کد خبر: ۷۲۲۳۷۲۱
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
کد خبر : ۷۲۲۳۷۲۱
رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک اصفهان در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

حجت الاسلام و المسلمین اصغر توسلی گفت: بهبود وضعیت مقبره کمال اسماعیل خارج از توان اوقاف و امور خیریه اصفهان است و به تنهایی نمی‌توان این مشکل را رفع کرد.

حجت الاسلام و المسلمین اصغر توسلی رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک اصفهان در گفت و گو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت نا بسامان مقبره کمال الدین اسماعیل، شاعر ایرانی قرن هفتم که در حمله مغول‌ها کشته  و در محل عبادت و زندگی خود به خاک سپرده شد و در پارکی به همین نام و در خیابان کمال در بافت قدیمی و تاریخی اصفهان قرار دارد،اظهار کرد:در بازدید از مقبره کمال اسماعیل واقع در بوستان منطقه ۳ اصفهان شاهد بودیم که شهرداری منطقه ۳در حال مرمت و بهسازی این مقبره است. در ضلع جنوبی مقبره، سنگ فرش‌های قدیمی و سیمانی وجود دارد که شهرداری اقدام به کندن آن کرده تا آن را مرمت کند و داخل مقبره نیز سنگ فرش شده است.

وی ادامه داد: مقبره کمال اسماعیل در چند سال گذشته شرایط بدتری نسبت به شرایط کنونی داشت، اوقاف و امور خیریه اصفهان با جلساتی مشترک با شهرداری، عملیات مرمت و بهسازی این مقبره را بر عهده گرفتند و اکنون نیز در دست مرمت و بهسازی است و تا آنجایی که بتوانیم، تلاش می کنیم تا شرایط نامناسب مقبره کمال اسماعیل، بهبود پیدا کند اما مشکلات زیادی پیش رو است و از مهم‌ترین آن، این است که این مقبره فاقد درآمد و دارای هزینه‌های بسیار سنگین است که از عهده ما خارج است و باید فکر اساسی برای ساماندهی این مقبره شود.

حجت الاسلام و المسلمین توسلی با اشاره به اینکه بهبود وضعیت مقبره کمال اسماعیل خارج از توان اوقاف و امور خیریه اصفهان است و  به تنهایی نمی توان این مشکل را رفع کرد، افزود: اوضاع مقبره کمال اسماعیل آنقدر نامناسب است که حتی فاقد آب است و از نظر موقعیت جغرافیایی در یک پارک قرار دارد که هر لحظه احتمال دارد در معرض تخریب قرار گیرد. ما مجبوریم این مقبره را برای بازدید علاقه‌مندان این شاعر آیینی فقط روز‌ها بازگشایی کنیم؛ مقبره کمال اسماعیل از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۶ برای بازدید عموم باز است و بعد از آن به خصوص در شب  بسته است.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک اصفهان تصریح کرد: مقبره کمال اسماعیل فاقد متولی است و تنها کاری که ما می‌توانستیم در این لحظه انجام دهیم کلید مقبره کمال اسماعیل را به یکی از همسایگان این مقبره تحویل دادیم تا هر روز آن را غبار روبی کند و بر آن نظارت داشته باشد ؛ مقبره کمال اسماعیل در انتهای بوستان قراردارد و همجوار املاک شهروندان ساکن این محله است و نمی‌شود به راحتی برای تغییر کاربری آن تصمیم گرفت و به دلیل موقعیت جغرافیایی نامناسب و هزینه سنگین تا کنون بلاتکلیف مانده است.

او  افزود: ابتدا باید یک خادم برای مقبره کمال اسماعیل تعیین و به تجهیزات آبرسانی مجهز شود، اوقاف اصفهان در تلاش است این موضوع هر چه سریع‌تر رفع شود در اسرع وقت ما نامه‌ای به اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اصفهان برای هماهنگی‌های لازم ارسال می‌کنیم و امیدوارم تا این کار به نتیجه برسد.

حجت الاسلام و المسلمین توسلی گفت: ما تلاش می کنیم با برگزاری جلسات مشترک با اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و شهرداری منطقه ۳ اصفهان هر چه سریعتر مشکلات مقبره کمال اسماعیل رفع شود و وضعیت آن بهبود پیدا کند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر