کد خبر: ۷۴۴۸۹۱۵
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
کد خبر : ۷۴۴۸۹۱۵

با توجه به شرایط مساعد بارندگی و کشت مناسب برنج، به خوداتکایی تولید این محصول استراتژیک نزدیک شده ایم و نیاز کمتری به واردات برنج داریم.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به شرایط مساعد بارندگی و کشت برنج در استان‌های غیرشمالی، به خوداتکایی تولید این محصول استراتژیک نزدیک شده ایم که با این وجود نیاز کمتری به واردات برنج داریم.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که در سال جهش تولید، اختصاص هر گونه ارز به واردات برنج در جهت حمایت از تولید داخل باید حذف شود چرا که با وجود افزایش تولید، حداکثر ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن برنج به منظور ذخایر استراتژیک با ارز آزاد باید وارد شود.

با توجه به حذف ارز دولتی و واردات برنج با ارز آزاد، قیمت این محصول دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گرفته است چرا که اختلاف ارز نیمایی با دولتی حداقل به ۴ برابر می‌رسد که این امر بسیاری از اقشار ضعیف جامعه را در خرید برنج مورد نیاز دچار مشکل کرده است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین وضعیت واردات برنج و تاثیر حذف ارز دولتی بر بازار برنج خارجی و برنج ایرانی با خبر شویم:

 

نیازی به واردات گسترده برنج نداریم/کشاورزان خواستار ممنوعیت واردات هستند

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه حمایت از واردات برنج به صلاح تولید داخل نیست، اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر، منابع آبی مناسب و اجازه کشت برنج در ۳۰۰ هزار هکتار از استان‌های ممنوعه از جمله جنوب کشور انتظار می‌رود که ارز نیمایی و دولتی از واردات برنج حذف شود.

وی با تاکید بر این مسئله که برنج با ارز آزاد باید وارد کشور شود، افزود: حمایت از واردات برنج علاوه بر آنکه منابع ارزی کشور را تحت فشار قرار می‌دهد، در شرایط فعلی تحریم‌های ناجوانمردانه غرب به هیچ عنوان به صلاح نیست.

اسدی با اشاره به اینکه تولید برنج به خوداتکایی رسیده است، بیان کرد: در سال جهش تولید، کشاورزان سراسر کشور عزم خود را جزم کردند تا در اجرای فرمایشات  مقام معظم رهبری با حداقل استفاده از منابع آب و روش‌های نوین خشکه کاری، مصرف آب را به یک سوم تا یک چهارم کاهش دهند تا بتوانند از لحاظ تولید در وضعیت مطلوبی قرار گیرند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به اینکه واردات برنج، ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌کند، گفت: با وجود آنکه کیفیت برنج وارداتی با تولید داخل قابل مقایسه نیست، از این رو انتظار می‌رود که مسئولان ذی ربط برای واردات، هیچ نوع ارزی را اختصاص ندهند.

وی با بیان اینکه کشاورزان خواستار ممنوعیت واردات برنج است، افزود: برای ذخایر استراتژیک کشور باید برنج با ارز آزاد وارد شود.

اسدی ادامه داد: واردکنندگان اذعان می‌کنند که واردات نیاز کشور است، در حالیکه افراد به دلیل نفوذ در بدنه دولت به سبب سود کلان حاصل از این امر اقدام به واردات می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نیازی به واردات گسترده برنج نداریم، اظهار کرد: با توجه به افزایش تولید داخل، مسئولان ذی ربط تنها به منظور ذخایر استراتژیک باید مجوز واردات صادر کنند، ضمن آنکه میزان مصرف برنج  باید به سمت استاندارد‌های جهانی برود که درصد کمتری برنج وارد شود.

نفوذ افراد سودجو در بدنه دولت علت اصلی واردات گسترده برنج/ حداکثر نیاز واردات برنج ۲۵۰ هزار تن

جلال محمود زاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه نیازی به واردات چندان برنج به کشور نیست، اظهار کرد: با توجه به اختصاص ارز دولتی به واردات برنج طی سال‌های اخیر، برخی افراد به سبب برخی ارتباطات در وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت، بیش از نیاز داخل اقدام به واردات برنج کردند که این امر موجب شد برنج تولیدی روی دست کشاورز باقی بماند یا قیمت به حدی کاهش یابد که کشاورزان متضرر شوند.

وی افزود: در سال جهش تولید با حمایت از افزایش تولید محصولات مختلف انتظار می‌رود که از ممنوعیت واردات محصولات استراتژیک نظیر گندم و برنج حمایت شود تا کشاورزان متحمل زیان نشوند.

محمود زاده ادامه داد: برای حمایت از تولید داخل، ارز حاصل از واردات باید تک نرخی شود چرا که ارز دولتی منجر به ایجاد فساد و رانت می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه ۵۰ درصد ارز دولتی به سمت وسوی خرید دیگر محصولات می‌رود، بیان کرد: این در حالی است که با تک نرخی شدن ارز واردات، محصولات با قیمت واقعی عرضه می‌شوند.

به گفته وی، دولت مابه التفاوت ارز دولتی و ارز آزاد را باید به جای واردکنندگان به مصرف کننده بدهد تا ارز دولتی مورد سوءاستفاده قرار نگیرد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از واردات بی رویه برنج بیان کرد: بنابر سرانه مصرف و احتساب تولید داخل باید ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شود که متاسفانه همه ساله بیش از ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن برنج وارد می‌شد.


 کمبود عرضه برنج داخلی در بازار/رشد چندبرابری قبمت برنج خارجی، اقشار کم درآمد را دچار مشکل کرد

مسیح کشاورز دبیر انجمن وارد کنندگان برنج در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی درباره آخرین وضعیت واردات برنج اظهار کرد: سال گذشته قبل از دوره ممنوعیت واردات برنج از مجموع ۱.۵ میلیون تن کسری نیاز کشور، یک میلیون تن معادل ۲ سوم این رقم ، برنج  وارد شد که این رقم امسال به سبب تاخیر در اختصاص ارز به یک پنجم کاهش یافته است.

وی افزود: با توجه به حذف ارز دولتی و واردات برنج با ارز نیمایی، قیمت برنج هندی و پاکستانی ۴ برابر رشد داشته است.

کشاورز ادامه داد: با وجود اختلاف چندبرابری نرخ ارز دولتی با نیمایی و تاثیر گذاری آن در قیمت تمام شده انتظار می‌رود که دولتمردان تمهیداتی برای این موضوع بیندیشند چرا که اقشار ضعیف جامعه امکان خرید برنج با نرخ ۸ هزار تومان نداشتند و حال با افزایش چندبرابری قیمت، قدرت خرید وجود ندارد.

این مقام مسئول قیمت هر کیلو برنج هندی را ۱۸ هزار تا ۲۰ هزار تومان و نرخ برنج پاکستانی را بالای ۲۰ هزار تومان در بازار اعلام کرد.

وی ادامه داد: بنابر اعلام ستاد تنظیم بازار، امسال مجموع نیاز کشور به واردات برنج ۱.۵ میلیون تن است که بنابر تصمیم اخیر دولت مبنی بر ارز اعتباری، با کمبود عرضه و افزایش مجدد قیمت برنج خارجی در بازار روبرو می‌شویم.

کشاورز در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه قیمت برنج خارجی با برخی ارقام برنج ایرانی تفاوت چندانی ندارد، این احتمال وجود دارد که برخی افراد به سمت و سوی خرید برنج داخلی سوق پیدا کنند.

بر اساس این گزارش با وجود افزایش تولید برنج و رسیدن به خوداتکایی، واردات برنج به منظور حمایت از تولید داخل باید با ارز آزاد انجام گیرد تا مقادیر زیادی ارز در شرایط فعلی تحریم از کشور خارج نشود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۷
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
تو رو خدا همین برنج نامرغوب هندی رو هم از این مردم بدبخت بی پناه نگیرید بذارید حداقل 6 ماهی یکبار برنج بخورن اگه واردات ممنوع بشه مطمئن باشید هیج نفعی به کشاورز زحمتکس نمی رسه همه ی سودش مال اونایی که میخوان واردات رو ممنوع کنند درواقع خودشون دلال برنج و هر چیز دیگه که بگی هستن
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
کشاورزها ظاهرا فقط سود خودشون رو می بینن و براشون هم مهم نیست که مردم توان خرید دارند یا نه. برنج هندی 60 هزار تومنی رو خیلیا با خریدش مشکل داشتن حالا که همون برنج قیمتش سه برابر شده کشاورزها هم با این درخواست های خودخواهانه مردم رو بیشتر تحت فشار میذارن.حالا خوبه بقیه مردم ایران با این جماعت توی یه کشور زندگی میکنن.!!!!
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
برنج هندی چندان ارزانتر از برنج ایرانی نیست بلکه یارانه ای که دولت میپردازد و بخش ناچیزی از آن به مصرف کننده میرسد باعث ارزانتر بودن ظاهری برنج هندی شده . اگر قرار است یارانه داده شود چرا به برنج ایرانی داده نشود ؟؟ چرا به کشاورز خودمان داده نشود ؟
چند سال است که در تولید گندم خودکفا شده ایم ، مگر قیمت نان سر به فلک کشیده که حالا که در تولید برنج به خودکفایی نزدیک شده ایم قرار باشد قیمت برنج سر به فلک بکشد ؟؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
ملت الان پول همین برنج هندی رو هم ندارن شده کیسه ای 200 هزار تومان .ایرانی که دیگه هیچی.دلتون خوشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
مگه هرکی هرکیه که کشاورز بخواد تصمیم بگیره باشه برنج ایرانی بدید کیلو ۵ هزارتومن ما دیگه هندی نمیخوریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
هروقت مرغ شد کیلو5هزار تومن
برنج هم میشه کیلو 7تومن
کارگرامسال روزمزد شده 180هزارتومن
کشاورز چطوری میخواد بااین هزینه قیمت برنجش رو پایین بده شما بگو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
بله وقتی کیسه ای دویست هزارتومان بشه دیگه مردم نمیتونن بخرن و بخورن خود به خود اضاف میادوبه خودکفایی میرسیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
متنوع شدن برنج سیاست نمایندگان گیلانه هميشه دراین وقت سال بدون دذنظر گرفتن توان خرید مردم مطرح میکنند وبنده خدا برنجکاران هیچ سودی از ان نمیکنند جز سرمایه داران ودلالان که با دپوی برنج به بالاترین قیمت میفروشند مردم عادی هرگز برنج ایرانی نمی توانند بخرن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
همش دروغه!!!! وارد نمیکنند چون میخوان هر روز قیمت برنج رو روز به روز بالاتر ببرن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
دولتمردان خودشان می دانند که اگر وارد نکنند همین برنج داخلی 40هزار تومان هم دست مصرف کننده نمی رسد. در ثانی بحث دلال ها نیست من خودم همیشه از خود تولید کننده می خرم ولی تفاوت زیادی با بیرون ندارد. بنابر این دولت باید وارد کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
دولت خودش از برنج وارداتی سود میبره و باید واردات برنج قطع شود چون این برنج را حیوانات خانگی مرغ و خروس هم نمی خورند مثل برنج محسن و طبیعت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
متاسفانه نظر مسئولین مربوطه در مقاله فوق بسیار خودخواهانه است. چرا که اغلب عوامل دست اندکار در بازار برنج به محض کاهش واردات قیمت برنج ایرانی را افزایش میدهند، بنحویکه هم اکنون نیز این نوع برنج بدلیل قیمت بالا برای بسیاری از مردم در دسترس نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
بر ايراني شده كيلويي سي هزار تومن بزودي برنج جزو كالاهاي لوكس ميشه
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
واقعا زحمت داره کار کشاورزی . دخل و خرج کشاورزان با هم نمیخونه . هزینه ها بالا رفته . وجود دلال ها باعث بالا رفتن قیمت برنج شده و این وسط تولید کننده و مصرف کننده همیشه ضرر می کنن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
تاازچیزی خبر نداری نظرنده.توسرمای زمستون.توبادوطوفان بهار.توگرمای تابستون وتوبارون پاییز ما تو دشت جان میکنیم.یه ساندویچ که دوتاش یه نفر روسیر نمی کنه ۱۵تومنه.حالا یک کیلو برنج طارم درجه یک آمل که ۵نفر روسیر سیر می‌کنه رو دلال۲۰تومن از کشاورز نمیخره.استرس وقیمت سربه فلک کشیده سم و کود و تراکتور و کمباین و کارگربماند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
دخل و خرج هیچکس باهم نمیخونه مردم که نباید طاوان زندگی کشاورزان را بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
میخان وارداتش رو ممنوع کنند که هر چقدر دلشون خواست خون مردم رو تو شیشه کنند و به هر قیمت فضایی برنج بفروشند و بشه قضیه ی انحصار خودرو سازی که با قیمت های بسیار بالاتر ماشین هاشون رو به مردم غالب میکنند!
در ضمن برنج ایرانی که قبلا میخوردی وقتی درست میکردن یک محله رو بوش برمیداشت، اما الان این برنج اون برنج نیست و اصلاح ژنتیک و دستکاری شده است! لذا ارزش سابق رو نداره و نباید مثل گذشته قیمت بالا داشته باشه. الان هیچ عطر و بویی از سابق نیست توشون.برای این که برنجشون زود تر برسه و محصول بیشتر بده ، تراریخته اش میکنند و کلی ضرر و زیان هم برای ملت داره!
پاسخ ها
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
پس لابد برنج پلاستیکی هندی که اصلا تراریخته نیست!!؟؟ مدیون هم هستی اگه خیال کنی مثلا آغشته به آرسنیک برای دفع آفت هم هست .
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
مقایسه برنج و خودرو قیاس اشتباه و نابجایی است . برنج قابلیت تبدیل به کالای سرمایه ای همچون خودرو را ندارد . بهتر است که برنج را با گندم مقایسه کنیم . نکنه تو محله شما نان دانه ای ده هزار تومان شده ؟! آخه چند سالیه که واردات گندم هم به خاطر خودکفایی ممنوع بوده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
بیشتر ما ایرانی ها تا بحال برنج ایرانی نخوردیم چون پولش و نداریم بخریم برنج هندی و تایلندی می‌خوردیم که اونم قیمتش سه برابر شد نمیتونیم بخریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
احسنت صد در صد درست میگه، من ۳۰ سالمه تاحالا برنج ایرانی نخوردم حتی یکبار چون از قدیم گرون بوده و گرونیش ماله الان نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
بیشتر ما ایرانی ها تا بحال برنج ایرانی نخوردیم چون پولش و نداریم بخریم برنج هندی و تایلندی می‌خوردیم که اونم قیمتش سه برابر شد نمیتونیم بخریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
قیمت سم و کود را کاهش دهید تا قیمت محصولات کشاورزی پایین بیاد برنج ایرانی ک تا بحال نخوردیم برنج بدرد نخور وارداتی هم ک قیمتش به آسمون رسیده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
ارز نیماای که برا سم و کود کشاورزی و کشاورز نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
ربطیبه سم و کود نداره - کشاورزا میگن بارش زیاد بوده محصول بیشتر شده پس چرا قیمت همچنان بالا میره بجای کم شدن؟ اینها بهانه است. نان سنگکی نزدیک ما میگه چون چیزای دیگه گرونه منم نان را فیمتش را بالا بردم. جالبه برای شکایت زنگ زدم مسئول نظارت هم گفت وقتی چیزهای دیگه گرونه چرا نان گروم نشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
دست دلال رو از بازار کوتاه کنید قیمت رو به عرش نبرند همون برنج پلاستیکی هندی رو هم به زور میتونیم بخریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
دست دلال رو از بازار کوتاه کنید قیمت رو به عرش نبرند همون برنج پلاستیکی هندی رو هم به زور میتونیم بخریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
حرفی نیست واردات نکنید ولی قیمت هاروهم دلبخواه بالا نبریدخوردن برنج هم شده برای ازما بهترون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
قیمت ها رو دلبخواه تجربه ثابت کرده که وقتی انحصار هست بالا میبرن و نهاد نظارتی هم نیست که کنترل کنه پس بهتره که واردات آزاد باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
امسال کشاورز ها هزینه کارگر ، سم و کود را سه یا چهار برابر پارسال پرداخت کردند و تمامی هزینه ها و مخارج صورت گرفته بسیار سرسام آور بود ، حال باید به قیمتی بفروشند تا متضرر نشند و این درآمدشون تا سال آینده هست و باید تا برداشت سال آینده دوباره منتظر باشند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
ملت باید این هزینه رو بپردازن ؟ با این افزایش قیمت ها؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
مشکل خودتونه همه مشکلات دارن امیدوارم تمام برنجاتون خراب بشه تا بفهمید گرون فروشی و فشار به دیگران واسه پر کردنه جیب خودتون یعنی چی، چوب خدا صدا نداره حالا ببین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
امسال کشاورز ها هزینه کارگر ، سم و کود را سه یا چهار برابر پارسال پرداخت کردند و تمامی هزینه ها و مخارج صورت گرفته بسیار سرسام آور بود ، حال باید به قیمتی بفروشند تا متضرر نشند و این درآمدشون تا سال آینده هست و باید تا برداشت سال آینده دوباره منتظر باشند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
به چه قیمتی ملت همان برنج هندی رو که کیلویی هت هشت هزار تومان بود نداشتن بخرند ظلم تا کجا اخه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
افزایش تولید برنج داخلی توام با افزایش قیمت ، آیا همه اقشار جامعه توان خرید انرا دارند ،یا سرسفره بعضی عا پیدا می شود.
کامران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
مطمئن باشید واردات قطع بشه برنج ایرانی میشه بالای ۵۰ هزار تومان ( گوشت پر مرغ پر برنج هم پر ) سفره ای داریم با نان خشک و یه پارچ آب یخ خیالی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
الان برنج خارجی کیلو ۱۹ تومن هست و برنج مرغوب و معطر ایرانی و درجه یک کیلویی ۲۳ تومن
اون کجا و این کجا
درحالی که ما سم و کود و دارو رو به قیمت ۳برابر پارسال خریدیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
متاسفم برای کسانی رو که قیمت سم و کود و دارو رو بالا بردن و باعث افزایش قیمت های محصولات مواد غذایی شدن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
برنج ایرانی رو کجا 23 تومن میدن حتما سر کوچه ی شما
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
چرا دروغ میگی !!! خدا ازت نگزره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
بیا من به شما میدم کیلویی 23 تومن
برنج هاشمی درجه یک
چقدر میخوان چند کیلو میخوااان
وحیده صالح میرحسنی روان ی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
سلام.در عرض یک ماه قیمت برنج را مسئول ها ها بیش از دو برابر کردند و این خیانت در حق ملت است،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
اخه الان که واردات داریم برنج ایرانی قیمتش سر به فلک میساید.اگه واردات ممنوع بشه دیگه چی میشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
برنج یادت بخیر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
برنج نه ...

جناب آقای پلو
ناشناس
|
Canada
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
بیشتر مشکلات وطن عدم هماهنگی مابین وزارتخانه هاست
واردات توسط پارتی دارها و زد وبند
باعث نابودی تولیدات داخلی میشه
و ثادرات بدون در نظر گرفتن مصرف داخلی
باعث گرانی جنس میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
والا صادر کنند ما که وسعمون نمیرسه برنج ایرانی بخوریم، و این چند سال تا حالا برنج ایرانی نخوردیم، فقط پاکستانی هندی وسعمون رسیده خریدیم، یک بار هم برنج ایرانی مصرف کردیم که خانواده هامون برامون خریدن و کمکمون کردن ولی خودمون نخریدیم
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ