کد خبر: ۷۲۴۹۳۳۵
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
کد خبر : ۷۲۴۹۳۳۵
گروه : فارس » شیراز

معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس گفت: هیچ دستگاه و شخصی نیست که وظیقه پیشگیری از وقوع جرم را نداشته باشد، اما متاسفانه این موضوع مهم مغفول واقع شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، احمد رحمانیان در همایش تجلیل از فعالان حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهرستان فسا از اقدامات فعالان عرصه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی، آنان را سربازان جنگ نرم خواند و افزود: پیشگیری از وقوع جرم نیاز به برنامه ریزی مناسب دارد و این امر باید از طریق روش‌های نوین علمی پیگیری شود و استمرار یابد.

او افزود: لازم است بین همه دستگاه‌ها و نهاد‌های امر پشگیری از وقوع جرم مشارکت بین بخشی ایجاد شود و آثارآن ارزیابی شود که همه این موارد نیازمند افراد عالم، دلسوز و متعهد است که دراین شهرستان نمونه این افراد را مشاهده می‌کنیم و در سال جاری شاهد کاهش ۱۲ درصدی طلاق بوده ایم و درسایر حوزه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نیز شاهد توفیقات قابل توجه‌ای بوده ایم.

معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس با بیان این که برخی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران، آن را از تمام انقلاب‌های جهان متمایز می‌کند، عنوان کرد: بیشتر انقلاب‌ها یا به انحراف کشیده شده و یا به دیکتاتوری ختم شده اند است، اما انقلاب اسلامی ایران هر روز پویا‌تر می‌شود که یکی از دلایل آن نفی قدرت شرق و غرب و عدم وابستگی این انقلاب به قدرت‌ها و حفظ استقلال است.

رحمانیان گفت: از ویژگی‌های دیگر انقلاب اسلامی، جمهوریت و اسلامی بودن آن است، وجود نعمت ولایت مطلقه فقیه نیز از دیگر ویژگی‌های ماندگاری این انقلاب است و همین ویژگی‌ها سبب زنده ماندن انقلاب اسلامی شده است.

او در ادامه به وقایع بعد از انقلاب مانند جنگ تحمیلی، تحریم‌ها و ... نیز اشاره کرد و گفت: تمام این وقایع می‌توانست در مسیر انقلاب مانع ایجاد کند، اما به خاطر ویژگی‌هایی که بیان شد دشمنان جمهوری اسلامی ایران موفق به اجرای اهداف شوم خود نشدند و سرمایه اجتماعی، وحدت، ساده‌زیستی مسئولان به ویژه در ابتدای انقلاب، صداقت، تعهد، مسئولیت پذیری و ... سبب ماندگاری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس بیان کرد: در مسیر انقلاب اسلامی خون‌های زیادی ریخته شده است تا نهال انقلاب به ثمر بنشیند و امروز این نهال به درخت تنومند و قدرتمندی تبدیل شده است که هیچکدام از قدرت‌های جهانی نمی‌توانند به آن آسیب‌برسانند و این نتیجه تلاش اقشار مختلف مردم است.

رحمانیان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و تأکید ایشان بر بصیرت افزایی، گفت: ما شاهد پیشرفت‌هایی در زمینه‌های مختلف هستیم، در حوزه‌های قضایی فسا و تمامی شهرستان‌های استان فارس دارای واحد قضایی مستقل هستند، گاهی شائبه ایجاد می‌کنند که نظام برای مردم کاری نکرده است در حالی که پیش از انقلاب عمده خدمات به چند شهر معطوف می‌شد، هدف راهبردی دشمن در این مقطع خاص و حساس ایجاد یأس و ناامیدی در بین نوجوانان و جوانان، ایجاد دوقطبی‌ها و چند قطبی‌ها، سیاه‌نمایی، تفرقه‌افکنی و ... است، بنابراین لازم است در مسیر طراحی دشمن هوشمندانه عمل کنیم.

معاون قضایی دادگستری کل استان فارس در بحث پیشگیری از وقوع جرم نیز تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بحث پیشگیری از وقوع جرم است که مدرک آن قانون اساسی است، پیشگیری از وقوع جرم و ایجاد محیط سالم یکی از راه‌های نجات ما از نقشه‌های دشمنان است. پی‌ریزی اقتصادی سالم، تامین حقوق همه‌جانبه زن و مرد و ... یک نوع پیشگیری در حوزه اجتماعی است که در قانون اساسی نیز به آن‌ها اشاره شده است.

رحمانیان تأکیدکرد: هیچ دستگاه و شخصی نیست که وظیقه پیشگیری از وقوع جرم را نداشته باشد، اما متاسفانه این مبحث فراگیر نشده و در حد شعار باقیمانده و مباحث علمی پیشگیری از وقوع جرم درک نشده است و برخی بر این باورند که پیشگیری فقط بر عهده دستگاه قضایی، اطلاعاتی و انتظامی است در حالی که پیشگیری از وقوع جرم برعهده همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها می‌باشد.

او به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: بحث پیشگیری از جرائم تخلفات انتخاباتی باید به طور جدی پیگیری شود، مردم سالاری دینی یکی از ویژگی‌های انقلاب و حضور مردم در انتخابات نیز یکی از جلوه‌های این مردم‌سالاری است و با توجه به تاکید مقام معطم رهبری (مدظله العالی) باید قوی باشیم و یکی از راه‌های قوی شدن معرفی نماینده‌های صالح و سالم به مجلس است تا بتوانیم وابستگی به نفت را کم کنیم و خودکفا شویم.

این مقام قضایی با بیان اینکه با مجلس قوی و انقلابی می‌توانیم بر مشکلات فائق شویم به ویژه مشکلات را کم کنیم، افزود: نامزد‌های انتخاباتی باید رعایت مر قانون، تبلیغات سالم و به دور از سیاه نمایی و عدم استفاده ازامکانات دولتی را در تبلیغات خود حتمأ مدنظر قرار دهند.

انتهای پیام/ 

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر