کد خبر: ۷۴۵۳۴۹۵
گروه : اقتصادی » بورس
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
کد خبر : ۷۴۵۳۴۹۵

لغو عرضه سهام دولت در ۴ پالایشگاه به ارزش سهام پتروشیمی ها در بورس ضرر زده در حالی که هنوز مقصر اصلی مشخص نیست!

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته بود که خبرهای ضد و نقیض لغو دارا دوم( سهم دولت در ۴ پالایشگاه) به یکباره سیستم اصلی بورس را با تغییرات مهمی رو به رو کرد.

اُفت شدید ارزش نمادهای پتروشیمی و صنایع وابسته با سو گیری از درگیری های دستوری بین دو نهاد مجری و مسئول، بازار سرمایه را به رنگ قرمز در آورده و سهام داران این بخش را نگران کرد.

نام شرکت سهامی

قیمت هر سهم در معاملات ۲۰مرداد برحسب ریال قیمت هر سهم در معاملات  ۱۹مرداد برحسب ریال

فارس (صنایع‌ پتروشیمی خلیج فارس) 

۳۲,۵۶۰

۳۳,۷۷۰

شگويا (پتروشیمی‌شهید تندگویان)

۲۶,۸۲۵

۲۸,۶۷۸

شاوان (پالایش نفت لاوان)

۱۵۶,۰۲۴

۱۶۴,۶۳۳

حپترو (حمل و نقل پتروشیمی ) 

۳۳,۸۲۰

۳۴,۶۵۰

مارون (پتروشیمی مارون) 

۱۶۲,۲۴۰

۱۶۸,۰۰۰

شپنا (پالایش نفت اصفهان) 

۴۷,۸۹۰

۵۰,۴۱۰

شتران (پالایش نفت تهران) 

۴۷,۹۹۰

۵۰,۵۱۰

شبندر (شرکت پالایش نفت بندر عباس) 

۵۱,۷۷۰

۵۴,۴۹۰

شبریز (پالایش نفت تبریز)

۵۶,۰۱۰

۵۸,۹۵۰

شراز (پالایش نفت شیراز) 

۱۳۵,۲۶۱

۱۳۸,۱۱۰

صندوق دارا دوم یا همان ETF که سهم دولت در ۴ پالایشگاه، قرار بود به صورت صندوق های سرمایه گذاری برای فروش بین مردم توزیع شود. کاری که در مرحله اول برای ۳ بانک و ۲ بیمه اتفاق افتاد.


اما گویا مخالفت وزارت نفت برای عرضه سهام دولتی این چهار پالایشگاه، پای وزارت اقتصاد را هم به میان کشید و این کش مکش ها زمان عرضه آن را به صورت متوالی به تعویق انداخت.

دژپسند وزیر اقتصاد به عنوان مجری عرضه سهام این ۴ پالایشگاه در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اینطور می گوید: عرضه ETF اول که نهاد متولی آن ما بودیم به موقع و درستی رخ داد اما دو صندوق سرمایه گذاری بعدی که شامل پالایشگاه ها و صنعت خودروهاست مجری و نهاد متولی دو وزارتخانه دیگر هستند. به آن ها وقت تعیین تکلیف داده ایم تا نتیجه را به ما اعلام کنند.

صحبت های وزیر اقتصاد قبل از لغو عرضه صندوق دارا دوم

در ادامه این تعویق ها از وزیر نفت این سوال بارها پرسیده شد که آیا شما مخالف عرضه پالایشگاه ها در بورس و به صورت ETF هستید که جوابی نگرفتیم.

این صحبت ها نهایت روز گذشته و منتفی شدن عرضه پالایشگاه ها به صورت ETF را رقم زد و وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه از عرضه بلوکی سهام دولت در این پالایشگاه ها خبر داد.

اما وزارت نفت همچنان با صدور بیانیه ها و اطلاعیه های مختلف قصد دارد تا از مخالف نبودن خود سخن بگوید.

زنگنه

فلاحتیان معاون وزیر نفت تاکید کرد: آماده همکاری برای واگذاری این سهام هستیم به هر روشی که وزارت اقتصاد تعیین کند. واگذاری سهام پالایشگاه ها به هر صورت با روش صندوق ETF و یا صندوق بلوکی باشد ما آمادگی انجام آن را داریم.

او افزود: به همه مردم و مسئولین از طریق این تریبون اعلام می‌کنم، که در واگذاری سهام ما تابع نظر آن‌ها هستیم.

فلاحتیان گفت: در دو سه روز اخیر دیدیم که هیات واگذاری با واگذاری بلوکی سهام پالایشگاه‌های مورد نظر موافقت کرده است و برای روز بیست و دوم مرداد اعلام عمومی خواهد کرد تا این سهام را به صورت بلوکی واگذار کنند و ما هم هیچ مخالفتی نداریم.

او ادامه داد: امیدواریم هر چه زودتر با هماهنگی و تعامل مستمر و بیشتر، بتوانیم این کار را به سرانجام برسانیم.

عرضه سهام به صورت بلوکی!

باتوجه به این مسئله که  هم اکنون بین سهام داران بحث بر سر این است که تفاوت اصلی معاملات به سبک بلوکی یا صندوقETF  چیست گزارشی را تهیه کرده ایم؛

صندوق ETF دولتی به یکی از انواع صندوق های سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که امکان خرید و فروش آن به عنوان دارایی وجود دارد. در واقع این نوع از صندوق‌ها، همانند سهام عادی در بورس قابل خرید و فروش هستند. ETF مخفف کلمه Exchange-traded fund است و فرآیند آن به گونه‌ای است که با خرید هر واحد در این صندوق‌ها، دارایی شما سرمایه‌گذاری و برای کسب سود پس‌انداز می‌شود.

مزایای طرح ETF دولتی نسبت به سهام بلوکی

این طرح برای دولت، مردم و بازار سرمایه مزایایی دارد. منابع حاصل از فروش این سهام در طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی، توسعه، بازسازی و بهسازی در حوزه بهداشت و درمان، کمک به بخش مولد و محرک اقتصاد و… استفاده می‌شود که خود می‌تواند منجر به رونق و حتی جهش تولید ملی گردد.

این عرضه بزرگ منجر به تعمیق بازار سرمایه و افزایش نقدشوندگی آن می‌گردد که درنهایت موجب افزایش کارایی بازار سرمایه خواهد شد. در نهایت اجرایی شدن این طرح برای مردم نیز مزایایی دارد و آن‌ها می‌توانند نقدینگی خود را به مسیر درست و بازاری مولد هدایت کنند و از مزایای این تخفیف نیز استفاده کنند.


بیشتر بخوانید


معاملات بلوکی چیست؟

سفارشی که برای فروش یا خرید بخش بزرگی از یک نوع اوراق بهادار نظیر سهام یک شرکت ثبت می‌گردد، معامله بلوکی نام دارد. معاملات بلوکی شامل تعداد زیادی از سهام یا اوراق مشارکت است که با یک قیمت تعیین شده بین طرفین خریدار و فروشنده خارج از بازارهای بورس یا فرابورس، برای کاهش تاثیر چنین معامله بزرگی بر قیمت جاری سهام در بازار انجام می‌شود.معاملات بلوکی با عنوان «سفارش های بلوکی» هم شناخته می‌شود.

معاملات بلوکی چگونه انجام می‌شوند؟

ابتدا پیشنهاد خرید یا فروش توسط کارگزار مربوطه در سامانه معاملات بلوک با قیمت معین ثبت می‌شود. کارگزار پذیرنده پیشنهاد، قیمت پیشنهادی را در سامانه را می‌پذیرد. درصورتی‌که پیشنهاد فروش «با امکان تسویه خارج از پایاپای» باشد، کارگزار پذیرنده پیشنهاد فروش، می‌تواند پیشنهاد ارائه شده را با یکـی از شروط «صرفاً خارج از پایاپای» یا «نقدی و خارج از پایاپای» بپذیرد. درصورتی‌که روش تسویه پیشنهاد فروش ارائـه شـده «صـرفاً نقـدی» باشد، سفارش‌های تطبیق یافته جهت تائیـد بـه بـورس / فرابـورس ارسـال می‌شود. در صورتی که روش تسـویه پیشـنهاد فـروش ارائـه شـده، «بـا امکـان تسویه خارج از پایاپای» باشـد، درخواسـت کـارگزار پذیرنده پیشـنهاد، برای کارگزار پیشنهاد دهنده فـروش ارسـال می‌شود. در ایـن صـورت حالت‌های زیر ممکن است اتفاق بیفتد:

1:در صــورت تائیــد تســویه خــارج از پایاپــای توســط کــارگزار پیشنهاد دهنده فروش، سفارش تطبیق یافته با عنـوان تسـویه خـارج از پایاپای به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

2:در صورت عدم تائید تسویه خارج از پایاپـای توسـط کـارگزار پیشنهاد دهنده فروش، به شرط این که کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد، شرط «نقدی و خارج از پایاپای» را پذیرفتـه باشـد، معاملـه بـا عنـوان تسویه نقدی جهت تائید به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

 3:در صورت عدم تائید تسویه خارج از پایاپـای توسـط کـارگزار پیشنهاد دهنده فروش، به شرط این که کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد، شرط «صرفاً خارج از پایاپای» را پذیرفته باشد، درخواست کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد رد می‌شود و پیشـنهاد فـروش، مجـدداً در سـامانه معاملات بلوک ثبت می‌شود.

4:در صورت عدم مغایرت سفارش‌های تطبیق یافته با قـوانین و مقـررات، بورس/ فرابورس معامله را تائیـد می‌نماید و سـفارش‌هـای تطبیـق یافتـه جهت انجام معامله و ثبت نهـایی بـه سـامانه معـاملات ارسـال و در نمـاد معاملاتی مربوط به بازار بلوک ثبت می‌شود.

زمان انجام معاملات

معاملات بلوک به روش حراج ناپیوسته و هر 5 دقیقه یکبار برگزار می­شود.

سامانه معاملاتی

معاملات در بازار بلوک در نمادی مجزا از معاملات بازار عادی انجام می­شود و در محاسبه قیمت پایانی و شاخص فرابورس لحاظ نمی­شود.

روش سفارش دهی

در بازار بلوک صرفا سفارش محدود قابل اجرا بوده و استفاده از کد معاملاتی گروهی در این بازار مجاز نمی­باشد.

وضعیت نماد

مادامی که نماد معاملاتی سهم در بازار عادی متوقف باشد، نماد معاملاتی سهم در بازار بلوک نیز متوقف خواهد بود.

نماد معاملاتی در بازار بلوک مادامی که دامنه نوسان روزانه قیمت سهم در بازار عادی به دلیل بازگشایی نماد معاملاتی افزایش یافته است، متوقف خواهد بود.

عرضه بلوکی سهام پالایشگاه ها هم روی میز آزمون و خطا!

این سردرگمی همچنان ادامه دارد و نحوه عرضه سهم دولت در پالایشگاه هنوز  هم کاملا مشخص نیست طوری که صالح رئیس سازمان خصوصی سازی شب گذشته گفت:  در صورتی که عرضه بلوکی این پالایشگاه‌ها موفق نباشد سازمان خصوصی سازی به صورت خرد و تدریجی و به صورت عرضه شناور باقیمانده سهام این پالایشگاه‌ها را به عموم مردم در بازار سرمایه عرضه می‌کند.

هنوز هم وزارت نفت علت اصلی این لغو عرضه را مشخص نکرده و این بین وزارت اقتصاد هم به عنوان مجری تنها از عدم آماده شدن زیرساخت های وزارت نفت مطلع بوده و خبر می دهد. لغو این گونه قرارداده ا تا حد زیادی از سرمایه اجتماعی کاسته و به نظر می رسد انگیزه برای خرید سایر ETF را می کاهد. حال باید دید سرنوشت ورود صنعت خودرو به بورس چگونه خواهد شد!؟

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
دلار کشید بالا دوباره گزارش بنویس آیا خودرو ارزان میشود آیا نون ارزون میشود آیا گوشت ارزان میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
بورس از گذشته همین بود الان هم همان است
وقتی با حرف این و ان خرید میکنی همینه دیگه
خواستی نری توی بورس با زور که واردت نکردن خودت رفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
بعضی ها میگن دولت به هیچ وعده ای عمل نمیکنه توکه میدونی عمل نمیکنه چرا بهش اعتماد کردی وارد بورس شدی؟
قرار نیست همیشه بورس سود ده باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
این ETF جز تورم چیزی دیگه نداره بهتر که لغو شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
یا رو نوشته یک هفته اومدم توی بورس همش منفیه خب آقا جان قبلش همش مثبت بود بد جا وارد شدی اون های که الان گله دارند دلیلش این هست این چند وقت هرچی سود کردن فروختن رفتن همش دادن یک سهم دیگه و اون الان ریزش کرده ترسیده حق هم داری و اون تازه وارد توی اوج خریده حالا باید باهاش بیاد پایین چندین بار دولت هشدار داد گفت سر خود هیجانی خرید فروش نکنید از طریق صندوق های سرمایه گزاری اقدام کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
یا رو نوشته یک هفته اومدم توی بورس همش منفیه خب آقا جان قبلش همش مثبت بود بد جا وارد شدی اون های که الان گله دارند دلیلش این هست این چند وقت هرچی سود کردن فروختن رفتن همش دادن یک سهم دیگه و اون الان ریزش کرده ترسیده حق هم داری و اون تازه وارد توی اوج خریده حالا باید باهاش بیاد پایین چندین بار دولت هشدار داد گفت سر خود هیجانی خرید فروش نکنید از طریق صندوق های سرمایه گزاری اقدام کنید کی گوش گرفت الان حقته ممکنه هرچی این چند وقت رفت بالا همش رو بیاد پایین
milad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
چند ماهه میگید دلار نخرید پولتون رو بیارید بورس به اقصاد کمک کنید دست شما درد نکنه هر جا پای دولت میاد وسط ناراحت میشید ضرر من رو الان کی میده
مسلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
چرا اینکارو میکنید بخدا که بردیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
چرا اینکارو میکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
بخدا که بردیم
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
بخاطر این etf دادنتون ما میلیونها ضررد کردیم آقا چرا اوج وحشت تو دل سهامداراها میزارید بدبختمون کردید .ما این تی اف نمیخواهیم خواهشا هلهله تو بازار بورس و سرمایه گذاری قرار ندهید ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
قوه قضایی باید ورود کند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
عرضه بلوکی به صورت ۵۰ درصد قسطی به نفع شرکت های حقوقی بزرگ که با رانت ارتزاق میکنند میخورد چون هیچ فرد حقیقی معمولی نمیتواند آن را بخرد. ضمنا این حقوقی‌ها میتوانند قیمت سهم را در بورس کاهش داده تا کمتر پول بدهند.
در هر صورت دولت فروش سهام پتروشیمی را به صورت نقد و قیمت بالا را نمی‌خواهد چون به عموم مردم میرسد و میخواهد آن را قسطی و با قیمت پایین‌تر به دوستان ویژه به فروش برساند.
sina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
طبق شنیده ها دولت بورس رو گرو نگه داشته تا مجلس و بقیه بهش اجازه بدن نفت رو توی بورس بفروشه. ظاهرا مجلس با این کار مخالفه چون معتقده اینجوری دولت آینده هنوز نیومده باید بدهیه ایجاد شده توسط این دولت رو پرداخت کنه!!
منفی شدنهای این دو روز هم برای این قضیه هست.
دوستانی که دیروز باز شدن فولاد بعد از مجمع رو دنبال کرده باشن بازیه برای منفی کردن این نماد رخ داد رو شاهد بودن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
واقعا اگر این که شما میگید دست قلیباف درد نکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
گشایش نخواستیم این ۷ سال گذشت مابقیشم یه جوری میگذره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
خواستی پول نزاری توی بورس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
تو هم می تونستی نظر ندی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
تصميمات عجولانه مسئولين
توروخدا بسه ديگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
منظور روحانی از گشایش اقتصادی نبود گشایش چیز دیگه مردم بود ومردم باید منتظر گشایشهای دیگری هم باشند چنان گشودنهایی شود که تاریخ به خودش ندیده باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
گشایش نمیخواییم
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
واقعا وزیر نفت نباید استیضاح بشه؟؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
آقا ما ETF رو نخوایم __ کی رو باید ببینیم

آی ایها الناس _ آی مردم ما ETF نمی خایم

ما خودمون سهام داریم تو بورس ،،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
عجب گشایش اقتصادی کردی یک مشت مدیر خودشون اتش ه سرمایه مردم زدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
گشایش اقتصادی رو هم دیدیم
sina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
کلا هروقت آقای روحانی میگن گشایشی قراره اتفاق بیفته اینجوری میشه!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
اون زمان که مثبت بهت میداد خوب بود الان که منفی شد بد شد آره همه جای دنیا همین است بورس ریسک داره قرار نیست همیشه سود بده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
بله بورس ریسک داره ولی به نظر شما یک دولت به ملت هم جز ریسک بازار حساب میشه؟ تویه کدام تحلیل اقتصاد بورسی این ریسک را آموزش میدهند؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
کدوم زمان مثبت داده من یک هفته اس اومدم تو بورس هرچی خریدم تو ضرره اینا چهار ماهه دارن دارا سارا میکنن که سهام دولتی رو بکشن بالا همین هفته گذشته کلی سهام پالایشی فروختن به مردم به نظرت سهامدار حقی نداره دولت به ملت توجیح داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
منظور بنده " دروغ یک دولت به ملت هم جز ریسک بازار حساب میشه ؟ " اما اینکه گفتید کی مثبت داده؟ بستگی به انتخاب سهام بصورت اصولی و بر مبنای تحلیل فوندامنتال دارد نه هیجانی از سال اواخر سال 96 رشد شاخص گویای روند به رشد بازار می باشد بعد از سه ماهه اول سال 99 با پدیده ایی بنام etf و سهام عدالت روبرو می شویم که هر کدام براساس حجم سنگین سهامی که دارند عرضه شدن یا نشدن آنها و همچنین روش عرضه آنها ( بلوکی یا غیر بلوکی ) تاثیر بسزای در روند بازار دارند ( بخش بزرگی از سهام موجود در بازار سرمایه شامل نمادهای پترو شیمی )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
با سرمایه مردم و اعتماد مردم بازی نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
چقدر ضرر کردم تو بورس ای خدا یعنی دوهفته است هر روز منفی همش هم دولت جناب آقای روحانی مقصر صد در صد این اوضاعه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
متاسفم برای مردمی که مسئولینش با تصمیمات خلق الساعه زمینه بروز مشکلات اینچنینی رو فراهم میکنن کی میخواهید سر عقل بیاید ؟ تجربه بنزین و نا آرامیها رو یادتون رفت ؟ این اندک دارایی مردم که به صورت سهام هست هم اگه در بورس از بین بره دیگه مردم با چی امرار معاش کنن ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
نتیجه اش فرار سرمایه های زیر 100 میلیون از بورس شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
کسی که میزنه زیر قرارداد کرسنت مردم انتظار نداشته باشن نزنه زیر عرضه صندوق سرمایه گذاری/ انگار دولت با این کار منتی رو سرمان میگذارد
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
کسی که میزنه زیر قرارداد کرسنت مردم انتظار نداشته باشن نزنه زیر عرضه صندوق سرمایه گذاری/ انگار دولت با این کار منتی رو سرمان میگذارد عایدی خودشان را هم رسانه ای کنید تا مردم آگاه شوند/ به هیچ چی این دولت نمیشه اعتماد کرد چون یک طرفش حزب کارگزاریه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
میگما مثل آزاد سازی از یماه قبل گفتن ۱۸ مرداد الان سایتا واسه فروش دوم فعال نیستن ... یا گفتن اونایی ک غیر مستقیمن میتونن ۱۹ م مرداد بفروشن اصلا گزینه تغییر فعال نیس .. از قبل میتونستین کاراشو انجام بدین ک الان سایتشون فعال بود
سیاوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
بازم این دولت گرین کارتی و خیانتی جدید و طرحی برای باز گذاشتن دست دزد ها
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
تابلو می خواهند خودشون بخورن دلشون نمیاد به دست مردم برسه
زنبور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
آقای زنگنه سیر نمی شی؟ پول زحمت کشیده ای که مردم بدبخت با هزار امید توی این سهام خوابوندن خوردن داره؟ واقعا مجلس چرا این آقا رو استیضاح نمی کنه؟ چرا مسئولین ورود نمی کنن؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
هیچی فقط میخواستید این مردم بدبخت و بدبخت تر کنید.
الی برکت الله آقای دکتر
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
متاسفانه دولت از سهام داران سوء استفاده می کنه و افرادی که سرمایه خود رو به سمت تولید می آورند مایوس می کنن/ با این وضع نمیشه سهام داری کرد مسئولین نظارتی هم هیچ قدمی در راستای احقاق حق مردم بر نمیدارن/
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
گیرم که درست به ما چه !!!!!!


از دست دولت حسن کلید ساز پیر شدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
لطفا ساده تر توضیح بدهید که بفهمیم
روش صندوقی خیلی بهتر بود امیدوارم همان روش صندوقی اجراشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
خدایا ما رو از دولت نجات بده
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ