کد خبر: ۷۲۴۵۸۷۱
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
کد خبر : ۷۲۴۵۸۷۱
تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد؛

تولیت آستان قدس رضوی گفت: حوزه‌های علمیه ورود به عرصه پاسخگویی به شبهات بر اساس فقه و منطق را باید به صورت جدی تر دنبال کنند.

لزوم ورود جدی حوزه‌های علمیه به عرصه پاسخگویی به شبهات بر اساس فقه و منطقبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در اجلاسیه سراسری مدیران مدارس علمیه خراسان که در محل مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار شد، با  اشاره به این نکته که پیوندی ناگسستنی از ابتدای انقلاب بین حوزه‌های علمیه و جمهوری اسلامی وجود دارد، گفت: همه تلاش دشمن بر جدایی حوزه‌های علمیه از انقلاب اسلامی است. اگر این توطئه محقق شود، هم حوزه ضربه می‌خورد و هم نظام اسلامی پشتوانه و خاستگاه خود را از دست خواهد داد.
 
او پیام انقلاب اسلامی را تحقق حاکمیت دین و معنویت در جامعه برشمرد و تصریح کرد: در چنین شرایطی حوزه‌های علمیه بیش از دیگران در تحقق این هدف نقش دارند. هیچ مبالغه نیست اگر بگوییم، خاستگاه انقلاب اسلامی حوزه‌های علمیه هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین  مروی  با اشاره به توطئه‌های استکبار در ایجاد فاصله بین حوزه‌های علمیه و انقلاب اسلامی، ادامه داد: اگر حتی یک روحانی گمنام انتقاد و مخالفتی کوچک را با رویکردی از نظام انجام دهد، رسانه‌های استکباری با آب و تاب به آن می‌پردازند و سعی در بزرگ کردن موضوع می‌کنند، در مقابل صد‌ها نظر موافق از جامعه روحانیت، علماء و مراجع بزرگ نادیده گرفته می‌شود. برای این که بتوانند از پسِ چالش روبروی خود در مواجهه با انقلاب اسلامی برآیند، به دنبال ایجاد جدایی میان حوزه‌های علمیه و انقلاب اسلامی هستند.


نقش فعال روحانیت در همه صحنه‌های تاریخ‌ساز

 
تولیت آستان قدس رضوی نقش روحانیت را در طول تاریخ فعال، حیات‌بخش و حاضر در تمام صحنه‌ها معرفی و با تأکید بر اهمیت آسیب‌شناسی ، گفت: برای هر چیزی آفتی وجود دارد، حتی دین هم می‌تواند دچار آفت شود. اگر نبود نقش سرنوشت‎ساز اهل بیت (ع) در حفظ مسیر درست؛ دین و قرآن نیز دچار انحراف می‎شد، از این رو حوزه‌های علمیه نیز آفت‌هایی دارد که باید مراقب آن‌ها بود.

او با بیان اینکه معنی انقلابی‎ بودن از افراطی‌گری و سیاست‌زدگی افتراق دارد، گفت: مصداق بارز انقلابی واقعی، حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب هستند که هرگز در مشی آن‌ها شاهد سیاست‌زدگی، هیجان و خدمت به جریان خاص نبودیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با تشریح شاخصه‎های انقلابی بودن حوزه‌های علمیه مبتنی بر تأکیدات رهبر معظم انقلاب ، افزود: پاسخ به شبهات یکی از این ملاک‌ها است؛ پاسخگویی به‌موقع به انحرافات و تشکیک‌ها از سوی علماء و روحانیت در طول تاریخ، رمز ماندگاری و مقبولیت حوزه‌ها بوده است.

او تصریح کرد: امروز هم حوزه انقلابی باید در مواجهه با شبهات مطرح در فضای مجازی و رسانه‌ها فعالانه پاسخگو باشد. مبانی و مبادی انقلاب به شدت مورد هجوم قرار گرفته و نیاز است از مبانی فقهی و با استدلال و عقلانیت به سؤالات، پاسخ داده شود.

تولیت آستان قدس رضوی با اذعان به مشکلات پیش روی روحانیون در این مسیر دشوار گفت: پنچه در پنجه دشمن انداختن و روبروی آمریکا و قدرت‌ها ایستادن و تسلیم نشدن هزینه هم دارد. اگر پاسخ ندهیم و یا جوابی برای شبهه افکنی‌ها نداشته باشیم، کاری از پیش نخواهیم برد.

انتهای پیام// ز.م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر