کد خبر: ۷۴۳۲۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
کد خبر : ۷۴۳۲۹۰۴
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

۶۰۰ هزار خانوار واجد شرایط دریافت ودیعه مسکن/ دلایل کندی پیشرفت طرح اقدام ملی

اسلامی گفت: بر اساس اطلاعاتی که از سامانه وزارت رفاه استخراج کردیم ۶۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت ودیعه مسکن هستند.

به گزارش  خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اسلامی وزیر راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب در خصوص جزئیات ودیعه مسکن تصریح کرد: طبق قولی که داده بودیم از ابتدای مرداد میزان تسهیلات ودیعه مسکن را اعلام کردیم.

او ادامه داد: مبلغ ودیعه مسکن۵۰ میلیون تومان برای تهران،  ۳۰ میلیون تومان برای شهرهای بزرگ و ۱۵ میلیون تومان برای شهرهای کوچک با سود ۱۳ درصد است. امیدواریم بانک‌های عامل با حداقل معطلی،  پرداخت تسهیلات را انجام دهند و افراد شاغل دارای کد بیمه با یک نامه از کارفرما و کسر ماهیانه حقوق بتوانند تسهیلات را دریافت کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۶۰۰ هزار خانوار در اولویت دریافت وام اجاره هستند که با توجه به سامانه وزارت رفاه استخراج شده است و حال باید دید چه تعداد تقاضا خواهیم داشت .

او بیان کرد: تاکنون ۲۰ هزار میلیارد تومان  اعتبار از محل تسهیلات کرونایی برای پرداخت وام اجاره در نظر گرفته شده است.

اسلامی با بیان اینکه آیا مشکل مستاجران با این وام حل می شود  یا خیر گفت: برای مستاجران غیر از این وام مصوبه ستاد ملی کرونا هم اعلام شده است که توانسته رشد لجام گسیخته اجاره بها را کنترل کند.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: به علت شیوع کرونا و نیاز به مراقبت بیشتر برای کاهش و توقف اسباب کشی مستاجران،  مصوبه ستاد ملی کرونا برای مستاجران اجرا شد که تا سه ماه بعد از فروکش کردن بیماری و از بین رفتن ویروس کرونا اعتبار و ادامه خواهد داشت. 

او در پاسخ به این سوال که وام اجاره تا چه حد تاثیرگذار است گفت: ممکن است ارزش پول ملی به دلیل ادامه تحریم های آمریکا و مشکلات اقتصادی کاهش یافته باشد اما این کمک ودیعه مسکن بی تاثیر نخواهد بود. 

اسلامی تصریح کرد:  باید همه مردم مراعات هم را بکنند و انسانیت و اخلاق به مدد ما بیاید تا از این شرایط سخت عبور کنیم.


بیشتر بخوانید


جزئیات طرح اقدام ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن گفت: ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر پیامکی در این طرح ثبت نام کرده بودند که ۹۳۰ هزار نفر ثبت نام خود را تکمیل نمودند و  با راستی آزمایی صورت گرفته ۳۵۰ هزار نفر واجد شرایط بودند.

او ادامه داد: تا امروز ۱۵ هزار نفر پرونده تشکیل دادند و ۱۰ هزار نفر پول واریز کردند که مبلغ واریزی ۴۰ میلیون تومان است.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص جامعه هدف طرح اقدام ملی گفت: در این طرح مجموعا ۶۰۰ هزار واحد مسکونی عرضه می شود که  ۲۰۰ هزار واحد مربوط به اقشار آسیب پذیر و تحت پوشش سازمان های حمایتی است.

عضو کابینه دولت بیان کرد: برای این طرح ۳ نوع اقدام در نظر گرفته شده است؛ نوع اول برای کسانی است که خانه های خود را تحویل می گیرند، نوع دوم کسانی هستند که پروژه شان تعیین می شود و با سازنده قرارداد بسته می شود و نوع سوم مربوط به زمین هایی است که به صورت گروهی تحویل خواهد شد. 

اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا این طرح کند پیش می رود گفت: این طرح را با شروع برنامه ریزی شده دنبال می کنیم و بخش مهمی از طرح به تامین زمین بر می گردد. در این طرح گرفتن مجوزهای لازم،  تامین زیرساخت ها، ایجاد بانک های اطلاعاتی و هماهنگی بین دستگاه ها زمان برد اما  اکنون این ریل ساخته شده و لکوموتیو تولید مسکن حرکت خود را روی این ریل شروع کرده و امیدواریم این طرح  به جریان تولید پایدار مسکن منجر شود.

او در ادامه گفت: در الگوهای واگذاری برای جامعه هدف آیین نامه دولت برای مسکن های استیجاری اصلاح شده است و واگذاری اجاره ۹۹ ساله جایگزین آن شده است. 

وزیر راه درباره زمان تحویل مسکن طرح اقدام ملی نیز گفت: در شهرهای پیشتاز که کار شروع شده و  از همین ماه تحویل می شود همچنین تحویل واحد ها به صورت ماهانه ادامه خواهد داشت. 

او افزود: در این طرح سالیانه ۴۰۰ هزار مسکن به بازار عرضه شود که نیاز ما ۷۰۰ هزار واحد است. با این میزان ساخت و عرضه خانه های خالی می توان نیاز بازار مسکن را پاسخ داد.

اسلامی تاکید کرد: دولت مداخله خود را در تولید مسکن باید به حداقل برساند و مداخله فقط باید محدود به تسهیل گری باشد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص سهم دولت در بازار مسکن گفت: سهم زمین در قیمت مسکن حدود ۷۰ درصد است.در طرح های مسکنی مهمترین دخالت دولت تامین زمین است و قتی دولت زمین را فراهم کند سهم بزرگی در این بازار ایفا کرده است.

اسلامی در خصوص گرانی مصالح ساختمانی تاکید کرد: دولت تدابیر ویژه ای برای کنترل قیمت ها دارد. در شرایطی به سر می بریم که باید قیمت ها را قاطعانه کنترل کرد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در برنامه ریزی های مسکنی دولت بحث شهرک سازی نقش مهمی دارد. ۴۵ شهرک در این چند ماه شناسایی شده و مورد مطالعه و بررسی قرارگرفته است و ساخت ۲۴۰ هزار مسکونی در این شهرک ها در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: همچنین باید در بحث صنعتی سازی مسکن هم پیشرفت داشته باشیم. ساخت مسکن مستحکم، استاندارد،  مقاوم و سریع در دستور کار دولت قرار داد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
نکته سنج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
همه ملت رو نیازمند کردید با مدیریت عالیتون دستتون درد نکنه
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر