گیاهان آپارتمانی مقاوم معرفی شده در این مطلب، در صورت نادیده گرفته شدن و رسیدگی کم هم مقاومت نشان داده و همچنان سبز بودن و طراوت خود را حفظ می کنند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، انتخاب بهترین گیاه آپارتمانی کار ساده‌ای است فقط باید گیاهی منطبق با شرایط مورد نظرتان را پیدا کنید، این فلسفه من است که گیاهان نباید زیاد وقت‌گیر باشند. من طرفدار بزرگ گیاهانی هستم که به نگه‌داری کم نیاز دارند، به ویژه اگر گیاهان آپارتمانی باشند. مطمئناً، این ارکیده‌ها و آزالیا‌ها بسیار زیبا هستند؛ حداقل زمانی که برای اولین بار آن‌ها را به خانه می‌آورید. اما مگر این که شما در مورد مراقبت از آن‌ها سخت کوش باشید، در غیر این صورت در چند ماه (یا حتی هفته‌ها) از بین می‌روند. در حالی که ممکن است فکر کنید بدشانس هستید، اما این گونه نیست. نکته کلیدی برای لذت بردن از زیبایی (و سلامتی) گیاهان که کمتر به آن‌ها توجه می‌شود، انتخاب مناسب نوع آن‌هاست.

رشته مروارید (Senecio rowleyanus)

به نام گیاه دانه تسبیحی نیز نامیده می‌شود که به‌خاطر ظاهر آن است. دایره‌های سبز رنگ کوچک تقریباً شبیه نخود‌هایی است که در ردیف‌های کوچک رشد می‌کند. رشته مروارید بخشی از خانواده گیاهان آبدار است، و این گیاه در اصل از آفریقای جنوبی آمده است، بنابراین به راحتی خشکی و آب بسیار کم را تحمل می‌کند. اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید که این گیاه گل بدهد، گل‌های سفید با بوی دارچین مانند حس می‌کنید. برای نتایج بهتر، گیاه را در یک سبد حلق آویز در آفتاب کامل قرار دهید.

بگونیا (begonia)

به طور کلی، دو نوع بگونیای آپارتمانی وجود دارد: برگ دار و گل دار و هر دو گل از آب زیاد نفرت دارند.

گونه‌های‌گلدار (a.k.a. cane begonias) گیاهان سالانه هستند و اغلب در پاییز و زمستان شکوفا می‌شوند. انواع شاخ و برگ دار (بعضی از گونه‌های بگونیا ریزوماتوز) بعضی اوقات شکوفا می‌شوند، اما برای برگ‌های جالب آن‌ها شناخته شده هستند.

گیاه موم (Hoya carnosa)

انگور‌های سبز آن رنگی روشن را نشان می‌دهند و می‌توانید چند هفته بدون آبیاری او را رها کنید. اکثر مردم نمی‌دانند گیاه موم نوعی تاک است، زیرا رشد بسیار کندی دارد. اگر بلافاصله شکوفا نشد دلسرد نشوید. ممکن است این فرآیند مدتی طول بکشد، اما زمانی که شکوفا شود، شما را با گل‌های ستاره‌ای مهمان می‌کند. این گیاه به مقدار زیادی نور نیاز دارد.

گیاه هوا (Tillandsia)

گیاهان هوا هنوز هم جریان اصلی توجه را به خود جلب نکرده‌اند، اما به آرامی محبوبیت‌شان زیاد می‌شود. این گیاه هوازی است، به این معنی است که به هیچ وجه به خاک نیاز ندارد. شما واقعاً به آن آب نمی‌دهید؛ شما فقط یک بار در هفته پای آن را‌تر می‌کنید و این کافی است! طراحان داخلی عاشق گیاهان هوا هستند.

بامبو خوش شانس (Dracaena sanderiana)

این در واقع بامبو نیست. در مورد شانس، باید تصمیم خود را بگیرید. این گیاه هنوز هم خانگی است و می‌توان از آن در فضا‌های کوچک دفتری نیز استفاده کرد. برای رشد بامبو خوش شانس، چند سانتی متر پایین یک گلدان را با سنگ‌ریزه پر کنید و سپس به همان مقدار آب اضافه کنید. بامبو را مستقیماً در آب بگذارید! فقط باید هر چند هفته مقداری آب به آن اضافه کنید.

نخل دم اسبی (Beaucarnea recurvata)

خاک را خشک نگه‌دارید. اگر این دستورالعمل‌هایی است که دوست دارید در خصوص یک گیاه بشنوید، شاید این گیاه برای شما مناسب باشد. این گیاه در واقع نخل نیست، اما به سادگی می‌تواند به ارتفاع چند فوت برسد و ویژگی‌های خاصی مشابه نخل دارد. این گیاه را در یک گلدان نسبتاً بزرگ نگه‌دارید تا شلوغ نباشد و اگر به نظر می‌رسد واقعاً سریع رشد می‌کند آن را به گلدانی بزرگ‌تر منتقل کنید. در طول زمستان باید آن را حتی کمتر آب بدهید (هر چهار تا شش هفته) خاک آن را زیاد مرطوب نکنید، زیرا می‌تواند منجر به پوسیدگی ساقه شود. این گیاه نیز باید در معرض نور آفتاب قرار گیرد.

کاکتوس زبرا (Zebra haworthia)

بعضی از باغبانان این گیاه را کاکتوس زبرا می‌نامند در حالی که دیگران فقط از نام گیاه‌شناسی آن استفاده می‌کنند و آن را هوروشت می‌نامند. اگر فکر می‌کنید که مانند گیاهان آلوئی هستند، درست فکر می‌کنید: آن‌ها هر دو عضو خانواده Asphodeloideae هستند. این گیاه راه راه یکی از جالب‌ترین گیاهان آپارتمانی است برای پاسخگویی به سؤالات مردم خود را آماده کنید. برای نتایج بهتر، فقط یک بار در ماه کاکتوس خود را آب بدهید و آن را از مناطق سرد و خشک دور نگه‌دارید.

گیاه دم میمونی یا خردم (Sedum morganianum)

آیا می‌دانید گیاه دم میمونی که در باغچه کاشته‌اید به خشک‌سالی مقاوم است و رنگ پاییزی زیبایی دارد؟ به خویشاوندان این گیاه فکر کنید: هر دو یک نام گیاه‌شناسی دارند، هر دو در خانواده گیاهان آبدار هستند، و نیاز به آب کمی دارند. این گیاه شروع به کوچک شدن می‌کند و به آرامی رشد می‌کند، اما در نهایت به چند فوت می‌رسد. همان طور که رشد می‌کند، می‌توانید ببینید چگونه شکل و بافت آن از ظهر دم خر تقلید می‌کند. بیش از حد به آن آب ندهید و آن را در مکان آفتابی نگه دارید.

گیاه عنکبوتی (Chlorophytum comosum)

یکی دیگر از بومیان آفریقای جنوبی، این گیاه خانگی برای کسانی که آب دادن گیاهان را فراموش می‌کنند، بسیار خوب است، زیرا دارای ریشه‌های گیاهی است که مواد مغذی مهم را برای مدت طولانی ذخیره می‌کنند. اگر می‌بینید نوک برگ این گیاه در حال قهوه‌ای شدن است. مهم نیست از زمان آبدهی دو هفته گذشته است یا شش هفته. به این معنی است که اکنون نیاز به آب دارد.

کراسولا

برگ‌های بزرگ و خیره کننده این کراسولا، دیدنی‌ترین قسمت آن هستند. این گیاه بومی جنوب آفریقا است و می‌تواند در حدود ۶۰ سانتی متر قد بکشد! اگر کراسولاتان را در تابستان بیرون از خانه بگذارید تا نور خورشید دریافت کند، ممکن است گیاه تشویق به تولید خوشه گل شود.

گل‌های این گیاه به صورت خوشه‌ای به رنگ قرمز بر روی آن نمایان می‌شوند و تا مدت‌های زیادی می‌مانند. زه‌کشی عالی برای نگه‌داری این ساکولنت ضروری است.

گاستریا

جنس گاستریا شامل ساکولنت‌هایی آرام رشد و بدون ساقه است که عضوی عالی برای یک دیش گاردن غیر معمول هستند، چون هم ظاهر عجیبی دارند و هم رشدشان کم است. اکثر گونه‌های این ساکولنت دوست دارند نصف روز را در آفتاب باشند و هفته‌ای یک بار آبیاری شوند. دقت کنید که در هنگام آبیاری آب در بین برگ‌های گیاه نرود.

هاورتیا گورخری (گیاه گورخری)

دلیل نام‌گذاری این گیاه که مشخص است. این گیاه به نظر خیلی خشن می‌آید، اما بر خلاف ظاهر تهدید کننده‌اش، هیچ‌گونه تیغ و خاری بر روی خود ندارد. خطوط سفیدی که باعث نام‌گذاری هاورتیا گورخری به این اسم شده‌اند، ظاهر هاورتیا را از آلوئه ورا متمایز می‌کنند.

آئونیوم

نام این گیاه را با زر صحرایی اشتباه نگیرید. بر خلاف دیگر ساکولنت‌ها آئونیوم آب و هوای گرم را دوست ندارد و اگر دما از میزان مشخصی بالا‌تر رود، گیاه حتی به کمون هم می‌رود. همین ویژگی آن را به گیاهی عالی برای خانه‌های سرد و مناطق خنک تبدیل می‌کند. این گیاه رشد سریعی دارد و می‌تواند به ۹۰ سانتی متر هم برسد!

پاکیفیتوم (مون استون)

هر کدام از ساکولنت‌های ذکر شده را هم تهیه نکنید، این یکی را حتماً باید در خانه داشته باشید! برگ‌های گشتالود، خوش‌رنگ و غیر زمینی این گیاه همان چیزی است که هر خانه مدرنی به آن احتیاج دارد. این گیاه به خوبی به شرایط خشک عادت کرده و آب را درون برگ‌های ضخیم‌اش ذخیره می‌کند. جالب این جاست که زمان رشد فعال پاکیفیتوم زمستان است. در این زمان گیاه به یک بار در هفته آبیاری نیاز دارد. در طول تابستان گیاه را ۲ بار در ماه آبیاری کنید.

گیاه لاستیکی (Ficus elastica)

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که مردم با این گیاه دارند این است که بیش از حد به آن آب می‌دهند. این گیاه یکی از ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی است و می‌تواند یک هدیه محبوب نیز باشد. اکثر مردم آن را سال‌ها نگه‌می‌دارند و در آن زمان چند متر رشد می‌کند. برخی از انواع این گیاه دارای شاخه قرمز یا نارنجی هستند، بنابراین اگر در جستجوی یک گیاه لاستیکی هستید به مرکز باغ محلی مراجعه کنید.

منبع: زندگی آنلاین

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.