کد خبر: ۷۲۹۳۷۰۵
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۳
۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۳
کد خبر : ۷۲۹۳۷۰۵

به رغم درخواست مکرر مسئولان از مردم ، برای ماندن در خانه و پرهیز از سفر به خاطر قطع زنجیره شیوع کرونا، برخی عازم خراسان رضوی شدند که این سفر برای آنان جز سختی و سرگردانی سوغات دیگری ندارد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، اغلب مسافران خراسان رضوی قصد خود از سفر به مشهد را زیارت بارگاه منور رضوی اعلام کرده‌اند در حالی که آستان قدس رضوی ورود به صحن و بارگاه حضرت امام رضا (ع) را به منظور مقابله با شیوع کرونا ممنوع کرده است.
 

در‌های حرم مطهر رضوی بسته است

محمد رضا هاشمی فرماندار مشهد، بسته شدن در‌های حرم مطهر رضوی را تصمیم سخت برای مسئولان اعلام کرد و گفت: هیچ گونه رفت و آمد خودرویی در مشهد به سوی حرم مطهر رضوی صورت نمی‌شود، زیرا در همه مسیر‌های منتهی به آن مکان مقدس در چهار سوی بارگاه منور محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

او ادامه داد: همچنین محدودیت‌های ترافیکی از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی مشهد در مسیر خیابان‌های منتهی به حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)"چهارراه شهدا، چهارراه دانش، چهارراه طبرسی، چهارراه نواب صفوی" برای خودرو‌ها اعمال شده است.

فرماندار مشهد گفت: همچنین در چارچوب تداوم اقدامات پیشگیرانه از انتقال ویروس و شیوع بیماری کرونا در مشهد نیرو‌های جمعیت هلال‌احمر، ماموران انتظامی و پلیس راه در مبادی ورودی شهر مستقر شده‌اند. علاوه بر اینها، سلحشوران قرارگاه شمال شرق ارتش جمهوری اسلامی ایران ، به طور مستمر دست‌اندر کار ضدعفونی خودرو‌ها در همین مبادی هستند.

هاشمی افزود:  سرنشینان خودرو‌ها از نظر سلامت عمومی پایش و تب‌سنجی می‌شوند تا اگر افرادی مشکوک به بیماری باشند توسط درمانگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد به درمانگاه انتقال یابند.
 

مسافران از ورودی شهر‌ها بازگردانده می‌شوند

این محدودیت‌ها برای دیگر شهرستان‌های خراسان رضویی نیز اعمال شد به طوریکه شهرستان ۷۵ هزار نفری درگز در شمال استان با دارا بودن تفرجگاه‌های طبیعی و زیبا از جمله پارک ملی تندوره اجازه ورود به گردشگران را نداده است.

علی فراهی فرماندار درگز در این خصوص گفت: پست ایست و بازرسی و پایش سلامت در سه محور ورودی به شهرستان و محل پلیس راه شهر درگز پیش از آغاز تعیطلات نوروزی برپا شده و فقط در یک روز ۶۵ دستگاه خودرو متعلق به گردشگران و مسافران غیربومی از ورودی گردنه تیوان مجبور به ترک شهرستان و بازگشت به مبداء خود شدند.

او ادامه داد: همه اماکن تفریحی، اقامتی و بازار مرزی این شهرستان هم مرز با جمهوری ترکمنستان به خاطر جلوگیری از شیوع کرونا بسته است لذا مسافران در صورت ورود به درگز سرگردان شده و برای اقامت خود با مشکل مواجه می‌شوند.

فرماندار درگز گفت: در مبادی ورودی علاوه بر اینکه نیرو‌های مرزبانی و هلال احمر سلامت مسافران را پایش می‌کنند، عوامل پلیس راه نیز خودرو‌ها را از نظر خلافی و صحت مدارک انتظامی بررسی می‌کنند و متخلفین اعمال قانون می‌شوند.

محمد رضا رجبی مقدم فرماندار  سرخس نیز از برپایی سه ایستگاه تب سنجی در مبادی ورودی این شهرستان و پلیس راه شهر سرخس خبر داد و گفت: روزانه از ورود ۵۰ خودرو غیربومی به سرخس جلوگیری می‌شود و این افراد با گفتگو قانع می‌شوند که به مبداء سفر خود بازگردند.

عباسعلی صفایی فرماندار فریمان نیز گفت: به خاطر قطع زنجیره شیوع کرونا از ورود مسافران غیربومی به این شهر جلوگیری شده و علاوه بر پایش سلامت و تب سنجی، از محور کمربندی بازگردانده می‌شوند.

مسئول ورود ۱۰۳۰ مسافر مشکوک به کرونا کیست؟

مجتبی احمدی مدیرعامل هلال احمر خراسان رضوی گفت: تا کنون ۱۶۴ هزار خودرو مورد ارزیابی پایش سلامت قرار گرفته‌اند و تا این لحظه هزار و ۳۰ مسافر مشکوک به علائم کرونا بوده‌اند که ۴۳۳ نفر از آنان به سیستم ارجاع منتقل شده‌اند.

ورود ۴۵ هزار مسافر به مشهد در یک روز

هر چند آمار دقیق از تعداد مسافران ورودی به مشهد و خراسان رضوی منتشر نمی‌شود با این حال به صورت کلی از سوی مسئولان محلی اعلام شده است تعداد مسافران به مشهد ۹۰ درصد کاهش یافته است.

همچنین محمد صادق براتی معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با ارائه آمار مسافران در روز سوم فروردین ماه گفت: در مجموع شمار مسافران ناوگان حمل و نقل ریلی و هوایی به مشهد حدود ۲ هزار نفر بوده است که این در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است.

او ادامه داد: در این روز ۱۶ هزار و ۹۵۸ دستگاه خودرو سواری با ۴۲ هزار و ۳۹۵ مسافر به استان وارد شده که این میزان ورود خودرو و مسافر با پلاک غیربومی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷۶ درصد کاهش داشته است.

همین آمار روزانه نشان می‌دهد با وجود کاهش ورود مسافر باز هم هزاران نفر به جاده‌های منتهی به خراسان رضوی سرازیر شده اند. این تعداد مسافر خطر بازگردانده شدن و ایست و بازرسی‌های متعدد را نیز تحمل می‌کنند.

هیچ مهمانپذیری در مشهد مجاز به ارائه خدمت نیست

پیش از آغاز تعطیلات نوروزی همه اقامتگاه ها، تفریحگاه‌ها و موزه‌ها در کشورر تعطیل شده بود تا تجمع انسانی در این مکان‌ها موجب شیوع بیشتر کرونا نشود و مشهد نیز از این قاعده مستثنی نبود.

ابوالفضل مکرمی‌فر مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در این خصوص گفت: بر اساس تصمیم ستاد مقابله باکرونا در این استان از روز ۲۴ اسفند ماه با هدف حفاظت از مردم در برابر شیوع بیماری کرونا، اقامت در واحد‌های اقامتی رسمی شامل هتل، هتل‌آپارتمان و مهمانپذیر‌های این استان تا پایان ایام نوروز ممنوع شد.

او ادامه داد: هم اکنون یک هزار و ۱۰۰ واحد اقامت رسمی در این استان فعالیت دارد که بیش از ۹۵ درصد آن‌ها در کلانشهر مشهد واقع است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: ۴۴ واحد اقامتی نیز در پی نظارت‌های مشترک بازرسان این اداره کل و اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس مشهد به علت پذیرش مسافر در شرایطی که واحد‌های اقامتی رسمی و غیر رسمی استان تعطیل و از پذیرش مسافر منع شده‌اند، پلمب شدند.

اقامت در سوئیت‌های غیرمجاز

 آن دسته از مسافرانی که بدون توجه به توصیه‌ها به مشهد آمده و مکان اقامت ندارند با مشکلات جدی روبرو شده‌اند.

رضا عصار مالک یکی از اقامتگاه‌های دارای مجوز در محدوده خیابان طبرسی و نزدیک حرم مطهر رضوی گفت: امسال علاوه بر اینکه مسافر بسیار کم شده است، سوئیت داران مجاز و حتی غیر مجاز از ترس ابتلا به کرونا فعالیت خود را تعطیل کرده و مسافری پذیرش نمی‌کنند.

او ادامه داد: البته اداره اماکن نیز به شدت با واحد‌های اقامتی که مسافر پذیرش کنند برخورد می‌کند لذا گاهی مشاهده شده است برخی زوارکش‌ها مسافران را از این سوئیت به آن سوئیت می‌برند تا یک واحد اقامتی را متقاعد به پذیرش مسافر نمایند.

دیگر سوئیت دار در حوالی خیابان نواب صفوی در مجاورت حرم مطهر رضوی نیز گفت: با وجود کمبود مسافر پذیرش مسافر به صرفه نیست، شاید روزانه برخی برای اقامت به واحد اقامتی من که دارای مجوز است مراجعه کنند، اما از پذیرش آن‌ها خودداری می‌کنم.

او ادامه داد: اغلب این مسافران با قدری معطلی ناچار هستند در سوئیت‌های فاقد مجوز اسکان یابند که شبی حدود ۵۰۰ هزار ریال باید برای آن پرداخت کنند.
 
انتهای پیام//ف.غ
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر