کد خبر: ۷۴۰۸۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۲
۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۲
کد خبر : ۷۴۰۸۸۹۳
مدیر عامل صندوق پنبه:

کاویانی گفت: علی رغم آنکه توسعه مکانیزاسیون یکی از راه‌های خودکفایی در زراعت پنبه است، اما مکانیزاسیون برداشت در حد صفر است.

محمد حسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه خودکفایی پنبه در کشور دست یافتنی است، اظهار کرد: خودکفایی پنبه در کشور با شروطی همچون اعمال مدیریت صحیح بر روی محصول همراه است که متاسفانه توجهی به این موضوع نمی‌شود.

او افزود: علی رغم اشتغال بالا، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت به تولید پنبه بی توجه هستند، در حالی که بسیاری از کشور‌ها برای تولیدپنبه، وزارت پنبه دارند، اما در کشور ما با کوچک کردن ساختارها، سازمان پنبه به مجری طرح پنبه تبدیل شده است.

پتانسیل تولید ۵۰۰ هزار تن پنبه در کشور وجود دارد

کاویانی با اشاره به اینکه پتانسیل تولید ۵۰۰ هزار تن پنبه در کشور وجود دارد، بیان کرد: در سنوات نه چندان دور ۳۵۰ هزار تن پنبه در کشور تولید می‌شد که ۱۰۰ هزار تن از پنبه های تولیدی از استان گلستان به بازار‌های هدف صادر می‌شد.

مدیر عامل صندوق پنبه ادامه داد: در استان مازندران ۵۰ هزار هکتار پنبه کاری بود، در حالی که هم اکنون به یک هزار هکتار رسیده است. همچنین در استان گلستان هم ۱۸۰ هزار هکتار پنبه کاری به ۱۷ هزار هکتار رسیده است.

او با بیان اینکه در سال‌های قبل از انقلاب سطح شالی در استان گلستان ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار بوده است، گفت: علی رغم هشدار‌های مکرر در خصوص صرفه جویی در مصرف آب، اما سطح شالی در استان‌های شمالی توسعه پیدا کرده است به طوری که کشاورزان به جای کشت پنبه، شالی می‌کارند.

این مقام مسئول افزود: با وجود آنکه شالی چند برابر پنبه آب بری دارد، اما دولت سیاستی به کار می‌برد که در استان گلستان بالای ۱۵۰ هزار هکتار شالی کشت می‌شود که با این سیاست به خوداتکایی یا خودکفایی پنبه دست نخواهیم یافت.

به گفته او، علی رغم‌ آنکه مسئولان انتظار دارند که در استان گلستان ۲۵ هزار هکتار پنبه کاری باشد، اما از ۱۶ تا ۱۷ هزار هکتار، سطح زیر کشت فراتر نخواهد رفت.

مدیرعامل صندوق پنبه با اشاره به اینکه سالیانه ۱۲۰ هزار تن پنبه مورد نیاز صنعت نساجی کشور است، بیان کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که امسال ۲۰۰ هزار تن وش و ۶۰ هزار تن پنبه تصفیه شده تولید شود که با توجه به نیاز کشور، ۶۰ هزار تن مابقی نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

پنبه باقی مانده در انبار‌ها جوابگوی صنعت نساجی نیست

کاویانی درباره آخرین وضعیت واردات پنبه بیان کرد: بنابر آمار سال گذشته ۹۷ هزار و ۳۰۰ تن پنبه از کشور‌های آسیای میانه وارد شد که امسال به دلیل گسترش ویروس کرونا، تا کنون پنبه وارد نشده است و به همین خاطر صنعت نساجی در تنگنا قرار دارد.

او با اشاره به اینکه پنبه باقی مانده در انبار‌ها چندان چشمگیر نیست، بیان کرد: در حال حاضر تنها ۱۰ هزار تن پنبه در انبار‌ها موجود است که با توجه به برداشت محصول از سه ماه آینده، این میزان جواب نیاز صنعت نساجی را نمی‌دهد. حال امیدوار هستیم ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده پنبه وارد شود تا مشکلات صنعت نساجی مرتفع شود.

مدیر عامل صندوق پنبه با انتقاد از ضعف در وضعیت مکانیزاسیون زراعت پنبه بیان کرد: با وجود آنکه یک کارگر از صبح تا شب بیشتر از ۵۰ کیلو نمی‌تواند از یک هکتار زمین پنبه برداشت کند، بنابراین در زمینی که ۲ هزار و  ۵۰۰ کیلو محصول دارد، برای هر هکتار به ۵۰ کارگر نیاز دارد، در حالی که ماشین‌های برداشت پنبه روزانه ۱۰ تا ۲۰ هکتار پنبه با کیفیت برداشت می‌کنند.

کاویانی با بیان اینکه مکانیزاسیون برداشت پنبه در حد صفر است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰ دستگاه ماشین برداشت پنبه در کشور وجود ندارد، در حالی که یکی از راه‌های توسعه زراعت‌ پنبه مکانیزاسیون است.

وی با اشاره به اینکه ایران در زمره تولید کننده پنبه در جهان به شمار می‌رود، اظهار کرد:این درحالی است که واردات و قاچاق بی رویه پوشاک، تعطیلی و نیمه تعطیلی بسیاری از صنایع نساجی را به همراه داشته است.

مدیرعامل صندوق پنبه در ادامه افزود: علی رغم مازاد تولید، مجوز واردات پنبه در سال ۸۲ صادر شد که درنهایت این امر موجب شد تا کشاورزان رغبتی به کشت پنبه نداشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به دیگر عوامل موثر در کاهش تولید طلای سفید بیان کرد: سخت بودن زراعت پنبه، نبود همخوانی قیمت پنبه با سایر محصولات کشاورزی، طولانی بودن زمان زراعت پنبه و کاهش عملکرد در هکتار موجب شده کشاورزان به سمت و سوی کشت دیگر محصولات سوق داده شوند.

او عملکرد تولید پنبه در هکتار را ۲ تن اعلام کرد و افزود: وزارت جهاد کشاورزی با واردات بذور خارجی عملکرد تولید پنبه در هکتار را به ۴ تا ۵ تن در هکتار افزایش داده است که به سبب افزایش درآمد کشاورزان، سطح زیر کشت پنبه روبه افزایش است.

کاویانی در پایان با اشاره به اینکه پتانسیل خودکفایی تولید پنبه در کشور وجود دارد، تصریح کرد: اگر قیمت تضمینی پنبه همانند سایر محصولات کشاورزی مناسب باشد، به سبب افزایش سطح زیر کشت پنبه، صد درصد نیاز کشور از تولید داخل تامین خواهد شد چرا که پتانسیل تولید و صادرات پنبه در کشور وجود دارد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ