کد خبر: ۷۲۷۵۳۳۹
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۴
۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۴
کد خبر : ۷۲۷۵۳۳۹
گروه : مرکزی » اراک

این روزها؛ روزگار شادمانی استان مرکزی به واسطه حال خوب تالاب میقان است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک،  اینجا در حاشیه خوشحالی یا بد حالی شهر تالابی آرام گرفته است. آن قدر آرام که به ندرت در ذهن ها مرور می شود. تالابی که نفس های شهر به قطره قطره اش بند است حالا باعث شده شهر یک نفس عمیق بکشد. خودش را حائلی آرام در برابر حوادث برای شهر قرار داده است. صدای هیاهوی پرندگان سمفونی خوش الحان حال خوب تالاب است؛ اینجا بی خبر از ویروس و خطر و بیماری، بزم شادمانی به پاست.

او مدافع حفظ زیبایی و امنیت شهر در برابر حوادث طبیعی است . مامن آرام پرندگان و گونه های کمیاب جانوری است که در فصل سردسیری به گرمی از آن ها پذیرایی می کند.

حال خوب تالاب

مادر موج های بلاخیز است

ضامن بقای گونه های زیست محیطی است و برایشان مادری می کند در برابر موج های بلاخیز انقراض . با همه ی این ها چشمانش را از آسمان شهر برنمی دارد و مراقب سلامت هوای شهر هم هست.

او در گذشته حال خوبی نداشت

او در گذشته حال خوبی نداشت؛ همه نگرانش بودیم.


مهر ماه سال ۹۲

امیر انصاری؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی از افت آب های زیرزمینی در تالاب میقان خبر داد و گفت: حوزه تالاب بین المللی میقان اراک خشک تر شده و تراز سطح آب زیرزمینی تالاب میقان طی ۲۷ سال اخیر ۱۳ متر افت کرده است.

وی ادامه داد: افزایش تعداد چاه های آب عمیق از ۱۱ فقره در سال ۴۲ به ۲۰۳۰ فقره در سال ۸۸ از عوامل کاهش سطح آب زیرزمینی تالاب میقان است.

حال خوب تالاب

بهمن ماه سال ۹۳


با توجه به کاهش میزان بارندگی در سال جاری در استان مرکزی خشک شدن بخش زیادی از تالاب میقان در تابستان دور از ذهن نیست که در این صورت در شش ماهه اول سال آینده شاهد ورود ریزگردهای محلی از این ناحیه به سطح شهر اراک هستیم و این موضوع وضعیتی به مراتب خطرناکتر از اهواز ایجاد می کند.

رئیس شبکه زیست محیطی استان مرکزی با ابراز نگرانی گفت: آنچیزی که موجب نگرانی فعالان زیست محیطی استان است خشک شدن قسمتی از تلاب میقان در تابستان است، در این صورت با وجود بهره برداری های شرکت املاح معدنی، در تابستان شاهد ریزگردهای محلی از این ناحیه در سطح شهر اراک هستیم که این موضوع وضعیتی به مراتب خطرناکتر از خوزستان را ایجاد می کند.

حال خوب تالاب

 

خبرهای خوب از تالاب به گوش می رسد


اما هم اکنون خبرهای خوب از تالاب به گوش می رسد.

حال خوب تالاب


این روز ها حال تالاب خوب است. این را از صدای پرندگان که با آرامش تالاب عجین شده است می فهمی. به خاطر شرایط حساس روزهای اسفند ماه و ترجیح در خانه ماندن مردم برای ریشه کن کردن ویروس کرونا ؛ تعداد کمی برای تماشای حال خوب تالاب آمده اند.

تصویر پرآب شدن یکی از بزرگترین شوره زار های کشور ؛ یکی از زیباترین تصاویری است که در قاب دوربین می نشیند و تو دوست داری فارغ از هیاهوی شهر چشم هایت را لحظه ای روی هم بگذاری و خودت را در همان بهشت خداوند تصور کنی و بگویی شاید قسمتی از بهشت همین جا باشد.

۷۵درصد از سطح دریاچه تالاب میقان اراک در پی بارندگی‌های اخیر در این استان آبگیری شده است


این شادمانی بی دلیل نیست چراکه چندی پیش رضا میرزایی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک،گفت:

۷۵ درصد از سطح دریاچه تالاب میقان اراک در پی بارندگی‌های اخیر در این استان آبگیری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار کرد: تالاب میقان اراک با این حجم آبگیری از وضعیت مناسبی برخوردار است و به‌طور قطع تا پایان سال با بارندگی‌این حجم بیشتر می‌شود و امکان آبگیری کامل وجود دارد.

حال خوب تالاب

وی بیان کرد: شرایط زیستی مناسب و خوبی برای پرندگان در تالاب میقان اراک وجود دارد و کوچ بهاره آنان به‌زودی آغاز می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تالاب میقان اراک در زمره ۱۰۵ منطقه مهم برای پرندگان کشور است که در مرتفع‌ترین شوره‌زارهای ایران قرار گرفته و میانگین ارتفاع آن از سطح دریا به یک هزار و ۷۰۰ متر می‌رسد.

میرزایی اظهار داشت: این تالاب کویری در صورت تامین نشدن منابع آبی از علل مستقیم انتقال ریزگردها به اراک و آلودگی هوای این کلانشهر است و کم آبی و خشکی دریاچه آن تاثیرات منفی بر آب و هوای منطقه می‌گذارد.

حال پرندگان تالاب هم خوب است


وی گفت: پرندگان تالاب میقان اراک در شرایط خوبی هستند و هیچ‌گونه بیماری و تلفاتی از گونه‌های مختلف در این منطقه دیده نشده است.
این خبر برای اهل این شهر و دیار پر از مفاهیم بزرگ است . پرآب شدن تالاب نعمت بزرگی است چرا که نه تنها تعداد روز هایی که شهر هوایی خاکستری دارد کمتر می شود بلکه قطره به قطره این آب دارای املاحی است که باعث می شود چرخ صنایع شیمیایی پر رونق تر از قبل بچرخد.
در همین حالت بسته بودن چشمانت و شکرگزاری خداوند برای این نعمت بزرگ که همین چند ماه گذشته شهر را از بزرگترین خطر یعنی سیل نجات داد؛ صدایی تو را به تالاب باز می گرداند.

حال خوب تالاب

حال خوب تالاب

حال خوب تالاب آب روی آتش است...


می گفت خدارو باید هزار مرتبه شکر کرد. من خیلی به اینجا می آیم واقعا آرامشی مثال زدنی دارد.

توریست تالاب میقان می گفت از اهالی شهر اراک است و در هفته حداقل یک روز را برای تماشای تالاب می آید.

او می گفت : گاهی به اینجا که می آمدم لاشه ی پرنده ای کنار شوره زار افتاده بود یا زمین این تالاب را بجای آب شوره های سفید پر کرده بود. اما دو سالی است که حال تالاب خوب است. باید قدر این نعمت بزرگ اللهی را دانست.

حال خوب تالاب


حال خوب تالاب مانند بارانی تیرگی روز های خاکستری را برایت می شوید. و از ته دل امیدوار می شوی که خداوندی که با قدرت خود آب را در شوره زار جاری ساخت به زودی مشکلات گریبانگیر شهر راهم حل خواهد کرد.

انتهای پیام / الف

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر