کد خبر: ۷۲۴۹۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
کد خبر : ۷۲۴۹۵۱۷
گزارش/

خبری در فضای مجازی مبنی بر واردات ماهی قرمز چینی شب عید و ابتلا به ویروس کرونا منتشر شده است.

ماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عید

به گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، ویروس کرونا از ماه دسامبر در کشور چین گزارش و به تدریج همه گیر شد، بر اساس آمار‌ها نزدیک به ۷۱ هزار و ۲۰۴ هزار نفر تاکنون به ویروس کرونا در کشور چین مبتلا شده اند و این ویروس جان یک هزار و به ۷۷۰ نفر را گرفته و یک هزار و ۹۰۰ مورد از موارد ابتلا مربوط به روز یکشنبه بوده است.

ویروس کرونا تاکنون در کشور‌های چین، ژاپن، سنگاپور، تایلند، هنگ کنگ، کره جنوبی، مالزی، تایو. ان، ویتام، آلمان، استرالیا، آمریکا، فرانسه، ماکائو، انگلیس، کانادا، هند، ایتالیا، فیلیپین، روسیه، اسپانیا، بلژیک، کامبوج، فنلاند، نپال، سریلانکا، سوئد، امارات متحده عربی و مصر گزارش شده است.

شایعه ابتلا به کرونا از طریق ماهی قرمز چینی

چند روزی است که در فضای مجازی خبری مبنی بر انتقال ویروس کرونا ازماهی قرمز شب عید منتشر شده است، در این پیام گفته شده «ویروس کرونا در کمین هفت سین نوروزی ایرانیان است، چراکه زمان ورود ماهی‌های قرمز از چین در فاصله یک ماهه باقی مانده به عید است، اما مافیای قدرت و ثروت بدون توجه به خطراتی که ورود این جانوران آبزی دارند، بدون شک از راه‌های مختلف چه قانونی و چه قاچاق، اقدام به ورود مقادیر زیادی از این ماهی‌های قرمز برای فروش به مردم عادی و کسب ثروت می‌کنند.

همچنین از مسئولان خواسته شده تا امکانات و اسباب سفره عید نوروز را با احتیاط و آگاهی در اختیار مردم قرار دهند تا به دلیل اشاعه و گسترش این ویروس بدخیم کشورمان با"چالش ماهی قرمز هفت سین و ویروس کرونای بدخیم" و خدای ناکرده بحران ناشی از آن دچار نشود».

پیرو خبر ویروس کرونا و ماهی قرمز شب عید به سراغ یکی از مسئولان وزارت بهداشت رفتیم تا صحت و سقم موضوع را پیگیر شویم.

ماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عید

تکذیب خبر ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عید

حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  اظهار کرد: واردات هر گونه موجود زنده از چین به دلیل شیوع ویروس کرونا ممنوع شده است.

او ادامه داد: ماهی قرمز‌های شب عید واراداتی نیستند و در ایران پرورش می‌یابند، اما از آنجایی که بسیاری ماهی قرمز شب عید را ماهی چینی می‌شناسند چرا که ریشه این ماهی از کشور چین بوده؛ در نتیجه این برداشت اشتباه موجب انتشار این چنین خبری شده است.

عرفانی گفت: اگر چنانچه فردی خبر موثق داشته باشد که ماهی قرمز شب عید از چین وارد می‌شود، موضوع را به دامپزشکی و وزارت بهداشت اطلاع دهد.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره خطر انتقال ویروس کرونا از ماهی اظهار کرد: انتقال ویروس کرونا از ماهی قرمز تاکنون بررسی نشده است به همین دلیل نمی‌توان از نظر علمی اظهار نظر کرد و به همین دلیل به طور کلی واردات تمام موجودات زنده از چین به ایران ممنوع شده است تا خطر ابتلا به ویروس کرونا از این طریق را از بین ببریم.

عرفانی یادآوری کرد: برخی به دنبال تنش هستند و پیام‌های این چنینی را منتشر می‌کنند؛ در حالی که ماهی قرمز چینی‌ شب عید از کشور چین وارد نمی‌شود و تاکنون هم موردی از ویروس کرونا در ایران نداشته ایم.

ماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عید

ویروس کرونا چقدر مرگبار است؟

نقطه آغازین ویروس در جهان، بازاری در شهر ووهان واقع در استان هوبئی چین بوده است، این ویروس در ابتدا از حیوان به انسان منتقل شده و پس از آن به مرحله سرایت انسان به انسان رسیده است. بر اساس اعلام منابع جهانی از میان افرادی که به کرونا ویروس مبتلا شده‌اند تاکنون ۹۶۹۵ نفر بهبود پیدا کرده اند.

میزان کشندگی ویروس کرونا تحت حدود ۳ درصد بوده و این درصد نسبت به ویروس سارس و مرس که با ویروس کرونا جدید هم خانواده هستند، بسیار کمتر است و حدود ۱۴ الی ۱۵ درصد مبتلایان به ویروس سارس جان خود را از دست می‌دادند.

در روز ۲۳ دی ماه، اولین فرد مبتلا به بیماری ناشی از کرونا ویروس در خارج از کشور چین، در کشور تایلند، رویت شد.

۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و برخی کشور‌های جهان وضعیت اضطراری در سراسر دنیا اعلام کرد.

در چین برگزاری جشن‌های سال نو و هر گونه مراسم این چنین که موجب تجمع افراد شود، ممنوع شد.

مقاماتی چینی برای مبارزه با ویروس کرونا شهر ۱۱ میلیون نفری ووهان را به طور کامل قرنطینه کرده اند و سیستم حمل و نقل عمومی شهر تعطیل و استفاده از مترو، اتوبوس و قطار تا اطلاع مسئولان ممنوع و همه پرواز‌ها به فرودگاه این شهر لغو شده است.

ماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عید

منشاء ویروس کرونا چینی از مار تا خفاش

از ابتدای سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون سه نوع همه گیری ویروس کرونا داشته ایم، کرونا ویروس سارس (SARS) در سال ۲۰۰۲ و کرونا ویروس مرس (MERS) در سال ۲۰۱۲ در جهان شیوع پیدا کرد و این ۲ ویروس قربانیانی بسیاری گرفتند.

محققان هنوز منشاء اصلی ویروس کرونا را شناسایی نکرده اند، اما نتیجه تحقیقات آزمایشگاهی از نزدیکی ساختار ویروس کرونای جدید با منشاء خفاشی آن خبر داده اند چرا که توالی ژنتیکی این ویروس ۹۶ درصد با ویروس کرونا در خفاش‌ها یکسان است.

ویروس کرونا را بیشتر بشناسید

علت اینکه به این ویروس و هم خانواده‌های آن کرونا می‌گویند این است که این ویروس‌ها در زیر میکروسکوپ شبیه تاج (Crown) دیده می‌شوند.

کرونا ویروس‌ها؛ خانواده بسیار بزرگی از ویروس‌ها محسوب می‌شوند که عامل بروز علائم بیماری‌های تنفسی هستند و بیماری ناشی از این ویروس مثل سرماخوردگی یا آنفلوانزا هستند و در موارد شدید می‌توانند بخش تحتانی دستگاه تنفسی فرد را درگیر کنند.

ویروس کرونا، در سال ۱۹۳۷ از ویروس برونشیت عفونی در پرندگان شناخته شد و محققان دریافته اند که کرونا می‌تواند در حیوانات بسیاری مثل موش، مار، خفاش، سگ ها، گربه ها، بوقلمون، اسب، خوک و گاو دیده شود.

ماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عید

راه‌های انتقال، پیشگیری وعلائم ویروس کرونا

شواهد اولیه نشان می‌دهد ویروس کرونای جدید مانند سایر انواع آن از راه تماس نزدیک با افراد آلوده و هنگام عطسه یا سرفه فرد آلوده انتقال پیدا می‌کند وطبق تخمین‌های اولیه محققان سازمان جهانی بهداشت، هر فرد مبتلا به طور متوسط بین ۱٫۴ تا ۲٫۵ نفر دیگر را آلوده می‌کند.

تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی حاد از جمله اصلی‌ترین علائم بیماری ویروس کرونا محسوب می‌شوند. علائم نخستین بیماری سرفه‌های خشک، سردرد و تب خفیف است که همیشه در زمان ابتلا به آنفلونزا نیز رخ می‌دهد. در موارد حاد، بیمار به نفس تنگی دچار خواهد شد.

ممکن است قبل از بروز نشانه‌های اصلی، بیمار برای چند روز سرفه‌های بدون دلیل داشته باشد. در موارد حاد، مشکلات گوارشی نیز پدید آمده و اسهال به سراغ بیمار خواهد آمد. در گزارش‌هایی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا جدید ووهان چین، اختلالات انعقادی و نارسایی‌های کلیوی نیز گزارش شده است.

به دلیل اینکه ویروس از طریق تماس با افراد آلوده یا ترشحات سرفه و عطسه منتقل می‌شود، شستن مرتب دست‌ها با آب گرم و صابون، به طوری که ۲۰ ثانیه زمان ببرد و لمس نکردن بینی، چشم و دهان تا حد امکان، پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه از مهمترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کروناست.

از آنجایی که ویروس کرونای جدید واکسن و درمان ندارد، همچنان موضوع مراقبت از بیمار مطرح است که همین موضوع با توجه به موارد رو به افزایش ابتلاء، کار مراقبت از بیماران را سخت‌تر می‌کند. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تولید واکسن آن ۱۸ ماه زمان می‌برد.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
من پاهی خریدم چشماش گنده شده و حباب درو ورشه و بی جون شده و هی کجکی میشه قبلا میپرد تا خودش از تنگ بیاد بیرون اما‌ موفق نمیشد الان دیگه نمیپره کرونا گرفته؟ من نمیدونم الان چیکار کنم راهنماییم کنید؟
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
عالی
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
اقایان خانومها عزیزان این همش حرف ماهی چه ربطی به کرونا داره
امیرحسام حلا جیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
ایا باید امسال ماهی گلی خرید ایا این ماهی ها کرونا دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
دعا کنید این ویروس زنده خداوند نابود کنه همه دعا کنید برای مردم چین و کل دنیا ما شیعه هستیم و سلاح قدرتمندی بنام دعا داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
یعنی بااین همه دروغی که دولت ومسؤلین به مردم گفتند، باید باورکنیم که این ماهی ها درایران پرورش یافته!!؟؟ ؟ ازکجا مطمین بشیم!!؟؟ ؟ ماکه نمی خریم!؟! ؟
پاسخ ها
امین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
شما از کجا می دونی از چین میاید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
در هر صورت سلامتی ملت مهم تره حتی نباید یک درصد هم ریسک کنن چه مرضی از ماهی بیاد چه نیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
این چند روز تمام علائم ویروس کرونا را داشتم!!الانم سرفه های وحشتناک دارم و احساس میکنم جونی در بدنم نمونده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
ایناکه همش تکذیب می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
چرا گذاشتند ماهی از چین وارد شود.
پاسخ ها
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
کار با رسم ورسومات ،درست یا غلط ندارم ولی فلفسه ماهی قرمز اونم تو سفره هفت سین از کجا اومده باز یه عده نیان بگم موجود زنده نماد فلان وفلان
سفره هفت سین اگر از باب رسم و رسوم هم بهش نگاه بشه با نبود ماهی قرمز هیچ اسیبی بهش نمیرسه(ضمن اینکه این زبون بسته هم که معلوم نیست چقدر تو تنگ اب دوام بیاره شاید اگر این رسم غلط برچیده بشه تو محل درست خودش بیشتر دوام بیاره بالاخره موجود زنده اس)
ساناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
ماهی قرمز رسم ما ایرانیان نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
از بس هر چیزی رو از چین وارد می کنید متاسفم ماهی هم از خودمون نداریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
عزیزم مطالعه هم خوب چیزیه، بزرگترین پرورش دهنده ماهی قرمز توی ایران گیلانه (رشت- صومعه سرا- فومن- شفت- سنگر- لنگرود- لاهیجان- آستانه اشرفیه و ...) که بیشتر از 30 میلیون قطعه ماهی قرمز هر سال روانه بازار میکنه... اصفهان و کاشان هم تو رده های بعدی هستن...
ایراندوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
هرسال یه بهانه ای جدید درست میکنند برای سفره هفت سین مردم ، یک سال میگن بزه نزارید سال بعد ماهی قرمز ، مطمئن باید مردم سفره هفت سینشون رو میچینند و بیخود زور نزنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
نمیدونم اینا کین نزدیک عید که میشه در مورد ماهی شب عید شایعه درست میکنن تا نون یه عده رو ببرن... ماهی شب عید داخل کشور پرورش پیدا میکنه و به هیچ عنوان وارداتی نیست... با خیال راحت بخرید و از سفره هفت سینتون لذت ببرین...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
نون مارو آجر نکنید بابا اینا شایعه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
اون کسی که مسئول است نباید اجازه دهد حتی یک ماهی یا یک جانور یا هر چیز دیگری از چین وارد شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
ممنون yjc
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
راست میگن ماهی که حالا واجب نیست نخرید
سلامتی که مهم تر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
ازمسوولین محترم خواهشمندیم جلوی واردات اقلام وماهی وموادغذایی ازچین را بگیرند کم مشکل نداریم که حالا کرنا هم مشکل بعدیمان باشد
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر