود  و مردم نیز به دلیل وجود مشکلات حاد مجبور به پرداخت این تعرفه‌های نوسان‌دار می‌شوند.

البته نباید از سختی کار یک مشاوره یا روانشناس غافل شد، زیرا شغل روانشناسی یا روانپزشکی در دنیای پزشکی یکی از پرمخاطره‌ترین نوع طبابت‌ها محسوب می‌شود، زیرا روانشناس باید در بطن زندگی افراد مراجعه کننده رسوخ کند و زندگی آن‌ها را تحت بررسی و تحلیل قرار دهد تا بتواند افراد را درمان کند.

سلامت جسم و سلامت روان به حدی مهم و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که علاوه بر پزشک خانواده باید یک روانشناس و نیز مشاور برای هر یک از خانواده‌ها در کشور وجود داشته باشد تا خانواده‌ها در شرایط سخت روحی و روانی سریعاً مشکل خود را با این افراد در میان بگذارند تا اختلالات حل شوند؛ بنابراین انتظار می‌رود یک روانشناس زبده و دلسوز تمام قوانینی را که برای یک پزشک در نظر گرفته می‌شود رعایت کند،.لذا امیدواریم روانشناسان به حق و حقوق شهروندان احترام بگذارند و به اصطلاح هر چقدر تیغشان می‌برد از مردم پول دریافت نکنند، به طور کلی این کار باعث سلب اعتماد مردم نسبت به پزشکان و خادمان نظام سلامت می‌شود.


بیشتر بخوانید: روانشناسی پول و پولدار شدن!


برهمین اساس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور طی جلسات فوری با هیات بدوی تعرفه‌های روانشناسان و مشاوران را شفاف‌سازی کرد.

محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد: طی جلسات فوری با هیات بدوی تعرفه‌های روانشناسان و مشاوران کشور، مشاوران باید به ترتیب در مقطع کارشناسی برای ۴۵ دقیقه ارائه خدمت باید مبلغ ۹۰ هزار تومان از مراجعه‌کننده کسب و در مقطع دکتری و اساتید برجسته کشور برای برای ۴۵ دقیقه ارائه خدمت مبلغ ۱۳۰ هزار تومان دریافت کنند.

او افزود: افراد می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور از نرخ و تعرفه روانشناسی و مشاوره کشور اطلاعات بدست آورند و همچنین با ورود به بخش معرفی روانشناسان اسامی ۶ هزار روانشناس موردتایید این سازمان را دریافت کنند.

حاتمی در ادامه یادآوری کرد: هموطنان می‌توانند در صورت بروز تخلف از سوی روانشناسان و مشاورانی که پروانه آن‌ها در مطب‌ها موجود است، با شماره بازررسی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور (۶۶۹۰۳۵۴۴) تماس بگیرند و تخلف را اعلام کنند.

فقط سازمان روانشناسی می‌تواند صلاحیت روانشناسان را تشخیص دهد

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور یادآور شد: به غیر از سازمان نظام روانشناسی هیچ مرجعی نمی‌تواند صلاحیت روانشناسان و مشاوران را تشخیص دهد؛ لذا سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور براساس یک سری قوانین و معیار‌ها پروانه کسب به افراد می‌دهد.

اجرای خدمات بیمه‌ای روانشناسی در آینده نزدیک

حاتمی با اشاره به خدمات بیمه‌ای روانشناسی در کشور، خبر داد: در حال اجرای بیمه پایه خدمات روانشناسی برای اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه هستیم، زیرا در قانون ماده ۱۰۳ قانون ششم بیمه‌های پایه روانشناسی برای اقشار آسیب پذیر جامعه درج شده، اما تا امروز متاسفانه اجرایی نشده است، لذا سازمان نظام روانشناسی با پیشنهاد و مطرح کردن این مسئله در هیئت دولت، امیدوار است در آینده نزدیک این مسئله را توسط مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری به تصویب و اجرایی شدن برای اقشار کم درآمد و مستضعف نیازمند روانشناسی و مشاوره کشور برساند. امید است تا پایان سال جاری این مسئله با حمایت‌های دولت انجام شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر