کد خبر: ۷۳۷۶۹۳۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸
۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸
کد خبر : ۷۳۷۶۹۳۱
گروه : فارس » شیراز

امام جمعه شیراز راه حل بسیاری از مسائل مبتلابه کشور را بسته بودن راه ورود دانشگاه و حوزه به این مسائل دانست و گفت: شورای نگهبان می‌تواند در این زمینه پیشگام شده و فضا را برای حوزه و دانشگاه باز کند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در دیدار با رئیس و اعضای دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان فارس با کلیدی خواندن نقش شورای نگهبان در فرایند انتخابات در ایران، گفت: برخی مسائل باید در فرایند تمدن سازی نظام ما مورد توجه جدی قرار گیرد.

او با بیان اینکه بحث ما در رابطه با تمدن‌ها یک بحث رقابتی است، افزود: در واقع اینگونه نبوده که مردم ما ارتباطی با سایر تمدن‌ها نداشته باشند، از این رو تمدن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده و هرکدام که بهتر بوده را قبول و در نهایت پس از تبادل ارتباط تمدنی، در طولانی مدت بهترین تمدن را انتخاب می‌کنند.

نماینده، ولی فقیه در فارس تاکید کرد: باید دقت کنیم آنچه که انجام می‌دهیم یک الگوی حرکت ارزشمندی باشد که مردم کشور خودمان بتوانند به آن اقتخار کنند و در عرصه بین‌المللی نیز به یک الگوی فراگیر و بلا منازع تبدیل شود.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: در موضوع انتخابات نیز، پرسش‌های مبنایی از نظر فلسفه سیاسی همچنان وجود دارد که هنوز نیاز به نظریه پردازی دارند؛ اگرچه ممکن است پاسخ‌هایی را برای آن در نظر گرفته باشیم، اما مجال نظریه پردازی باز است و باید این فضا را در بین نخبگان و فرهیختگان ایجاد کنیم.

امام جمعه شیراز گفت: قرار نیست بگوییم که حرف پایانی زده شده و قانون انتخاباتی که داریم وحی منزل است بلکه می‌خواهیم بگوییم باب شنیدن ایده‌ها و روش‌های بهتر برای برگزاری انتخابات باز است. پس چه اشکال دارد برای فردای انقلاب حرف‌های قشنگ تری بزنیم؟

امام جمعه شیراز همچنین با تاکید بر اینکه در دانشگاه بر روی موضوع انتخابات، فرایند برگزاری آن و حواشی آن بحث و بررسی شود، گفت: دانشگاه‌های ما در باب نظریه پردازی در این زمینه‌ها که مبتلا به کشور و موضوع روز است چندان ورود نمی‌کنند.

آیت‌الله دژکام از اینکه چالش‌های جدی اجتماعی و سیاسی روز کشور در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها به صورت علمی به بحث گذاشته نمی‌شود، انتقاد کرد و گفت: یک دلیل آن این است که دانشگاه و حوزه از سوی نهاد‌های حاکمیتی چندان تحویل گرفته نمی‌شوند.

او ادامه داد: به عنوان مثال؛ وقتی بحث ارتباط دانشگاه با صنعت که مطرح می‌شود، یعنی یک خلاء و کمبودی میان این دو نهاد وجود دارد که باید این ارتباط شکل بگیرد تا آن خلا پر شود، در حالی‌که همین بحث در رابطه میان دانشگاه با دیگر نهاد‌های اجتماعی نیز وجود دارد.

آیت‌الله دژکام تاکید کرد: یکی از جا‌هایی که می‌تواند برای دانشگاه فضای نظریه پردازی را ایجاد کند، مجموعه دفتر شورای نگهبان است که نخبگان حوزوی و دانشگاهی را شناسایی و برای آن‌هایی که دغدغه دینی و انقلابی دارند، پروژه تعریف کند.

نماینده، ولی فقیه در فارس با بیان اینکه متاسفانه برخی افراد با رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان می‌خواهند به غلط نظارت استصوابی را زیر سوال ببرند، گفت: با اعلام دلیل چرایی تایید یا عدم احراز صلاحیت افراد پیش از ثبت نام رسمی در انتخابات، بسیاری از حواشی انتخابات‌ها حذف خواهد شد.

نماینده، ولی فقیه در فارس با تاکید بر اینکه گاهی وقت‌ها یک فردی صلاحیت ندارد، اما در جای دیگری فرد موجهی است و می‌شود از حضورش استفاده کرد، گفت: این فرد اگر بداند به فلان دلیل، رد صلاحیت می‌شود ممکن است اصلا پا به عرصه انتخابات نگذارد.

آیت‌الله دژکام تصریح کرد: فردی که غرض و عنادی ندارد، وقتی بداند به فلان دلیل متقن رد صلاحیت می‌شود دیگر پا پیش نمی‌گذارد و خودش ثبت نام نمی‌کند. این فرد به قول خودش آبرویش حفظ شده و هزینه سازی برای انتخابات هم نمی‌کند و در واقع اگر کسی با علم به رد صلاحیتش، نام نویسی کرد آنگاه دیگر نمی‌تواند مدعی شود که نمی‌دانم چرا رد صلاحیت شده‌ام؟

انتهای پیام

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر