کد خبر: ۷۲۴۰۷۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
کد خبر : ۷۲۴۰۷۳۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

مالیات بر عایدی املاک که زمینه ساز کاهش قیمت مسکن می‌شود در ایران هنوز اندر خم یک کوچه مانده و از سال ۱۳۹۳ تا کنون هنوز به نتیجه نرسیده است؛

بازار مسکن در قبضه ۷۷ درصد سوداگر!/کاهش قیمت مسکن با مالیات بر عایدی مسکن قیمت مسکنبه گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در شرایطی مالیات بر املاک در ۱۸۰ کشور جهان اجرا می‌شود که به کاهش قیمت، رونق معاملات و تقویت بخش‌های تولیدی منجر شده، این پایه مالیاتی در ایران هنوز اندر خم یک کوچه مانده است.

به طوری که فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر اینکه چرا مالیات بر عایدی سرمایه که شامل مسکن نیز می شود اجرایی نمی شود؟ گفت: طرح بسیار موشکافانه بررسی می شود اما رُک بگویم این طرح به امسال نمی رسد.

از سال ۱۳۹۳ تا کنون هنوز به نتیجه نرسیده است؛ در حالی که طبق بررسی‌ها حدود ۷۷ درصد معاملات توسط سرمایه‌گذاران انجام می‌شود. رییس اتحادیه مشاوران املاک، از جمله عوامل اصلی رشد غیرمتعارف قیمت مسکن طی دهه‌های اخیر را بی‌توجهی به مالیات بر عایدی سرمایه می‌داند.

همراهی واسطه‌های ملکی با طرح مالیات بر عایدی املاک، این مطالبه را پس از سال‌ها از زمان مطرح شدن وارد فاز جدی‌تری کرد. این طرح از سال ۱۳۹۳ مطرح شده، اما هنوز معطل ایجاد سامانه‌ای است که وزارت راه و شهرسازی قول راه‌اندازی آن را تا پایان امسال داده است.

۷۷ درصد معاملات از نوع سوداگرانه است

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان این‌که ۷۷ درصد معاملات بازار مسکن در ایران را تقاضای سرمایه‌ای تشکیل می‌دهد، گفت: در این شراط قیمت‌ها دائما بالا می‌رود و اقشار متوسط و پایین روز به روز از مسکن مناسب دورتر می‌شوند. از سوی دیگر پرش‌های قیمتی در بخش مسکن، کاهش معاملات را در پی دارد و با توجه به پیشران بودن صنعت ساختمان، اقتصاد کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

خسروی بیان کرد: کشور‌های جهان برای کنترل تقاضای سوداگرانه در بازار املاک از ابزار مالیات بر عایدی سرمایه استفاده می‌کنند و این پایه مالیاتی در ۱۸۰ کشور جهان اجرا می‌شود. آمریکا، بریتانیا، کانادا، برزیل، چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا، ژاپن، ایتالیا، ترکیه، بوتسوانا، قطر، لیبی و ... از جمله کشور‌های توسعه‌یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته‌ای هستند که این مالیات را مورد استفاده قرار می‌دهند. در انگلستان یکی از دلایل اصلی استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه، رشد سریع ارزش ملک پس از جنگ جهانی دوم بود. در آن مقطع سوداگران املاک، خانه‌ها را احتکار می‌کردند تا از عایدی سرمایه استفاده کنند.

او تصریح کرد: مالیات بر عایدی سرمایه بر ارزش دارایی وضع نمی‌شود بلکه بر افزایش ارزش دارایی یا همان عایدی دارایی وضع می‌شود. به طور مثال اگر فردی ملکی را در سال جاری به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان خریداری کند و در سال بعد به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان بفروشد، درصدی از ۵۰ میلیون تومان افزایش ارزش دارایی، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهد بود.


بیشتر بخوانید: صفر تا صد طرح اقدام ملی مسکن را اینجا بخوانید


خسروی اظهار کرد: هم‌چنین در طرح پیشنهادی کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی، انتقال بین نزدیکان نسبی طبقه اول خانواده شامل والدین و فرزندان و همسر دائم، معاف از مالیات در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر برای تشویق به عرضه مسکن و ساخت، ضروری است اولین انتقال واحد‌های مسکونی نوساز از پرداخت مالیات بر عایدی املاک معاف شوند.

طی دوره ۲۳ ساله رشد قیمت مسکن ۱.۴ برابر تورم بوده است

نماینده رییس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد معمولا صاحبان املاک برای بهره‌مندی از معافیت‌های بیشتر و افزایش قیمت، فروش واحد خود را به تاخیر انداخته‌اند که توازن عرضه و تقاضا را به هم زده است. از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۴ در شهر تهران، بهای زمین ۱۲۸ برابر، مسکن ۸۸ برابر و اجاره بها ۱۰۶ برابر شده است؛ در حالی که طی این مدت شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی ۶۷ برابر شده، یعنی بهای زمین ۲ برابر و مسکن ۱.۴ برابر و اجاره بها ۱.۷ برابر سطح عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است.

او اظهار کرد: اگر بخشی از سود ناشی از خرید و فروش سفته‌بازانه مسکن به عنوان مالیات اخذ شود قطعا این نوع معاملات کاهش می‌یابد و معاملات مصرفی جای آن را می‌گیرد. در این خصوص باید تفاوت نرخ مالیات در اثر نگهداری دارایی‌ها در کوتاه مدت و بلندمدت از بین برود.

خسروی با بیان این‌که طی دهه‌های اخیر مرتبا شاهد افزایش قیمت مسکن  بوده‌ایم، گفت: ارزش ۴.۷ میلیون مسکن مازاد در ایران به عدد افسانه‌ای ۱۹۰۰ تریلیون تومان رسیده است. یعنی از یک طرف دارایی‌ها در بخش ملک، منجمد شده و از طرف دیگر فشار تقاضای مصرفی برای خرید و اجاره افزایش پیدا کرده است. طبق آمار، قیمت خانه در تهران از سال ۱۳۷۲ تا کنون ۲۶۵ برابر شده و تعداد مستاجران از سال ۱۳۷۵ تا کنون دو برابر شده است؛ بنابراین لازم است به منظور تعادل‌بخشی به بازار مسکن از مالکان واحد‌های مسکونی خالی از سکنه مالیات اخذ شود.

مشاوران املاک، خواهان ارزان شدن مسکن هستند

خسروی درباره آخرین وضعیت طرح مالیات بر عایدی سرمایه اظهار کرد: این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی و در آبان ماه ۱۳۹۷ با کلیات آن موافقت شد، اما در جریان بررسی جزئیات، طرح مذکور به دلیل وعده دولت جهت ارایه لایحه‌ای جامع در آینده‌ی نزدیک، متوقف شد، اما این لایحه تا کنون ارایه نشده و طرح مذکور نیز کماکان در کمیسیون اقتصادی مجلس معطل مانده است. البته وزارت راه و شهرسازی ضمن موافقت، پیش‌نیاز ارایه لایحه را راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان دانسته است. مهندس اسلامی، وزیر راه و شهرسازی قول داده تا پایان سال ۱۳۹۸ این سامانه رونمایی شود.

او با بیان این‌که مشاوران املاک به هیچ عنوان عامل گرانی در بازار مسکن نیستند، تصریح کرد: اگر قیمت‌ها بالا برود معاملات پایین می‌آید و طبیعتا هیچ مشاوری از گرانی دفاع نمی‌کند. به همین لحاظ بنده به عنوان نماینده رییس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور به نمایندگی از ۱۲۰ هزار عضو اتحادیه املاک در ایران از هر طرحی که به رونق اقتصاد کشور کمک کند از جمله طرح مالیات بر عایدی املاک حمایت می‌کنم.

 انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر