کد خبر: ۷۲۸۲۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
کد خبر : ۷۲۸۲۱۰۸

در این مطلب روش‌های مناسب تمیز کردن اتاق معرفی شده است.

روش تمیز کردن اتاق خواب در خانه تکانی عیدبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، با ما همراه باشید تا روش‌های مناسب برای خانه تکانی اتاق خواب را معرفی نماییم.

بهترین راه حل‌ها برای تمیز کردن اتاق خواب

خانه تکانی اتاق خواب موضوع مورد بحث ماست. عید نوروز نزدیک است و حال و هوای خانه تکانی و نوروز شدت یافته است. درست است که اتاق خواب به دلیل رفت و آمد کمتر اعضای خانواده، نسبت به دیگر فضا‌های خانه کمتر بی نظم و کثیف می‌شود.

اما این مسئله به این معنی نیست که می‌توانید توجه کم‌تری نسبت به دیگر اتاق‌های خانه به این فضا بکنید.

اتاق خواب خصوصی‌ترین فضای زندگی ماست و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به تمیزی آن داشته باشید. حالا که نوروز را بهانه کرده ایم که نظم و تمیزی و تغییر را در خانه به وجود بیاوریم بهتر است از فضای شخصی خود شروع کنیم.

تمیز کردن اتاق خواب ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما اگر برای این کار برنامه نداشته باشید و از قبل ندانید که چه می‌خواهید انجام دهید در طول کار دچار مشکلات زیادی می‌شوید.

کار‌های اساسی برای خانه تکانی اتاق خواب

۱. در خانه تکانی اتاق خواب به تمام بی نظمی‌ها سر و سامان بدهید

بهتر است مانند دیگر اتاق‌ها کار‌های مربوط به تمیز کردن را از بالا به پایین انجام دهید. اولین گام در تمیز کردن و نظم بخشیدن به هر اتاقی خلاص شدن از شر چیز‌های کوچک یا نظم بخشیدن به آن‌ها است.

این چیز‌های کوچک می‌تواند کاغذ‌هایی که روی هم قرار گرفته‌اند، لباس‌هایی که روی زمین پخش شده‌اند، و یا کتاب‌هایی باشد که در کنار تخت خواب شما قرار گرفته‌اند. پس سعی کنید در اولین گام به این بی نظمی‌ها نظم دهید و تکلیف آن‌ها را روشن کنید. اکنون می‌توانید کار را آغاز کنید.

۲. در خانه تکاتی اتاق خواب به تخت خواب خود نظم دهید

شاید در نگاه اول نظم بخشیدن به تخت خواب بیهوده به نظر برسد چراکه شب دوباره مجبوریم نظم آن را به هم بزنید. اما وقتی این کار را انجام دهید متوجه می‌شوید که یک تخت خواب منظم و جمع شده می‌تواند حس و حال یک اتاق خواب را به سادگی تغییر دهد و ظاهر آن را منظم و جذاب‌تر کند.

با این کار می‌توانید با نگاهی بازتر بخش‌های دیگر اتاق خواب خود را نظم دهید و به راحتی از پس کار‌ها در کم‌ترین زمان ممکن برآیید.

۳. در خانه تکانی اتاق خواب به کمد لباس‌های خود نظم دهید

این کار را شما باید هر روز انجام دهید. اگر این کار را نکنید کنترل کمد لباس‌های شما به مرور از دست‌تان خارج می‌شود. کمد لباس‌های خود را در ذهن تان تجسم کنید: شلوارها، لباس‌های زیر، جوراب‌ها، و ... هر کدام در کجا قرار دارند؟

سپس به سراغ کمد رفته و به قسمت‌های مختلف آن نظم بدهید. فقط یادتان باشد که بهتر است لباس‌هایی که بیش از بقیه از آن‌ها استفاده می‌کنید در دسترس شما باشند تا هر گاه به آن‌ها نیاز داشتید بدون معطلی آن‌ها را از کمد لباس‌ها بیرون بیاورید.

مراحل خانه تکانی اتاق خواب برای عید نوروز

۱. شستن پرده‌های اتاق خواب

در ابتدا پرده‌های اتاق را با دقت در بیاورید. می‌توانید آن‌ها را خودتان به راحتی بشویید. سعی کنید برای پرده‌های حریر و توری از پودر صابون استفاده کنید. برای دیگر انواع پرده نیز مایع رختشویی و شوینده‌های ملایم به همراه نرم کننده انتخاب‌های خوبی هستند.

‌می‌توانید پرده‌ها را به خشکشویی محل بدهید، آن‌ها کارشان را بلدند.

۲. تمیز کردن پنجره ها، دیوار‌ها و لوستر‌های اتاق خواب برای خانه تکانی

پنجره‌ها را با دقت و حوصله تمیز کنید. می‌توانید شیشه‌ها را با شیشه پاک کن و روزنامه یا دستمال‌های پارچه‌ای برق بیاندازید. اطراف پنجره‌ها را نیز با دستمال خیس تمیز کنید.

دیوار‌ها را نیز تمیز کنید. اگر دیوار اتاق کاغذ دیواری قابل شستشو دارد، نوع نازک آن را می‌توانید با آب گرم و انواع ضخیم‌تر را با محلول آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید. برای تمیز کردن دیوار رنگی شده قابل شستشو نیز آب گرم و مایع شستشوی ملایم گزینه خوبی است.

سپس شروع به گردگیری اتاق کنید. روی کمد، دراور، سر تختی، میز توالت، کنار تختی ها، تابلو‌ها و وسایل دیگری که در اتاق است را تمیز و گردگیری کنید. وسایل آهنی را پارچه خیس و وسایل چوبی را با دستمال نمدار پاک کنید. شیشه‌ها و آینه‌ها را نیز با شیشه پاک کن تمیز کرده و برق بیاندازید.

حباب‌های لوستر و چراغ‌ها را نیز یادتان نرود. اگر قابلیت جدا شدن دارند می‌توانید آن‌ها را در آورده و بشویید.

۳. جارو کردن اتاق خواب برای خانه تکانی عید

در این مرحله از خانه تکانی اتاق خواب تمام بخش‌های اتاق را جارو برقی بکشید. فرش‌ها و تمام گوشه‌های دیوار را جارو کنید. وسایل بزرگ را جلو بکشید و پشت آن‌ها را جارو کنید. زیر تخت خواب را نیز جارو کنید. سقف اتاق فراموش نشود! گرد و خاک تمام گوشه‌های سقف را با جارو تمیز کنید.

۴. تمیز کردن سرامیک‌های اتاق خواب برای خانه تکانی

زمین را تی بکشید. تی را تمیز بشورید و ضد عفونی کنید. تمام کف زمین و زیر تخت و اگر امکان داشت پشت و زیر وسایل را تی بکشید و تمیز کنید. برای تمیزی بیشتر می‌توانید با از بخارشور نیز کمک بگیرید.

۵. شستن فرش‌های اتاق خواب

در ابن مرحله از خانه تکانی اتاق خواب، فرش را با شامپو فرش تمیز کنید و اگر احتیاج به شسته شدن داشت یا خودتان بشویید و یا از شرکت‌های قالیشویی معتبر برای این کار کمک بخواهید.

۶. مرتب کردن کمد لباس برای خانه تکانی اتاق خواب

نوبت مرتب کردن کشو‌ها و کمدهاست. تمام لباس‌ها را خارج کنید. داخل کمد‌ها و کشو‌ها را با دستمال تمیز کنید و اگر نیاز بود جارو برقی بکشید. لباس‌های کلفت و زمستانی را جدا و جمع کنید.

لباس‌هایی که قدیمی شده اند و یا دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را نیز جدا کنید. لباس‌های غیر قابل استفاده را دور بیاندازید و یا اگر خواستید به عنوان دستمال استفاده کنید. می‌توانید لباس‌هایی که قابل استفاده اند، اما شما دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را به افراد نیازمند ببخشید.

یکی از ایده‌های خوبی که می‌توانید برای چیدن لباس‌ها به کار ببرید این است که لباس‌ها را براساس رنگ بندی آن‌ها در کنار هم آویزان کنید که جذابیت زیادی دارد. حتی برای قرار دادن لباس‌های داخل کشو هم می‌توانید این ایده را به مار ببرید.

اگر فضای کمد‌ها و کشو‌های شما کم است از نظم دهنده‌ها استفاده کنید تا بتوانید وسایل بیشتری را در کمد و کشو جا دهید و همچنین از بی نظمی دوری کنید. استفاده از چوب لباسی‌های یک شکل هم ایده ایست که در مرتب نشان دادن کمد تاثیر دارد.

کیف هایتان را نیز مرتب کنید و در کمد بچینید و اگر لوازم اضافی در آن‌ها است دور بیاندازید. کفش هایتان را نیز مرتب کنید و اگر قدیمی هستند آن‌ها را دور بیاندازید.

۷. مرتب کردن میز آرایش اتاق خواب

از مرتب کردن میز توالت غافل نشوید. لوازم آرایشی و بهداشتی که تاریخ شان گذشته را حتما دور بیاندازید. جعبه‌های خالی عطر‌ها و کرم‌ها را نیز دور بریزید. برس‌ها و شانه‌ها را تمیز کنید و بشورید. کاغذ‌های باطله و بروشور‌ها را هم در سطل آشغال بیاندازید. سپس با سلیقه خود روی میز توالت را مرتب بچینید.

۸. شستن روتختی و روبالشی برای تمیز کردن اتاق خواب

روتختی و رو بالشتی‌ها را در بیاورید و بشویید. اگر رو تشکی تان قابل شستشو است آن را در آورده و بشویید. رو و زیر تشک را تمیز و جارو کنید و آن را برگردانید. سپس از رو تختی و رو بالشتی تمیز استفاده کنید و تخت تان را به زیبایی مرتب کنید. زیر تخت را نیز مرتب و تمیز کنید.

۹. تمیز کردن قفسه‌ها و کتابخانه اتاق خواب

در این مرحله از خانه تکانی اتاق خواب، اگر در اتاق خواب تان کتابخانه دارید، کتاب‌ها را تمیز کنید و مرتب و با سلیقه بچینید. وسایل دکوری را نیز تمیز کنید و بچینید. می‌توانید به تابلو‌ها و وسایل دکوری اتاق تنوع دهید و آن‌ها را تغییر دهید.

۱۰. تعمیرات لوازم و وسایل هنگام خانه تکانی عید

حالا که خانه تکانی اتاق خواب به پایان رسیده است، وسایلی که نیاز به تعمیر دارند را حتما تعمیر کنید. اگر باطری ساعت تمام شده آن را عوض کنید. اگر پیچ دسته کشو شل شده آن را سفت کنید. اگر لامپ سوخته در اتاق دارید آن را عوض کنید. شمع‌های نو را جایگزین شمع‌های قدیمی کنید. تابلو‌های کج شده را صاف کنید.

منبع: دلگرم

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر