کد خبر: ۷۳۳۱۶۷۹
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
کد خبر : ۷۳۳۱۶۷۹
گروه : کرمان » کرمان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: ایجاد پروژه‌های تجاری در دستور کار اوقاف طی امسال است که نخستین مورد در سیرجان ایجاد می‌شود و مقدمات احداث پروژه ورزشی در شهربابک در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، حجت الاسلام علی جلالی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان امروز یکشنبه در نشست خبری گفت: در راستای فرمایش مقام معظم رهبری و رزمایش کمک مومنانه، نخستین طرحی که سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می‌کند، رزمایش ضیافت همدلی در ماه مبارک رمضان است.

او افزود: در این راستا سازمان اوقاف و امور خیریه ۱۱۰ هزار بسته معیشتی و غذایی که ارزش هر بسته معیشتی ۲۵۰ هزار تومان است با حفظ کرامت هموطنان تهیه و توزیع خواهد کرد که سهم استان کرمان ۶ هزار سبد غذایی خواهد بود و در ایام ولادت امام حسن علیه السلام تا شهادت امام علی (ع)توزیع می‌شود.

جلالی در ادامه با اشاره به اینکه طرح دیگر اوقاف ضیافت الهی است، تصریح کرد: به علت شیوع ویروس کرونا برنامه‌های ماه مبارک رمضان نیز تحت تاثیر قرار گرفت لذا در طرح ضیافت الهی با استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه برنامه‌های فرهنگی، مذهبی و با تعظیم شعائر ماه رمضان فعالیت‌هایی خواهیم داشت و برنامه‌های ویژه ولادت امام حسن علیه السلام، شهادت امام علی علیه السلام، شب‌های قدر برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان بیان کرد: در صورتی که ستاد مقابله با کرونا اجازه برگزاری نماز عید فطر را بدهد، اوقاف به برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه و امامزادگان کمک خواهد کرد.

اوافزود: بقاع متبرکه از طریق ضدعفونی کردن ضریح، فضای شبستان، صحن و محوطه آماده حضور مردم است و امیدواریم به زودی با شکست کرونا این اتفاق بیفتد و آمادگی حضور مردمی را داریم.

جلالی اظهار کرد: در شرایط کنونی کشور و شیوع کرونا، اوقاف نیز به اندازه وُسع خود در زمینه کارگاه‌های تولید ماسک، تهیه و توزیع مواد ضدعفونی و ... از محل موقوفات اقداماتی انجام داده است.

او بیان داشت: ۲ هزارو ۵۸ بسته معیشتی در سطح استان کرمان از محل درآمد بقاع متبرکه و خیران توزیع کرده ایم و چاپ ۱۰ هزار دعای هفتم صحیفه سجادیه که مقام معظم رهبری توصیه فرمودند نیز توسط و موقوفه در سیرجان و بردسیر انجام و در سطح استان توزیع شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با اشاره به وقوع سیل در روز‌های نخستین فرورودین ماه در جنوب استان بیان کرد: ۸۰۰ بسته معیشتی و ۳۱۳ تخته پتو نیز توسط اوقاف با همکاری خیران تامین و به مناطق سیل زده جنوبی استان کرمان ارسال شد.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم طی امسال گفت: به دلیل شیوع کرونا این مسابقات نیز به شکل متفاوت از قبل برگزار خواهد شد.

جلالی با اشاره به اینکه ثبت نام مسابقات از ۶ اردیبهشت ماه آغاز شده و تا ۱۶ خرداد ادامه دارد، اظهار کرد: مرحله مقدماتی مسابقات در ۱۰ رشته و در پنج منطقه از ۲۴ خرداد تا ۲۷ تیرماه برگزار می‌شود و برگزیدگان به مرحله استانی راه می‌یابند و مسابقات استانی در شهریورماه برگزار خواهد شد و تاریخ برگزاری مسابقات کشوری توسط مرکز اعلام می‌شود.

جلالی با اشاره به اینکه راه اندازی شرکت‌های مرتبط با اداره اوقاف از دیگر برنامه‌های ما است، تصریح کرد: قریب به هزار هکتار باغات پسته موقوفه در سطح استان کرمان داریم که محصول آن خام فروشی می‌شود و در صورتی که فرآوری انجام شود، فواید بیشتر و ارزش افزوده خواهد داشت که در این راستا طرح راه اندازی شرکت پسته را داریم و امکان ظرفیت فرآوری هزار تن پسته را برای ما دارد و علاوه بر ارزش افزوده، افرادی مشغول به کار می‌شوند.

او با بیان اینکه در راه اندازی جایگاه‌های سوخت با همکاری سرمایه گذار، از محل موقوفات کمک خواهیم کرد، افزود: ایجاد پروژه‌های تجاری در دستور کار اوقاف طی امسال است که نخستین مورد در سیرجان ایجاد می‌شود و مقدمات احداث پروژه ورزشی در شهربابک در حال انجام است.

جلالی با اشاره به توسعه پرورش ماهی در دو شهرستان از محل موقوفات بیان کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان در زمینه آزادی زندانیان، همکاری با خیریه‌ها و ... در طول سال فعالیت می‌کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: در استان کرمان حدود ۸ هزار موقوفه داریم که قریب به ۷ هزار مورد متصرفی و ۸۰۰ مورد غیرمتصرفی هستند.

او با اشاره به اینکه امروز در حوزه درمانی شدیدا نیاز به وقف داریم، گفت: تنها درمانگاه سرطانی جنوبشرق در بیمارستان شهید باهنر کرمان است که فضای کوچکی است، اما زحمات و تلاش‌های بسیاری در این مکان صورت می‌گیرد لذا نیاز به ساختمان در این بخش داریم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با اشاره به نیاز به وقف در حوزه فناوری، امنیت، بلایای طبیعی و ... گفت: در سال قبل نخستین موقوفه به عنوان کمک به بلایای طبیعی در استان گلستان ثبت شد و در استان کرمان که حوادث طبیعی مختلفی رخ می‌دهد، نیاز به وقف در این حوزه است.

انتهای پیام/ی

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر