کد خبر: ۷۲۶۳۹۵۵
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
کد خبر : ۷۲۶۳۹۵۵

مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال گفت: از داخل کشور گزارش‌هایی به فیفا داده اند و این نهاد هم بدون اطلاع برای ما نامه ارسال کرده است.

به گزارش  خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، صفی الله فغانپور مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال درباره اینکه با توجه به ایراد‌های فیفا نسبت به اساسنامه فدراسیون فوتبال آیا احتمال برگزاری مجمع انتخاباتی این فدراسیون در تاریخ ۲۵ اسفند وجود دارد یا خیر، بیان کرد: درباره نامه اخیر فیفا ۲ بحث مطرح است. منشا این نامه بیشتر بحث‌هایی بوده که از داخل کشور به فیفا گزارش شده بدون اینکه این نهاد از اصل موضوع اطلاع داشته باشد. برهمین اساس فیفا ۲، ۳ ایراد گرفته است که یکی از آن‌ها آیین نامه اجرایی و دیگری بحث تشکیل کمیته ۳ نفره برای تایید صلاحیت‌ها و کمیته استیناف است. آیین نامه اجرایی ما از سالی که اساسنامه تدوین شد (۱۳۹۰) از همان زمان هم در ضمیمه اساسنامه تدوین شد. به فیفا گفتیم آئین نامه اجرایی داریم.

فیفا می‌گوید باید هیئت ۳ نفره‌ای برای تایید صلاحیت‌ها وجود داشته باشد

او ادامه داد: شاید بحث‌هایی درباره آیین نامه وجود داشته باشد، اما اصل آن موجود است. فیفا می‌گوید باید هیئت ۳ نفره‌ای برای تایید صلاحیت‌ها وجود داشته باشد که در این مورد هم ابلاغ برای افراد صادر شد و هم در اساسنامه بوده است. برای موارد مطرح شده پاسخ کامل داده شد و به نظر می‌رسد انتخابات در موعد مقرر برگزار شود.

فغانپور تصریح کرد: بحثی که اکنون ما با فیفا و سایر ارکان‌ها داریم این است که با همین اساسنامه (مصوب ۱۳۹۰) ۲ دوره انتخابات را برگزار کرده ایم. البته تذکرات فیفا را پذیرفته ایم و طبق همان جواب مان را هم داده ایم. براساس اساسنامه جدیدی کار نمی‌کنیم که فیفا در جریان نباشد. در همان انتخابات قبلی هم نماینده فیفا حضور داشته و ایراد‌هایی که اکنون گرفته شده اساسی نیست.

فغانپور ادامه داد: بحث اساسنامه باید همه جانبه باشد یعنی نمی‌توانیم به منویات فیفا توجه داشته باشیم بدون اینکه قوانین و مقررات داخلی را در نظر بگیریم. هم باید حساسیت‌های فیفا را درنظر بگیریم و هم به قوانین حاکمیتی احترام بگذاریم. البته اگر شیطنت‌ها نباشد همه این مسائل به خوبی پیش می‌رود.

اساسنامه فدراسیون، سازمان لیگ و هیئت‌های استانی نیاز به اصلاح دارد

فغانپور با اشاره به لزوم اصلاح اساسنامه فعلی فدراسیون درباره اینکه آیا توضیحات قانع کننده‌ای برای فیفا ارائه شده است گفت: من در تاریخ ۱۴ شهریور ۹۶ اعلام کردم اساسنامه نیاز به بازنگری دارد. به عنوان مسئول حقوقی فدراسیون دنبال این بودم که اساسنامه باید بازنگری شود و این موضوع را به مهدی تاج هم گفتم که اساسنامه فدراسیون، سازمان لیگ و هیئت‌های استانی نیاز به اصلاح دارد. البته انتخابات فعلی براساس اساسنامه‌ای برگزار می‌شود که مورد قبول فیفا است و ۲ بار با آن انتخابات برگزار کرده ایم.


بیشتر بخوانید: نصیرزاده: بدون حضور دولت در ورزش مسابقه‌ای برگزار نخواهد شد/ حضور پاره وقت بازنشسته‌ها منع قانونی ندارد


مسئول امور حقوقی و قرارداد‌های فدراسیون درباره ایراد‌های فیفا به اساسنامه گفت: فیفا ایراد‌هایی گرفته که به آن‌ها پاسخ داده شد و به نظر می‌رسد این توضحیات برای فیفا قانع کننده باشد. ایراد‌های فیفا نشان می‌دهد که این نهاد به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران مشرف نیست و نامه‌هایی که از داخل ایران زده شده است، تلنگری برای فیفا بود.

افرادی از داخل به فیفا گزارش‌های نادرستی می‌دهند

او ادامه داد: یکی از بزرگان فوتبال در هفته اخیر مصاحبه کرد و گفت برای انتخابات آیین نامه اجرایی نداریم. درست چند روز بعد فیفا نامه زد که شما آیین نامه اجرایی ندارید! همین مسائل نشان می‌دهد افرادی از داخل به فیفا گزارش‌های نادرستی می‌دهند. فدراسیون هم به هر چه فیفا خواست پاسخ مستدل داد. آیین نامه اجرایی، نام اعضای کمیته بدوی تائید صلاحیت ها، اعضای کمیته استیناف را همراه با توضیحات مان ترجمه کرده و برای فیفا فرستادیم. هرچه پرسیده اند جواب داده ایم و بعید می‌دانم فیفا موافقت نکند.

فغانپور افزود: فیفا درباره اساسنامه فعلی ایمیل زده و آنچه مشخص است فیفا با کلیات اساسنامه مشکلی ندارد، اما به بند‌های آن ایراد گرفته است.

ضرورتی ندارد سازمان تیم‌های ملی در اساسنامه باشد

او درباره اینکه برخی کمیته‌ها و سازمان‌ها مانند سازمان تیم‌های ملی و کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی در اساسنامه نیامده است، گفت: ضرورتی ندارد سازمان تیم‌های ملی در اساسنامه باشد بلکه تشکیل آن جزء اختیارات رئیس فدراسیون فوتبال است. رئیس تمام کمیته‌ها هم با تصویب اعضای هیئت رئیسه و طبق پیشنهاد رئیس فدراسیون انتخاب می‌شود. وقتی انتخابات هر ۴ سال برگزار می‌شود یعنی هر چهار سال یک بار رئیس فدراسیون باید کمیته‌ها را با نفرات جدید تشکیل بدهد. مگر رئیس فدراسیون اعضای کمیته‌ها را به هیئت رئیسه پیشنهاد نمی‌دهد به همین دلیل ما هر ۴ سال یک بار شاهد هستیم تغییر و تحولاتی رخ می‌دهد.

اساسنامه جدید تقریبا آماده است و انشالله در دوره جدید تصویب می‌شود

او درباره اینکه آیا در صورت موافقت فیفا با برگزاری انتخابات در تاریخ ۲۵ اسفند پس از این انتخابات اساسنامه فدراسیون اصلاح می‌شود یا خیر، گفت: من به عنوان رئیس امور حقوقی به صورت رسمی نامه زدم که اساسنامه‌ها نیاز به بازنگری دارد. بار‌ها برای این مورد کمیته‌هایی تشکیل شد، اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت به سرانجام نرسید. اساسنامه جدید تقریبا آماده است و انشالله در دوره جدید تصویب می‌شود.

او درباره لزوم اعمال نظر نخبگان و کارشناسان در اساسنامه جدید بیان کرد: پیش از اینکه پیش نویس اساسنامه به مجمع ارائه شود، نظرات کارشناسان، نخبگان و اهالی فوتبال را می‌گیریم. همانگونه که تاکنون چنین کرده ایم.

اینکه بگوییم اساسنامه سراسر فسادزا است، معقول نیست

فغانپور درباره فساد زا بودن اساسنامه گفت: اینکه اساسنامه باید اصلاح شود بحث مشترک همه است، اما اینکه بگوییم اساسنامه سراسر فسادزا است، معقول نیست. چه مفسده‌ای براساس این اساسنامه می‌خواهد انجام شود؟ ما با حرف‌های مان نباید جامعه‌ای که امروز دچار مشکلات فراوانی است دچار استرس بیشتر کنیم و بهتر است روان‌تر و شفاف‌تر حرف بزنیم. اینکه یک نفر هم می‌گوید بی شک انتخابات لغو می‌شود و نظر فیفا تغییر نمی‌کند، نظر خودش است، اما نظر فیفا برای ما ملاک است. به نظرم نامه فیفا مبنی بر این نیست که انتخابات برگزار نشود بلکه این نهاد ایراد به اساسنامه گرفته که ما هم به زودی آن را اصلاح می‌کنیم. پاسخ فیفا همین حرف‌هایی است که گفتیم و چیز خاصی نبود. به نظر من اینگونه نیست که انتخابات فدراسیون فوتبال به خاطر نامه‌فیفا اعلام برگزار نشود، اگر انتخابات فدراسیون در تاریخ مقرر برگزار نشود باید دنبال دلایلی غیر از نامه فیفا باشیم.

افراد بازنشسته می‌توانند به صورت پاره وقت با یک سوم حقوق دریافتی فعالیت کنند

فغانپور درباره بحث ممنوع بودن حصور بازنشستگان در انتخابات تصریح کرد: بحث بازنشستگان اساسی است و نهاد‌های نظارتی دنبالش هستند. من هم اعتقاد دارم بحث بازنشستگی باید اتفاق بیفتد و باید از آن‌ها به عنوان مشاور استفاده کنیم، اما همه چیز باید بر مبنای قانون باشد و نباید یک نفر یا یک نهاد اعمال قدرت کند.

او افزود: در تبصره ۲ قانون بازنشستگی آمده است که افراد می‌توانند به صورت پاره وقت با یک سوم حقوق دریافتی فعالیت کنند. هیئت رئیسه فدراسیون هم در طول سال ۹ جلسه تشکیل می‌دهد و اگر فرض بگیریم هر جلسه ۲ ساعت طول می‌کشد، به همین دلیل اعضای هیئت رئیسه ما شامل این قانون نمی‌شوند چراکه حتی به حد نصاب یک سوم هم نمی‌رسند. البته امکان دارد رئیس فدراسیون بحثی جدا از اعضای هیئت رئیسه داشته باشد.

مسئول امور حقوقی و قرارداد‌های فدراسیون اظهار داشت: کل امور فدراسیون و حتی فیفا زیرنظر دبیرکل است و او نباید بازنشسته باشد. اعتقاد دارم نایب رئیس فدراسیون هم می‌تواند بازنشسته باشد.

وی درباره اینکه فدراسیون هم جزء نهاد‌های عمومی غیردولتی است است که به نحوی از دولت پول می‌گیرد، اظهار داشت: فوتبال ردیف بودجه ندارد و پول‌هایی که در اختیار می‌گیریم در قالب اعانه است. آیا فیفا می‌پذیرد ما ردیف بودجه دولتی داشته باشیم و زیر نظر دولت باشیم؟ بند یک ماده ۳۳ اساسنامه می‌گوید هیئت رئیسه باید در طول سال دست کم ۹ جلسه تشکیل بدهد.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر