کد خبر: ۷۴۴۸۶۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
کد خبر : ۷۴۴۸۶۸۸

استاندار آذربایجان شرقی گفت: مراسم ماه محرم در فضای باز برگزار شود.

برگزاری مراسم ماه محرم در فضای بازبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز،محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه نمی‌گذاریم چراغ عشق و محبت به اهل بیت (ع) در میان مردم ما کم‌سو شود، گفت: هیچ مراسمی قبل از آغاز ماه محرم در استان برگزار نخواهد شد و تمام مراسم این ماه در مدت زمان محدود و ترجیحاً در فضای باز برگزار می‌شود.

او اظهار کرد: هیأت‌های مذهبی ما که در میدان مبارزه با کرونا و پشتیبانی از مدافعان سلامت پیشگام بودند، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آئین‌های عزاداری ماه محرم را برگزار خواهند کرد و همه باید کمک کنند تا این مراسم بدون هیچ مشکلی برگزار شود.

او  با ادای احترام به شهدای مدافع سلامت و قدردانی از خدمات و تلاش‌های نیرو‌های بخش درمان و مدیران دستگاه‌های مسوول در موضوع مبارزه با کرونا، افزود: برگزاری مراسم ماه محرم در شرایط فعلی، مسئولیت خطیری است که در تاریخ ثبت خواهد شد.

استاندارآذربایجان شرقی با اشاره به تلاش‌های دشمنان اسلام و انقلاب برای تخطئه شعائر مذهبی و آموزه‌های دینی به بهانه سلامت مردم، گفت: در این شرایط، جامعه ما در کنار سلامت جسمانی، به معنویت و تقویت باور‌های دینی بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد و نباید اجازه دهیم که دشمنان از این موضوع سوء استفاده کنند.

پورمحمدی افزود: شبکه‌های معاند شبانه‌روز القا می‌کنند که برگزاری مراسم محرم مغایر با مقوله سلامت است، در حالی که این هیأت‌های مذهبی و دوستداران اهل بیت (ع) بودند که از روز‌های اول شیوع کرونا، برای پشتیبانی از مدافعان سلامت و کمک به سلامت مردم تلاش کرداند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی مراسم ماه محرم از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: خوشبختانه هیأت‌های مذهبی، همراهی خوبی با مسئولان اجرایی دارند و این هیأت‌ها که در عرصه مبارزه با کرونا و پشتیبانی از مدافعان سلامت و کمک به نیازمندان نیز پیشگام بودند، مراسم ماه محرم را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهند کرد.
او  با بیان اینکه مراسم روز عرفه و عید قربان تجربه و تمرین خوبی برای مراسم ماه محرم بود، افزود: تأکید ستاد مقابله با کرونا بر مسئولیت اجتماعی خود هیأت‌های مذهبی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و البته دستگاه‌های مسئول هم وظایف نظارتی خود را انجام خواهند داد.

او  از صداوسیمای استان نیز خواست تا با تولید و پخش برنامه‌های باکیفیت و پرمحتوا، امکان استفاده آن دسته از افرادی را که نمی‌توانند در آئین‌های عزاداری ماه محرم شرکت کنند، فراهم کند.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همان‌طور که بار‌ها تأکید شده است، بیماری کرونا تا زمان نامعلومی با ما خواهد بود و باید با این شرایط، همزیستی کنیم؛ البته عادی‌انگاری این شرایط نیز خطرناک است و باید تغییراتی در سبک زندگی انجام دهیم.

پورمحمدی افزود: تعویق رویداد‌هایی مثل کنکور و موکول کردن آن به آینده‌ای مبهم، امکان‌پذیر نیست، ولی در عوض باید با رعایت الزام‌ها و پروتکل‌های بهداشتی، حواشی این رویداد‌ها را مدیریت کنیم تا مشکلی به وجود نیاید.

او با بیان اینکه کنکور مقطع دکترا بدون هیچ مشکل خاصی برگزار شد، افزود: دستگاه‌های مسئول باید تلاش کنند تا با آمادگی بیشتر، کنکور سراسری و کارشناسی ارشد هم به نحو شایسته برگزار شود.

رئیس ستاد استانی مقابله با کرونا در خصوص آغاز فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مدارس در سال تحصیلی جدید هم گفت: با توجه به اینکه پروتکل‌های متفاوتی برای فعالیت مراکز آموزشی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ شده است و از طرفی وضعیت شهرستان‌ها نیز در دوره‌های زمانی مختلف، تغییر می‌کند، بنابراین باید آمادگی لازم وجود داشته باشد تا متناسب با وضعیت هر شهرستان، پروتکل مخصوص به آن وضعیت اجرایی شود.

پورمحمدی با قدردانی از توجه مردم به توصیه‌های بهداشتی، گفت: اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف مسئولان امر موجب شده است که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ۸۰ درصد افزایش یابد و این موضوع به کنترل روند بیماری کمک خواهد کرد.

او رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اصناف و مراکز کسب‌وکار را نیز ضروری دانست و گفت: رفع برخی محدودیت‌ها در فعالیت‌های اقتصادی نباید موجب سهل‌انگاری شود و با مراکزی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند برخورد خواهد شد.

او همچنین بر تحلیل آمار‌ها و اطلاعات مربوط به کرونا از سوی کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تأکید کرد و گفت: خوشبختانه این آمار‌ها بسیار دقیق و با نکته‌سنجی تهیه می‌شود، اما آمار‌های خام و توصیفی، کمک چندانی به تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری نمی‌کند.
استاندارآذربایجان شرقی  افزود: برای تصمیم‌گیری لازم است همبستگی بین متغیر‌هایی مانند مسائل ژنتیکی، شرایط مبتلایان و رفتار‌های اجتماعی و کاهش یا افزایش آمار مبتلایان و قربانیان کرونا مورد تحلیل قرار گیرد و مشخص شود که کدام یک از تصمیم‌ها درست بوده یا تأثیری در کنترل روند بیماری نداشته است.

پورمحمدی با بیان اینکه آمار‌های ارائه شده از سوی مسئولان، مبتنی بر واقعیت است، افزود: شائبه‌هایی که در این خصوص از سوی دشمنان مطرح می‌شود به خاطر وضعیت ناخوشایند خود آن‌ها در مقابله با این بیماری است، در حالی که مردم ما به‌رغم همه مشکلاتی که وجود دارد، به صورت جدی در این زمینه احساس مسئولیت می‌کنند و پروتکل‌های بهداشتی را مورد توجه قرار می‌دهند.

او همچنین با اشاره به شروع مرحله دوم رزمایش کمک مؤمنانه، گفت: استان ما با همت ستاد پتشیبانی مدافعان سلامت و پویش رحمت و هدایت‌های نماینده، ولی فقیه در استان، در مرحله اول این رزمایش خوش درخشید و امیدواریم این دستاورد موفق در مرحله دوم این رزمایش هم حاصل شود.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ