کد خبر: ۷۲۴۵۶۱۲
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
کد خبر : ۷۲۴۵۶۱۲

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی از ذخیره سازی ۱۳۲ میلیون متر مکعبی آب از اجرای طرح‌های آبخیزداری خبر داد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از  ارومیه، میر صمد موسوی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در جلسه هماهنگی ستاد گرامیداشت هفته منابع طبیعی استان، با اشاره به اینکه شعار هفته منابع طبیعی امسال نهالکاری همگانی برای ایرانی سرسبزانتخاب شده است، اظهار کرد: همزمان با ولادت امام حسن عسکری (ع)، طرح کاشت ۱۴ میلیون نهال در ۱۴ آذر سال جاری به نیت چهارده معصوم، همزمان با سراسر کشور در آذربایجان غربی نیز در روستای جبل کندی شهرستان ارومیه با کاشت ۲۴۱هزار اصله نهال در سرتاسر استان آغاز شده است که در راستای اجرای این طرح در سطح ۶۷۲ هکتار از عرصه‌های ملی تا پایان سال جاری نهال غرس می‌شود.
 
موسوی بیان کرد: نهال زینتی در سطح استان در این هفته به صورت رایگان در بین مردم توزیع و غرس می‌شود وبرگزاری برنامه‌هایی از قبیل مانور نیرو‌های یگان حفاظت، نواختن زنگ منابع طبیعی در مدارس، توزیع نهال در روز جمعه در بین نمازگزاران و مراکز نظامی و انتظامی، تجلیل از فعالان عرصه‌های حفاظت از منابع طبیعی استان، دیدار با خانواده معظم شهدا و .. از اهم برنامه‌های بزرگداشت هفته منابع طبیعی در استان است.
 
موسوی تصریح کرد: برنامه‌های این هفته با هدف ترویج فرهنگ منابع طبیعی و استفاده از مشارکت مردمی و نهاد‌های دولتی و غیردولتی در حراست از عرصه‌های ملی اجرا می‌شود و هدف اصلی ما استفاده از توان مردم در حفظ و احیای عرصه‌های ملی است.
 
این مسئول بیان کرد: همچنین در ادامه هفته منابع طبیعی در روز ۲۲ اسفند ماه که بنام پاسداشت مقام شهداء نامگذاری شده است مراسمی با عنوان منابع طبیعی؛ یاد شهداء انقلاب اسلامی زنده و پویا برگزار می‌شود که این روز نیز با حضور کارکنان اداره کل در مزار شهداء و با اجرای مراسم درختکاری دنبال خواهد شد.
 
موسوی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری مانع از رسوب و فرسایش خاک می‌شود و این مهم در توسعه حفاظت از خاک، افزایش منابع آب‌های زیرزمینی و توسعه بستر‌های اقتصادی و اجتماعی بسیار اثرگذار است.
 
وی تاکید کرد: آبخیزداری یکی از بخش‌های مورد توجه دولت در سطح این استان بوده و تنها در ۲ سال گذشته نزدیک به ۶۷۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح‌ها هزینه شده که ۱۹۰ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات استانی و ۴۸۰ میلیارد ریال دیگر از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده‌است.
 
وی ادامه داد: اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال گذشته که با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی انجام شد، نقش بسزایی در جلوگیری از ایجاد سیلاب در استان داشت وتعدادی از طرح‌های در دست اجرا در دهه فجر به بهره برداری رسید و بخشی نیز در هفته منابع طبیعی امسال افتتاح می‌شود.
 
وی تاکید کرد: دولت تلاش‌های زیادی برای تثبیت تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه در دست اقدام دارد و سعی در احیای این نگین طبیعی استان با اجرای طرح‌های آبخیزداری، تثبیت شن‌های روان و سایر اقدامات اجرایی در این زمینه دارد.
 
انتهای پیام/ ن م 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر