کد خبر: ۷۲۲۲۳۳۲
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
کد خبر : ۷۲۲۲۳۳۲

در هوای برفی و یخبندان‌های صبحگاهی، رفع یخ زدگی اصولی شیشه جلو یکی از مهم‌ترین دردسرهاست که برای داشتن دید مناسب باید بر آن غلبه کنید.

چگونه شیشه یخ‌زده‌ی ماشین خود را پاک کنیم؟به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، گاهی اوقات لازم نیست صبر کنید تا سیستم گرم کن شیشه اتومبیل، یخ روی شیشه در فصل زمستان را آب کند و می توان با استفاده از موادی ساده و تنها با کمک از علم شیمی این مشکل را حل نمود، برای جلوگیری از یخ زدگی شیشه جلوی اتومبیل و البته رفع آن ترفند‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه می‌توانید با برخی از آن‌ها آشنا شوید.

از شب قبل که انتظار یخبندان را دارید یک پیاز خام را به تمامی شیشه‌های خودرو و شیشه داشبورد بمالید. این ترفند ساده و عجیب از یخ زدن شیشه‌ها در صبح روز بعد جلوگیری خواهد کرد.

همچنین با درست کردن محلولی از سرکه، الکل و آب و اسپری کردن آن روی شیشه‌های خودرو با نسبت آب به الکل ۱ به ۲، می‌توانید از یخ زدگی شیشه‌های خودرو جلوگیری نمایید.

یک پادری پلاستیکی یا صفحه پلاستیک تا شده را روی شیشه جلوی اتومبیل پهن کنید و از دسته‌های برف پاک کن برای نگه داشتن آن استفاده نمایید.

اگر تیغه‌های برف پاکن خودروی شما یخ می‌زنند بهتر است آن‌ها را به الکل آغشته کنید که مانع از چسبیدن آن‌ها به شیشه در اثر یخ زدگی می‌شود.

استفاده از محلول‌های ضد یخ زدگی در شب قبل از یخبندان نیز راحت‌ترین کاری است که می‌توانید در این زمینه انجام دهید.
آینه‌های بغل خودرو را شب قبل با کیسه‌های پلاستیکی یا پارچه‌ای پوشانده و با بستن آن‌ها از یخ زدگی شان در طول شب جلوگیری نمایید.

 

چه کاری نباید کرد؟

 

از روزنامه برای جلوگیری از یخ زدگی شیشه‌های خودرو استفاده نکنید، زیرا بسیار نازک بوده و به شیشه خواهد چسبید.

از آب داغ یا لیسه برای کنار زدن یخ زدگی شیشه‌ها استفاده نکنید، زیرا اولی دوباره یخ زده و دومی نیز باعث خراشیدگی روی شیشه جلوی خودرو خواهد شد.
 

هنگام پاک کردن شیشه خودرو از یخ زدگی چه نکاتی را باید رعایت کرد:


تا زمانی که یخ زدگی شیشه‌ها را رفع نکرده اید حرکت نکنید.

اگر انتظار یخبندان و یخ زدگی شیشه‌ها در طول شب را دارید هیچگاه برف پاکن‌ها را در حالت اتوماتیک رها نکنید، زیرا در صورتی که تیغه‌های برف پاک کن به شیشه جلوی خودرو بچسبند به موتور آن‌ها آسیب وارد خواهد شد. از اعمال فشار و زور برای جدا کردن تیغه‌های برف پاکن یخ زده به شیشه خودداری کنید.

با یک فرچه یا جاروی نرم، تمامی برف روی خودور را پاک کنید و از تمیزی شیشه روی چراغ‌ها اطمینان حاصل نمایید.

سیستم تنظیم هوای داخل خودرو تنها برای فصل تابستان نیست و می‌توانید در زمستان نیز از آن برای خشک کردن هوا و دور نگه داشتن مه از شیشه جلوی خودرو استفاده کنید.

از دست برای تمیز کردن شیشه‌های مه گرفته استفاده نکنید، زیرا جای انگشتانتان روی شیشه باقی مانده و ممکن است خراش‌هایی روی شیشه‌ها ایجاد کنید.

علاوه بر محلول الکل و آب با نسبت دو به یک که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم می‌توانید با استفاده از محلول آب و نمک و پاشیدن آن به محل‌های یخ زده شیشه از دست یخ زدگی آن‌ها خلاص شد.

برای ایجاد یخ زدگی روی شیشه‌های خودرو نیازی به این نیست که دمای محیط به زیر صفر برود؛ وقتی که خودروی تان را خاموش می‌کنید، دمای درون خودرو به شدت کاهش می‌یابد. دمای سطح زمین می‌تواند سردتر و پایین‌تر از دمای هوا باشد و شیشه نیز خیلی سریع‌تر از بسیاری از مواد دیگر سرد می‌شود.
 
انتهای پیام//ف/غ
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر