کد خبر: ۷۳۷۲۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
کد خبر : ۷۳۷۲۰۱۹

تحلیلگران مسائل ایران و منطقه تاکید کردند که پس از شکستن محاصره ونزوئلا و ارسال کشتی سوخت به این کشور و مقابله با تهدیدات آمریکایی، دیگر هیچ شک و تردیدی در قدرت و توان ایران در حمایت از متحدانش نه تنها در منطقه بلکه در هر نقطه از جهان وجود ندارد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  کارشناسان مسائل کشور‌های آمریکای لاتین اظهار داشتند: کشتی‌هایی که از ایران به سمت ونزوئلا حرکت کردند با عزم و اراده قوی و شجاعت و خردمندی خارج شده اند و جمهوری اسلامی ایران با این اقدام، راهبرد کنترل تنگه هرمز را در پیش گرفت؛ پس از آنکه کشتی اش با برافراشتن پرچم ایران از این تنگه مهم آبی عبور کرد و نیز باب المندب و دریای مدیترانه و تنگه جبل الطارق را به سمت ونزوئلا پشت سرگذاشت.

چگونه ایران توانست قدرتش را به کرسی بنشاند و از متحدانش حمایت کند؟

آن‌ها تاکید کردند که این اراده و شجاعت و حکمت بیانگر آن است که جمهوری اسلامی ایران از دانش و اخلاق سیاسی عالی برخوردار است. رییس جمهور ونزوئلا برای ابراز قدردانی از حمایت‌های ایران، رهبر انقلاب اسلامی را یک رهبر وفادار توصیف کرد.

برخی دانشگاهیان نیز به نوبه خود تاکید کردند که ایران با ارسال کشتی کمک به ونزوئلا صفحه جدیدی از روابط بین المللی را گشود. آن‌ها اظهار داشتند که آمریکا نمی‌خواهد این پیام را بفهمد. واشنگتن در عرصه بین المللی در بسیاری از زمینه‌ها قدرت خود را از دست داد. دانشگاهیان افزودند که امریکا پس از حوادث ۱۱ سپتامبر تلاش کرد تا جایگاه خود را از طریق یورش و اشغال دیگر کشور‌ها به دست آورد، اما با ظهور بازیگران جدیدی مانند ایران و سوریه و محور مقاومت در عرصه قدرت، آمریکا شکست خورد.

پژوهشگران سیاسی سوریه‌ای نیز خاطرنشان کردند که متحد ایرانی یک متحد صادق و وفادار و قوی است که به مساله خود و مساله قدس ایمان دارد. سوریه که امروز از اشغالگری آمریکایی و تجاوزگری‌های صهیونیستی و تکفیری‌ها رنج کشید، اینک به لطف ائتلاف خود با ایران احساس قدرت می‌کند. آن‌ها تاکید کردند که اگر ایران با نظام‌هایی که به عادیسازی روابط با رژیم اشغالگر پرداختند، به عنوان یک دشمن برخورد می‌کرد، آن نظام‌ها قطعا به طور کامل از میان می‌رفتند، اما ایرانیان از خرد و حکمت سیاسی برخوردارند.

سیاستمداران سوریه‌ای افزودند: قرار گرفتن کشتی‌های ایرانی در کنار کشتی‌های آمریکایی نشان می‌دهد که ایران اینک دولت عمیق که ترامپ و دیگر رؤسای امریکایی در آمریکا را برسرکار می‌گذارد، به چالش می‌کشد. آن‌ها می‌گویند که ایران امروز امنیت منطقه را به طور کامل حفظ می‌کند و حضور ایران در کنار سوریه مانع تقسیم و تجزیه منطقه شد و حمایتش از فلسطین دشمن اسراییلی را از سیطره بر تمام فلسطین بازداشت و معامله ترامپ امروز فقط جوهری بر روی کاغذ باقی ماند.

منبع: العالم

نتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر