کد خبر: ۷۲۶۸۴۰۰
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
کد خبر : ۷۲۶۸۴۰۰
گروه : کرمان » کرمان

استان کرمان اولین استانی است که ۶ اثر تاریخی آن ثبت جهانی شده آثاری که در نوع خود منحصر به فرد هستند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، در جنوب شرقی ایران به استان کرمان می‌رسیم که تاریخی کهن دارد، در قدیمی‌ترین نقشه‌های به جای مانده از ادوار مختلف تاریخی می‌توان نام شهر کرمان را به عنوان مهم ترین مرکز جمعیتی شرق کشور مشاهده کرد، این شهر پس از هزاران سال همچنان در عرصه‌های مختلف جایگاه خود را حفظ کرده  و طی سال‌های اخیر به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در کشور تبدیل شده است.

هم اکنون گردشگری یکی از مهم ترین پایه‌های توسعه اقتصادی و محرومیت زدایی در کرمان است.

شش اثر ثبت جهانی کرمان را برآن داشته است که یکی از مقصد‌های گردشگران خارجی باشد.

ارگ بم، باغ شاهزاده، روستای صخره‌ای میمند، کویر لوت، قنات‌های جوپار و بم و گلیم شریکی پیچ در روستای دارستان، آثاری هستند که در فهرست آثار جهانی ثبت شده اند. 

با وجود این آثار شاخص،  استان کرمان، همچنان نامزد‌های متعددی برای ثبت جهانی از جمله؛ خانه حاج آقا علی به عنوان بزرگ ترین خانه خشت و گلی جهان، بازار بزرگ کرمان به عنوان بزرگ ترین راسته بازار خاورمیانه، تپه‌های کنار صندل به عنوان نماد تمدن مخترع خط در جهان، باغ فتح آباد و ارگ راین به عنوان دومین بنای بزرگ خشت و گلی جهان معرفی کرده است.

شهر کرمان نیز با بیش از ۶۰۰ اثر ثبت ملی و صد‌ها خانه تاریخی جاذبه‌های متعددی را مقابل چشم بازدید کنندگان قرار داده است.

در زیر به معرفی شش اثر ثبت جهانی کرمان می‌پردازیم.

 ثبت جهانی

ارگ بم؛ بزرگترین بنای خشتی جهان و نخستین اثر ثبت جهانی کرمان

وقتی اسم بم به گوش می‌رسد در کنار زمین لرزه مهیب سال ۸۲ در ذهن هر بیننده، نام بزرگ ترین بنای خشتی جهان تداعی می‌شود، ارگ بم همیشه در رده سه بنای جذاب کشور برای بازدید گردشگران خارجی قرار داشته است.

این ارگ هر چند در زمین لرزه بم، ۸۰ درصد تخریب شد؛ اما هم اکنون مرمت شده و روند مرمت این بنا مراحل انتهایی را طی می‌کند و امسال،  امکان بازدید گردشگران از حاکم نشین این ارگ نیز مهیا شده است.

ارگ بم به همراه منظر شهر بم به عنوان نخستین شهر ایران ثبت جهانی شده است و به شدت تحت نظارت بازرسان یونسکو قرار دارد.

گفته می‌شود این بنا دارای عمری بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ ساله هست و نام این ارگ در شاهنامه فردوسی نیز بار‌ها برده شده است.

این بنا در وهم انگیز‌ترین حمله به این استان؛ یعنی لشکر کشی شاه خون خوار قاجار نقش تعیین کننده داشته و آخرین شاه زندیه در این ارگ توسط قاتل قاجار کشته شده است.

 ثبت جهانی

باغ شاهزاده ماهان، بهشتی در میان کویر و دومین اثر ثبت جهانی کرمان

باغ شاهزاده ماهان نیز از جمله آثار ثبت جهانی استان کرمان محسوب می‌شود که در باغ شهری بسیار زیبا به نام ماهان قرار دارد.

این باغ در شیب کوه تیگران قرار دارد و آبی که از کوه‌های تیگران سرچشمه می‌گیرد بر روی حوضچه‌های پلکانی این باغ جاری است.

در دو سوی باغ، انواع درختان سردسیری و گرمسیری رویده اند و دو سمت باغ، صد‌ها درخت کهنسال چنار وجود دارد که زیبایی وصف ناپذیری به این بنا می‌دهند.

باغ شاهزاده در فصل بهار، مملو از شکوفه‌های رنگارنگ می‌شود و عمارت مرکزی و شاه نشینش بر بلندای این عمارت خودنمایی می‌کند.

هم اکنون حجره‌هایی در اطراف این باغ برای اسکان مهمانان نوروزی اختصاص یافته است و زیبایی وصف ناپذیری به این بنا داده است.

این بنا توسط عبدالحمید میرزا ناصر الدوله فرمانفرما در دوره قاجار احداث شد. او ۱۱ سال متوالی، حکومت کرمان و بلوچستان را داشت و وفات وی به تاریخ ۱۳۰۹ قمری اتفاق افتاد.

باغ شازده ماهان از جمله زیباترین باغ‌های طبقاتی ایران محسوب می‌شود که تلفیقی است از زیبایی و اصالت ایرانی که باهمنوایی آب و باغ و معماری چشم نواز به بهشتی در استان کرمان می‌ماند.

باغ شاهزاده یا باغ شازده یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود چهار کیلومتری شهر ماهان و حوالی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد. این باغ مساحتی قریب به ۵ و نیم  هکتار دارد و شامل دو مجموعه شرقی و غربی می‌شود.

ثبت جهانی

کویر لوت و شهر جن و پری، سومین اثر ثبت جهانی دیار کریمان

این کویر که به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران ثبت جهانی شده است در سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد، اما چون ۷۰ درصد این اثر در استان کرمان است و ۹۰ درصد آثار و زیبایی هایش در این استان قرار دارد پایگاه این اثر جهانی نیز در کرمان قرار گرفته است.

کویر لوت را با تمدن شهداد به عنوان مخترعان نخستین پرچم جهان و شهر کوتوله هایش می‌شناسند در این مجموعه گرم ترین نقطه زمین قرار گرفته است. همچنین کلوت‌های شهداد، بلند‌ترین تپه‌های شنی جهان و گلدان‌های طبیعی یا نبکا‌ها نیز در شهداد قرار دارند.

رصد آسمان، کویرنوردی و کمپ کویری شهداد جاذبه‌هایی است که در طول سال، هزاران گردشگر خارجی را به خود جذب می‌کند.

این عرصه، شامل: کلوت‌های شهداد، نبکاها، رودخانه شور، بزرگ ترین تپه‌های شنی جهان، ده‌ها قلعه تاریخی، شهر کوتوله‌های شهداد، گندم بریان به عنوان گرم ترین نقطه زمین می‌شود.

ثبت جهانی

روستای میمند یکی از نخستین سکونتگاه‌های بشر و چهارمین اثر ثبت جهانی

روستای میمند جزو بنا‌های تاریخی استان کرمان است که در شهرستان شهربابک در شمال کرمان قرار دارد. این روستا سه هزار سال قدمت دارد و در قلب کوه کنده شده  و تمام عناصر این روستا از صخره است. مردمان میمند هنوز هم آداب و رسوم نیاکانشان را پاس می‌دارند؛ حتی لهجه این افراد مطابق با پارسی کهن  هست.

مردم این روستا در واحد‌های بومگردی از مردم و مسافران پذیرایی می‌کنند و مسافران می‌توانند در روز‌هایی که به این مکان زیبا می روند اوقات خود را در قلب کوه بگذرانند.

روستای ۳ هزار ساله میمند، بزرگ‌ترین و تنها روستای تاریخی در جهان است که هنوز روابط سنتی زندگی در آن جریان دارد و می‌توان تعامل انسان و طبیعت در هزار دوم میلادی را به خوبی در آن دید.

میمند روستایی صخره‌ای و دست‌کند با چند هزار سال قدمت، یادآور ایامی است که انسان‌ها خدایان خود را در بلندای کوه‌ها جستجو می‌کردند و کوه، نشانه استواری، توان و پایداری و اراده شناخته می‌شود.

اثر تاریخی میمند مابین شهر‌های یزد، کرمان و شیراز قرار دارد و در دهستان میمند شهرستان شهربابک از توابع استان کرمان واقع شده است.

به هر تقدیر چند هزار سال پیش از این، انسان‌هایی دل سنگ‌ها را شکافتند و یادگاری را به جا گذاشتند که امروزه پس از گذشت سال‌ها، همچنان نماد عزم، اراده و اقتدار اجداد ایرانی به‌شمار می‌رود.

 ثبت جهانی

قنات‌های کرمان پر آب‌ترین منابع آبی کرمان و پنجمین اثر ثبت جهانی

رگ‌های زمین بدون شک در کرمان قرار دارند که می‌توان به قنات‌های جوپار، اکبرآباد و صد‌ها قنات دیگر اشاره کرد که سه رشته قنات استان در جوپار و شرق کرمان ثبت جهانی شده اند.

این قنات‌ها رمز حیات در استان کرمان هستند. در بم برخی از این قنات‌ها، همچون رودخانه‌ای خروشان از قلب کویر بیرون می‌آیند و نخسلتان‌های را سیرآب می‌کنند و با گذشت سال‌ها هنوز هم جاری هستند.

در آخرین کاوش‌ها بر دیواره قنات‌های بم، کتیبه‌هایی از دوران هخامنشی کشف شد و بسیاری از این قنات‌ها هر سال مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرند.


 ثبت جهانی

گلیم شریکی پیچ، نماد صنایع دستی کرمان و ششمین اثر جهانی استان

دارستان روستایی است که از هر کوچه و برزنش صدای دار‌های بافت گلیم می‌آید، زنان و دختران این روستا از کودکی برای بافت این گلیم آموزش می‌بینند و مردانش از طفولیت دنبال یاد گرفتن فن رنگ رزی و تولید کرک و نخ برای تار و پود گلیم هستند.

یک قطعه کوچک این گلیم در حال حاضر با قیمت قابل توجهی به فروش می‌رود. حالا نام دارستان جهانی شده است و زنان و دخترکان این روستای کوچک به خود می‌بالند که با سرانگشت دستانشان، نام روستا را در سطح جهان مطرح کرده اند و برخود می‌بالند که دیگر در چارچوب خانه‌های روستایی، نام این صنعت را محصور نکرده اند؛ بلکه حالا باید منتظر بود با بازاریابی مناسب، شاهد عرضه این صنایع دستی در مناطق مختلف جهان باشیم.

گلیم شریکی پیچ هر چند با مرکزیت دارستان تولید می‌شود؛ اما عملا از سال ۵۴، اقداماتی برای توسعه بافت این گلیم آغاز شد و نخستین کارگاه گلیم شریکی پیچ  تاسیس شد.

به این گلیم به این دلیل شریکی پیچ گفته می‌شود که برای بافت گلیم، چندین نفر به صورت مشترک فعالیت می‌کنند.

گزارش از مرضیه کریمی افشار

انتهای پیام /ی

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر