کد خبر: ۷۴۴۶۹۹۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
کد خبر : ۷۴۴۶۹۹۰

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم گفت: سقف درآمدی استفاده از مالیات مقطوع ۹.۹ میلیارد ریال اعلام شد.

مالیات مقطوع، امکانی برای آسان سازی و سرعت دهی به فرایند‌های مالیاتی

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه، حسن کوماسی مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم از طرف سازمان مالیاتی در خصوص توافق سالیانه مالیاتی اصناف گفت: گروه‌های دوم و سوم مشاغل که مجموع فروش کالا و خدمات آن‌ها در سال ۱۳۹۸ حداکثرتا ۹۹۰ میلیون تومان است، مشمول استفاده از مزایای این دستورالعمل هستند.

او با بیان اینکه مؤدیان مشمولی که خواهان استفاده از شرایط مالیات مقطوع برای عملکرد سال ۱۳۹۸ هستند، می‌توانند به جای تسلیم اظهارنامه، نسبت به تکمیل فرم طراحی شده برای توافق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم اقدام نمایند، اظهارداشت: آن دسته از صاحبان مشاغل نیز که میزان فروش کالا و خدمات آن‌ها در سال ۱۳۹۸ بیش از ۹۹۰ میلیون تومان باشد، از شمول مالیات مقطوع خارج هستند و باید برای عملکرد سال مذکور، اظهارنامه متکی بر اسناد و مدارک ارائه کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ به صورت مقطوع تعیین می‌شود، اظهار کرد: مؤدیان مشمول باید قبل از استفاده از مزایای مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۸، از مبلغ مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ خود از طریق سوابق در اختیار مثل اوراق قطعی و تشخیص ۹۷ و سامانه‌های مالیاتی، مطلع شده و سپس نسبت به اعمال ضرایب افزایشی تعیین شده اقدام کنند.

کوماسی افزود: صاحبان مشاغلی که مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ آن‌ها از صفرتا ۲.۵ میلیون تومان است، در صورت درخواست استفاده از دستورالعمل تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، بدون هیچ افزایشی، به همان میزان مالیات سال ۱۳۹۷، مالیات مقطوع خود را می‌پردازند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی در تشریح ضرایب افزایشی مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۸ اظهار داشت: این ضریب برای مؤدیانی که مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ آن‌ها بین ۲.۵ تا ۵ میلیون تومان است، با ۴ درصد افزایش، مالیات از ۵ تا ۱۰ میلیون تومان با افزایش ۸ درصد و مالیات بیش از ۱۰ میلیون تومان نیز با ۱۲ درصد افزایش نسبت به مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ محاسبه و قطعی می‌شود.

او در ادامه افزود: مشاغلی که سال ۱۳۹۸، اولین سال فعالیت آنهاست همچنین کسانی که در سال ۱۳۹۸ اقدام به خرید سکه از بانک مرکزی کرده اند، مشمول دستورالعمل تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم نیستند و باید اظهارنامه تسلیم کنند.

کوماسی در خصوص شرط استفاده صاحبان مشاغل پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی و دامپزشکی از امکان مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۸ گفت: مشاغل مذکور علاوه بر فروش کالا و خدمات سالانه تا سقف ۹۹۰ میلیون تومان، صرفا در صورت اجرای تبصره قانون بودجه در خصوص ثبت نام سامانه فروشگاهی (کارتخوان بانکی)، مجاز به استفاده از دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم هستند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی از امکان تقسیط مالیات مقطوع در  پنج قسط نیز خبر داد.

کوماسی با تاکید بر اینکه مؤدیان مشمول جهت استفاده از شرایط توافق مالیاتی اختیار دارند افزود: صاحبان مشاغلی که تمایل به استفاده از شرایط این دستورالعمل را دارند، می‌بایست از طریق سیستم الکترونیکی (طبق فرم مربوط) از طریق پایگاه اینترنتی http://tax.gov.ir مراتب را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند.

انتهای پیام/ن م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ