کد خبر: ۷۲۵۹۸۷۱
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
کد خبر : ۷۲۵۹۸۷۱
گروه : سمنان » سمنان
مدیرکل انتقال خون سمنان:

وحید بغدادی بابیان اینکه کمبودی در تأمین خون در استان سمنان وجود ندارد گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳۱ هزار واحد خون اهدا شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، وحید بغدادی مدیرکل انتقال خون سمنان با تأکید بر اینکه در حال حاضر هیچ کمبودی در حوزه تأمین خون در استان سمنان وجود ندارد، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۸ هزار و ۳۰۰ مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون استان سمنان صورت گرفته که از این تعداد ۳۱ هزار مورد موفق به اهدای خون شدند.

او با اشاره به اینکه شاخص اهدای خون در کشور به ازای هر یک هزار نفر ۲۵.۷ نفر اهداکننده خون است، افزود: این شاخص در استان به ازای هر یک هزار نفر ۴۶ نفر اهداکننده خون وجود دارد.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان بابیان اینکه ترویج فرهنگ اهدای خون یکی از مهم‌ترین رویکرد‌های این نهاد در سال جدید است، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی در کشور‌های درحال‌توسعه یا توسعه‌یافته میزان اهدای مستمر خون است.

بغدادی در ادامه با تأکید بر اینکه اهدای مستمر خون مصداقی بر سلامت خون افراد یک جامعه است، ابراز داشت: که شاخص اهدای مستمر خون در کشور حدود ۵۵ درصد و در استان سمنان نزدیک به ۷۹ درصد است.

او اضافه کرد: سازمان انتقال خون همواره برای افراد اهداکننده آموزش‌های لازم برای تقویت فرآیند خود مراقبتی را ارائه می‌کند که این امر در ارتقای سلامت خون افراد نقش مؤثری ایفا می‌کند و به‌تبع آن ارتقای سطح سلامت خونی در استان و کشور را در پی خواهد داشت.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان در ادامه با اشاره به در پیش رو بودن ایام تعطیلات نوروزی و آب‌وهوای سرد افزود: در این مدت با کاهش مراجعه‌کننده و اهداکننده خون مواجه خواهیم بود که این امر منجر به کاهش ذخایر خونی در استان می‌شود به همین سبب لازم است برای حضور و مشارکت مردم در این امر خداپسندانه تبلیغات و فرهنگ‌سازی گسترده‌تری انجام شود.

بغدادی بابیان اینکه در حال حاضر مشکلی برای تأمین خون در استان وجود ندارد، تصریح کرد: روزانه پنج برابر میزان مصرف خون در مراکز درمانی استان ذخیره می‌شود و بیمارستان‌ها در سطح استان بر اساس نیاز میزان خون موردنیاز و فرآورده‌های خونی خود را از بانک خون تقاضا می‌کنند و به‌سرعت نیاز آن‌ها تأمین می‌شود.

او در مورد خون‌رسانی به گروه‌های خونی خاص نیز تصریح کرد: شناسایی افراد با گروه‌های خونی خاص در دستور کار قرار دارد و مشکلی برای تأمین خون موردنیاز این افراد وجود ندارد.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان در پایان بابیان اینکه پروژه تأسیس ساختمان جدید انتقال خون شاهرود در دست اقدام است، اظهار داشت: این پروژه در سال ۹۰ کلنگ زنی شده و به‌زودی با رفع برخی نواقص فنی تا پایان سال جاری بهره‌برداری می‌شود.

بغدادی با اشاره به اینکه تجهیزات موردنیاز برای راه‌اندازی این پروژه در حال تأمین است، افزود: نوسازی و بهسازی تجهیزات موجود برای راه‌اندازی این پروژه در دستور کار قرار دارد.

او گفت: در سطح استان سمنان چهار پایگاه انتقال خون در شهرستان‌های سمنان، گرمسار، دامغان و شاهرود وجود دارد و به عموم مردم خدمات‌رسانی می‌کنند.

انتهای پیام / ر

منبع: مهر

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ