کد خبر: ۷۲۵۷۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
کد خبر : ۷۲۵۷۲۲۶
نمایش اقتدار موشکی و پهپادی انصارالله؛

محمد بن سلمان به عنوان معمار جنگ یمن بیش از هر زمانی برای مقابله با انصارالله در حالت تدافعی قرار گرفته و در باتلاقی گرفتار شده که توان رهایی از آن را ندارد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش و انقلابیون یمن در ۵۹ ماه گذشته نشان داده اند که گزینه‌های استراتژیکی در اختیار دارند که می‌تواند در هر برهه معادلات نبرد را تغییر دهد. روز جمعه ۲ اسفندماه ۹۸ یکی از این برهه‌ها بود که ارتش یمن با حمله به شرکت آرامکوی عربستان در شهر ینبع بار دیگر اقتدار هوایی خود را به رخ آل سعود کشید. نکته مهم این است که این عملیات همزمان با سفر مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا به ریاض اتفاق افتاد و انصارالله به نوعی با این حمله به استقبال وی رفت و پیام مهمی به واشنگتن نیز ارسال کرد. عملیات اخیر ارتش یمن در قالب "توازن بازدارندگی سوم" صورت گرفت. در این مطلب به بررسی سه عملیات توزان بازدارندگی خواهیم پرداخت.

سه عملیاتی که معادله جنگ یمن را تغییر داد

عملیات توازن بازدارندگی اول
انصارالله یمن ۲۶ مرداد ۹۸ بزرگترین عملیات خود را از زمان آغاز تجاوز ائتلاف سعودی ــ اماراتی ضدیمن با عنوان "توازن بازدارندگی اول" انجام داد. یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های نظامی یمن در تشریح این عملیات گفت ۱۰ فروند پهپاد به‌طور همزمان، میدان نفتی و پالایشگاه الشیبه وابسته به شرکت آرامکو را در شرق عربستان در عملیات موازنه بازدارندگی یک هدف قرار دادند. وی افزود این میدان و پالایشگاه حاوی مخزن استراتژیک در عربستان با ظرفیت بیش از یک میلیارد بشکه نفت هستند. میدان الشیبه یک میدان نفتی در جنوب‌شرقی عربستان در منطقه الربع الخالی به‌شمار می‌رود و حدود ۱۰ کیلومتر از مرز‌های جنوبی امارات دور است. عربستان روزانه نیم میلیون بشکه نفت از این میدان استخراج می‌کند. میدان نفتی شیبه در عربستان که مورد حمله پهپاد‌های یمنی قرار گرفت، یکی از ۱۰ میدان نفتی بزرگ جهان بوده و دارای امتیازات و ویژگی‌های منحصر به فردی است. این میدان نفتی که توسط ۱۰ پهپاد یمنی هدف قرار گرفت، در جنوب‌شرقی عربستان در منطقه ربع الخالی واقع شده است. میدان نفتی الشیبه همواره مورد اختلاف عربستان و امارات بوده که این نزاع به‌ازای حل مشکل واحه البریمی به‌شکل موقت متوقف شده است.

شرکت آرامکو در سال ۱۹۹۸ تولید نفت از میدان غول‌پیکر الشیبه را آغاز کرد. در سال ۲۰۰۳، عربستان سعودی به شرکت‌های بین‌المللی فرصت سرمایه‌گذاری برای اکتشاف و بهره‌برداری از گاز را نیز در منطقه ربع الخالی داد. ظرفیت تولید مرکزی در میدان الشیبه ۵۰۰ هزار بشکه در روز است. میدان الشیبه به‌مدت ۷۰ سال می‌تواند روزانه یک میلیون و سیصد هزار بشکه نفت پمپاژ کند که به‌طور میانگین، معادل نیمی از حجم تولید کوچکترین تولیدکننده نفت در سازمان اوپک است. روزنامه گاردین در سال ۲۰۰۷ اعلام کرد جایی که روزانه یک میلیون بشکه نفت خام را با کیفیت بالا پمپاژ می‌کند، ارزش آن به معدن طلا نزدیکتر است تا میدان نفتی!

سه عملیاتی که معادله جنگ یمن را تغییر داد

اهمیت عملیات توازن بارداندگی اول در این بود که برای اولین بار انصارالله یک هدف را در فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری انتخاب کرد و هیچ کدام از سامانه‌های دفاعی عربستان موفق به رهگیری پهپاد‌های یمنی نشدند.

عملیات توازن بازدارندگی دوم
یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن صبح روز شنبه ۲۳ شهریور ماه در عملیاتی، تاسیسات نفتی عربستان را با ۱۰ فروند پهپاد هدف قرار داد. این عملیات که در نوع خود بزرگترین حمله پهپادی علیه زیربنا‌های حیاتی نفتی عربستان به شمار رفت سبب وارد شدن خسارت‌های سنگین به بخش نفت و گاز سعودی و همچنین ازبین رفتن هیمنه و حیثیت سیاسی و نظامی ریاض شد. در این عملیات دو پایگاه مهم نفتی عربستان یعنی البقیق و الخریص هدف قرار گرفتند. این حمله باعث شد تا تولید نفت عربستان به میزان ۵۰ درصد یعنی ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد و بیش از ۳۰ میلیارد دلار خسارت به عربستان وارد شود. حمله به دو پایگاه البقیق و الخریص، "عملیات توازن بارداندگی دوم" نام گرفت.

حملات انصارالله، شکنندگی سامانه‌های دفاع هوایی سعودی یعنی پاتریوت که ساخت آمریکاست را در محافظت از تأسیسات مهم نفتی در این کشور برملا کرد. مجتهد افشاگر، اسرار آل سعود درباره ترس و وحشت مقامات ریاض پس از این عملیات فاش کرد: «آل سعود این بار از ترس سرنوشت نفت و ترس از جنگی که آن‌ها را نابود کند، موضوع را جدی گرفتند و به این عقیده رسیدند که در صورت عدم اصلاح شرایط، زوالشان قطعی است. محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در وضعیت آشفتگی و ناامیدی است به طوری که پس از حمله به «بقیق» مجبور شده است دوز قرص‌های آرام‌بخش خود را بیشتر کند.» در برابر این هراسی که بر ریاض حکم‌فرما شد آمریکا نیز برای دلداری و روحیه دادن به آل سعود از اعزام نظامیان خود به عربستان خبر داد.

سه عملیاتی که معادله جنگ یمن را تغییر داد

نکته و اهمیت مهم عملیات توازن بارداندگی دوم این بود که در دو بعد نظامی و اقتصادی عربستان در برابر انصارالله شکست خورد. در عرصه نظامی انصارالله نشان داد که حتی پاتریوت‌های آمریکایی نیز نمی‌توانند در برابر حملات انقلابیون یمن از عربستان و آل سعود محافظت کنند. در عرصه اقتصادی حمله انصارالله به آرامکو به منزله تیر خلاصی به رویای بن سلمان در مورد سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ بود. چرا که قلب این سند، واگذاری ۵ درصد از سهام شرکت نفتی آرامکو به ارزش ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار در بورس است. اما حمله انصارالله به شدت ارزش سهام آرامکو را کاهش داد و بعید است سرمایه گذاران غربی ریسک سرمایه گذاری در عربستان را بپذیرند چرا که امنیت مهمترین مولفه برای سرمایه گذاری است در حالی که حملات انصارالله به عربستان امنیت این کشور را کاملا با تهدید مواجه کرده است. به همین دلیل در عرصه اقتصادی علاوه بر هزینه سنگین جنگ یمن، سند چشم انداز ۲۰۳۰ نیز با چالش‌های اساسی مواجه شد.

عملیات توازن بازدارندگی سوم
سه‌شنبه دوم اسفند ماه ۹۸ "عملیات توازن بازدارندگی سوم" انجام شد. این عملیات با دو موشک بالستیک «قدس»، ۱۲ پهپاد صماد-۳ و موشک بالستیک و دوربرد ذوالفقار انجام شد. در این عملیات شرکت آرامکو و اهداف حساس دیگر در «ینبع» (در غرب عربستان) با دقت هدف قرا گرفت. سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که این عملیات در واکنش به جنایاتی که آخرین نمونه آن حملات به «الجوف» بود، انجام شد. وزارت بهداشت یمن اعلام کرد، در حمله اخیر ائتلاف سعودی به استان الجوف ۳۵ تن از جمله ۲۶ کودک کشته و ۲۳ نفر از جمله ۱۸ کودک، مجروح شده‌اند.

نیرو‌های موشکی و پهپادی ارتش یمن در عملیات خود به ینبع، هشت مکان را در عمق شهر صنعتی عربستان در ینبع هدف قرار دادند. بنابر اعلام منابع نظامی صنعا، پایانه صادرات نفت، پالایشگاه آرامکو که روزانه تقریبا دو میلیون و پانصد هزار بشکه نفت تولید می‌کند، کارخانه تولید گاز طبیعی و بندر ینبع که روزانه ظرفیت صادرات سه میلیون بشکه نفت و نیز صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی را دارد از جمله این مکان‌ها هستند.

سه عملیاتی که معادله جنگ یمن را تغییر داد

در واکنش به این عملیات موفق انقلابیون یمن به شهر ینبع، ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی – اماراتی به رسم همیشگی اعلام کرد، پدافند این ائتلاف چند فروند موشک بالستیک شلیک شده از یمن را هدف قرار داد. البته وی هیچ اشاره‌ای به ۱۲ پهپاد صماد نکرد. این در حالی است که برخی منابع در عربستان خبر انهدام همه موشک‌ها را از سوی پدافند هوایی سعودی تکذیب و تاکید کردند، با وجود سکوت خبری سعودی ها، انفجار‌های قوی رخ داد و درباره انتشار تصاویر انفجار‌ها هشدار داده شده است.

در واقع در آستانه نشست وزرای مالی و سران بانک مرکزی در «گروه ۲۰» در ریاض و هم‌زمان با ورود «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به عربستان٬ صنعا با هدف قرار دادن مواضع حیاتی عربستان در بندر ینبع پیام موازنه بازدارندگی سومش را برای سعودی‌ها فرستاد. این پیام در واقع هشداری برای ریاض و واشنگتن بود مبنی بر اینکه سیاست «خریدن زمان» نمی‌تواند تا پایان ادامه پیدا کند و این تفکر آن‌ها که می‌توانند با تعلل و زمان خریدن، قدرت «انصارالله» را مهار کنند٬ توهمی بیش نیست.

نکته مهم عملیات توازن بارداندگی این بود که این عملیات همزمان با سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به ریاض اتفاق افتاد. در واقع انصارالله یمن این زمان را با این هدف انتخاب کرد که به آمریکا اعلام کند در صورت تداوم جنایت‌ها حتی هدف قرار گرفتن اهداف آمریکا نیز دور از ذهن نخواهد بود.

نتیجه
انقلابیون یمن در ۶ ماه گذشته سلسله عملیات‌های استراتژیک خود را در قالب "توازن بازدارندگی" شروع کرده اند. هدف اصلی از این عملیات‌ها نشان دادن اقتدار موشکی و پهپادی انصارالله به متجاوزان است. نکته مهم در سه عملیاتی که در این راستا صورت گرفته این است که سامانه‌های دفاعی عربستان توان مقابله با پهپاد‌ها و موشک‌های یمنی را ندارند و این مسئله تبدیل به یک هراس راهبردی برای آل سعود شده است. عملیات انصاراله علیه شرکت آرامکو در شهر ینبع در غرب عربستان که اخیرا صورت گرفت نیز این پیام را به ریاض مخابره کرد که دیگر هیچ نقطه‌ای از عربستان برای آل سعود امن نیست و در صورت تداوم جنگ و تشدید جنایت‌ها علیه مردم بیگناه یمن، آل سعود باید منتظر غافلگیری‌های بزرگتری باشد.

آل سعود که پیشنهاد صلح انصارالله را رد کرد اکنون باید به دنبال پیدا کردن راه‌هایی با هدف مقابله با پهپاد‌ها و موشک‌های پیشرفته انصارالله باشد. بن سلمان به عنوان معمار جنگ یمن بیش از هر زمانی در حالت تدافعی قرار گرفته و در باتلاقی گرفتار شده که توان رهایی از آن را ندارد.

نویسنده: یوسف نوری

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
گمنامامر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
آمریکای جنایتکار بداندبه حکم وقوه الهی بزودی کشورهای مسلمان یکی شده وبه ازای خون سرداربزرگ اسلام خودش ونرکرانشونابودمیکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
باور کنید اگر یمن در این جنگ صد درصد هم از نظر نظامی پیروز شوند دشمنان پست و زبون آنچنان تخم تفرقه در بین آنان بکارند و آنچنان برادر کشی راه بیندازند که از این جنگ چند ساله بیشتر تلافات بدهد.
آفرین
|
United States
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
در ازای چند سال بدبختیتون یدونه نشان مقاومت خواهند داد بهتون. هر دو طرف بازنده هست تو جنگ.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
اشتباه نکنید عزیز!!!
مقاومت همیشه عزت آور است و تجاوز ذلت آور.

بمیرم به نام و نمانم به ننگ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
نشان دهنده موثر بودن عملیات انصارالله این است که سعودی ها بعد از آن ایران را متهم می کنند.
عباسیلن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
انشالله همیشه حق(مردم مظلوم یمن)برباطل‌(آمریکاواسر ائیل وآل سعود احمق)پیرو است.
درودبرایران وخط مقا ومت وانصا رلله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
مرگ بر آمریکا
مرگ بر آل سعود
مرگ بر اسرائیل
سرباز گمنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
إن شاءالله خداوند انصارالله یمن رو که زمینه سازان ظهور هستند یاری کند و همه شیعیان و مسلمانان جهان زیر پرچم آقا امام زمان عج بزرگترین و یکتا ترین پدیده جهان آفرینش رو رقم بزنند

#اللهم_عجل_لولیک_الفرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
اگه مظلوم رو یاری نکنیم مظلوم میشیم .وحدت مارو یاری نمیکنه.
ناشناس
|
France
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
لعنت برال یهود=سعود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
مرگ بر آمریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
سلام
سه شنبه دو اسفند98
شیرمرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
خدا قوت انصار خدا روحتان شاد سردار دلها.
کارشناس.اقتصادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
سلام.دولت.تروریست.امریکاه.جنگ.افزار.میدهد.برای.حفظ.بقای.اسراییل.غاسب.و.ضما.شردوشی.خود.و.منافع.خود.را.دارند.ودلار.های.نفتی.را.مبرند.و.می.خورند.عربستان.کودک.کش.چرا.نمی.فهمد.هم.دلار.میدهد.وهم.برای.منافع.امریکاه.کودک.کشی.در.یمن.راه.انداخته.و.هر.روز.شکست.میخورد.و.امریکای.تروریست.دلار.نفتی.میخورد.عربستان.مهر.ننگ.را.دارد.و.امریکاه.نیرنگ.دارد.مرگ.به.نیرنک.دولت.تروریست.امریکا.و.ترامپ.قاتل.وسلام.
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
خداوکیلی باید بگیم زنده باد ایران و بعد یمن و... !! البته که کشورمون مهمتر از همه چیز و همه جاهاست ولی منظورم اینه که ایران مهمترین نقش را داره .. واگه کمک کشورمون نبود مردم مظلوم یمن الان شاید کشورشون مستعمره آل سقوط شده بود !! پس زنده باد کشورمون که همیشه حامی مظلومین بوده و هست !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
خود پمپو را بزنید اثرش بیشتره
پاسخ ها
امییییییر
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
باید خود پمپ رو بزنن تا کولرشون خنک نکنه و از گرما تلف بشن
آقا پمپو بزنید .... پمپو بزنید
ehsan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
کار خوبی کرد مخصوصا که پمپئو اونجا بود.حالا که قدرت پدافندی رو رونمایی کرده بهتره که فشار بیشتر به عربستان بیاره برای شکست محاصره دریایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
باسلام جنگ در هیچ کشورهای اسلامی هرگز تمام نخواهد شد برادر کشی برای بعضی ها دارد
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
بدون هیچ گونه شکی می توان گفت که ایجاد تمام این جنگها در خاورمیانه و در کشورهای اسلامی حفظ رژیم جنایتکار عبری صهیونیستی می باشد. کمک به یمن در برابر این جنایتکاران متجاوز ، روح سردار ملی ایران شهید سلیمانی را شاد می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
ان شاالله هرچه زودتر نابودی آل سقوط و ببینیم الان انصارالله میتونه به انتقام حاج قاسم مایک پمپئو رو بکشه واقعا جا داره این کارو بکنه بهنظرم باید انصارالله یواش یواش صادرات نفت عربستان و به صفر برسونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
انشاالله شاهد تشکیل اتحاد جماهیر اسلامی وبزرگترین اقتدار جهان اسلام باشیم
پاسخ ها
احمدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
زیاد فاصله نداریم و انشاا... به زودی تشکیل میشه و متحد میشم !! البته اگه این مفت خورها و گاوهای شیرده از زیر چتر آمریکا که سوراخ سوراخهبیرون می اومدن تابحال انجام شده بود !!
احمدی فریدنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
خداوند خون مظلوم را هرگز بی جواب نخواهد گذاشت اینها جواب خونهای کودکان بی گناه یمنی است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
ان شا ا... خداوند همه ما را نجات دهد یکی را از دست ال سعود یکی را از دیکتاتور یکی را از دست رژیم اشغالگر فاسد که فلسطین را گرفتار کرده. یکی را از دست هوای نفس
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر