کد خبر: ۷۲۲۱۶۲۶
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
کد خبر : ۷۲۲۱۶۲۶
گروه : کرمان » کرمان

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: یکی از مشکلات جدی استان در بحث بهداشت جامعه، وجود جمعه بازار پرندگان است که بصورت غیر قانونی دایر شده و تهدیدی برای سلامت جامعه است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان،  حسین رشیدی، مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از تعطیلی جمعه بازار پرندگان طبق مصوبات مصوبه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: این اداره کل در مبادی ورودی استان پست‌های قرنطینه ثابت را مستقر کرده است که با همکاری نیروی انتظامی از ورود و خروج دام، طیور و سایر مواد خام دامی بدون مجوز جلوگیری بعمل می‌آورد، اما متاسفانه پرندگان جمعه بازار بصورت قاچاق وارد استان می‌شوند که می‌توانند کل مرغداری‌ها و پرندگان منطقه را درگیر بیماری کنند و خسارات جبران ناپذیری را بر جای گذارند.

او افزود: کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان‌های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند کرد.

رشیدی با بیان اینکه تاکنون حدود سه سال از بیماری آنفلوانزای پرندگان مصون بوده ایم، تصریح کرد: در حال حاضر اهمیت بیماری آنفلوانزای پرندگان تنها در مبحث خسارات اقتصادی به صنعت طیور کشور خلاصه نمی‌شود، بلکه بحث امنیت زیستی و بهداشت عمومی آن (مشترک بودن این بیماری با انسان) در درجه با اهمیت تری قراردارد.

او با اعلام اینکه از ابتدای امسال بیش از ۷ هزار مورد بازدید و نمونه برداری از واحد‌های مختلف (روستایی، پرنده فروشی، باغ پرندگان، مزارع پرورش مرغ اجداد و مادر گوشتی، تخم گذار و غیره) در جهت پایش بیماری آنفلوانزای پرندگان صورت گرفته است، افزود: انجام مرتب پایش بیماری بصورت فعال و غیر فعال در استان، همچنین ایجاد پست‌های قرنطینه، تشکیل کلاس‌های آموزشی برای بهره برداران سبب گشته که تاکنون هیچ موردی از بیماری در سطح استان مشاهده نشود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در ادامه با مطرح کردن این که بیماری به عنوان تهدیدی بر امنیت غذایی کشور، گفت: نبود رعایت اصول امنیت زیستی توسط مرغداران از جمله عدم ضد عفونی خودرو‌های حمل دان و کود و جابجایی آن‌ها بین واحد‌های مشترک، استفاده از نهاده‌های طیور وکود مرغی آلوده و مدیریت همزمان چندین واحد و کارگران مشترک مرغداری‌ها را از جمله عوامل ورود بیماری به مزارع پرورشی است.

یکی از مشکلات جدی استان در بحث بهداشت جامعه، وجود جمعه بازار پرندگان است که بصورت غیر قانونی دایر شده و تهدیدی برای سلامت جامعه است، زیرا می‌تواند منبع بسیاری از بیماری‌های خطرناک صنعت طیور استان شود.

انتهای پیام/ی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر