کد خبر: ۷۳۷۴۰۰۵
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
کد خبر : ۷۳۷۴۰۰۵

دامنه اعتراضات مردمی در واکنش به فاجعه هولناک قتل یک مرد سیاه‌پوست به دست پلیس آمریکا، از مرز‌های این کشور فراتر رفت و به پایتخت انگلیس رسید.

مردم لندن همنوا با معترضان آمریکایی به خیابان‌ها آمدند

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، قتل بیرحمانه یک مرد سیاهپوست به دست پلیس آمریکا خشم و انزجار معترضان در پایتخت انگلیس را نیز به همراه داشت.

هزاران نفر از مردم انگلیس با تجمع در میدان ترافالگار در لندن اعتراض خود را به نژادپرستی آشکار در آمریکا اعلام کردند. معترضان لندنی با زانو زدن به احترام جورج فلوید، شعار «نمی توانم نفس بکشم»، آخرین فریادهای او پیش از مرگ، را سر می دادند.

پیش از این نیز شهر‌های مختلف آمریکا صحنه اعتراض به قتل بیرحمانه جورج فلوید به دست یک افسر سفیدپوست پلیس بود. اعتراضاتی که با گذشت ۵ روز خیال فروکش کردن ندارد.

همچنین مردم کشور‌های کانادا و آلمان نیز در اعتراض به خشونت‌های نژادپرستانه پلیس تظاهرات مشابهی را برگزار کردند. هزاران نفر از مردم تورنتوی کانادا روز گذشته ضمن اعلام انزجار از خشونت پلیس آمریکا که موجب کشته شدن جورج فلوید، تبعه سیاهپوست آمریکایی شد، قتل «رگیس کورچینسکی پاکت» یک زن سیاه پوست کانادایی به دست پلیس این کشور را یادآور شدند.

در همین حال، جمعی از حامیان حقوق بشر در آلمان اعلام کردند در اعتراض به اقدام نژادپرستانه پلیس آمریکا که به مرگ جورج فلوید، تبعه سیاهپوست منجر شد در مقابل سفارت آمریکا در برلین، پایتخت آلمان تجمع می‌کنند. این تجمع قرار است امروز برگزار شود. روز گذشته نیز صد‌ها تن از مردم برای اعلام خشم و انزجار خود نسبت به قتل فاجعه‌بار یک مرد سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا، در مقابل سفارت این کشور در برلین، پایتخت آلمان تجمع کردند.

پلیس شهر مینیاپولیس روز سه‌شنبه جورج فلوید، شهروند بی‌دفاع سیاه‌پوست را که مدعی بود «کلاهبرداری» کرده به شکل فجیعی خفه کرد و به قتل رساند. طبق ویدئویی که از قتل این تبعه سیاه‌پوست آمریکا منتشر شده، پلیس پس از توقف، او را به زمین می‌زند و در حالی که پشت گردن او زانو زده است، دستانش را از پشت می‌بندد. در این لحظه فلوید فریاد می‌زند که نمی‌تواند نفس بکشد و التماس می‌کند که او را نکشند. اما بی‌توجهی پلیس به او و فشاری که به گردنش وارد می‌شود باعث خفگی این شهروند بی‌دفاع می‌شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
آلمان -هیتلر -حزب نازیسم و فاشیسم خود نژادپرستان آلمانی را بیاد میآورد که ژرمن ژرمن برتر است و چقدر انسان بیگناه بخاطر همین عقاید و ایدئولوژی کشتار شدند.......
اما انگلستان در قرن 17تا19 واوائل قرن بیستم هنوز نظام برده فروشی و برده داری و نژادسفید برتر است شعارشان بود و این ادعا با تمام کشورهائی که به بهانه عمران و آبادی اشغال کردند و مستعمره نظام استعماری انگلستان کردند.................
در فرانسه نیز همینطور نظام سرمایه داری و ارباب ورعیتی در کشورهائی که بنام کمک به عمران و آبادی اشغال کردند و تحت مستعمره استعماری خود درآوردند........ همه و همه نژادپرستی و خودبرتربینی سفیدپوست بودن باعث چه کشتارهائی که نشد و چه تمدنهای کهنی که از بین نرفت..........حالا دیگ به دیگ میگوید رویت سیاه؟!!.......نکته مهم و نقطه عطف مشترک نظام سلطه جهانی که ایالات متحده آمریکا و متحدان سنتی اش همیشه علیه آزادیخواهان و استقلال طلبان و انقلابیون مستقل از نظام سرمایه داری و علیه نژادپرستس قیام میکنند توسط همین نظام سلطه از دیرباز با تقسیم منافع و ائنلاف با همدیگر همیشه سرکوب و متلاشی شده..........نمونه های زیادی در تاریخ گذشته و حال وجود دارد که این کشورها حتی به شهروندان خودشان هم رحم نمی کنند آنچه معنا و مفهوم دارد سرمایه و طلتا و دلار است که نقش دارد حقوق بشر و آزادی و آزادی بیان هم مستمسک ژستهای سیاسی و شعارهای فانتزی و شیک است تا ملتها را بیشتر تاراج و غارت کنند همین و بس................
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر