کد خبر: ۷۴۵۵۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
کد خبر : ۷۴۵۵۹۵۹

ایستگاه راه‌آهن نقاب شامل چهار بنای سنگی است که به شماره ۳۲ هزار ۸۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و به استاندار خراسان رضوی ابلاغ شد.

ایستگاه راه‌آهن نقاب ثبت ملی شد

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، ابوالفضل مکرمی‌فر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی از ابلاغ ثبت ملی ایستگاه راه‌آهن نقاب به استاندار خراسان رضوی خبر داد و گفت: از طریق راه‌آهن سراسری مشهد – تهران که در مسیر خود از شهر نقاب می‌گذرد می‌توان به این شهر دسترسی داشت در شهر نقاب یک ایستگاه راه‌آهن مرکزی به نام همین شهر (ایستگاه نقاب) وجود دارد که تمامی قطار‌های مسافربری و باربری که از این مسیر می‌گذرند در آن توقف دارند.

او درباره موقعیت مکانی این اثر افزود: ایستگاه راه‌آهن نقاب به لحاظ موقعیت در خراسان رضوی، ۵ کیلومتری جنوب جوین و نقاب قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی ادامه داد: ایستگاه راه‌آهن نقاب در سال ۱۳۱۷ تاسیس شده و مربوط به دوره پهلوی اول است.

مکرمی فر بیان کرد: ساختمان اصلی ایستگاه در زمینی به مساحت حدود ۱۲۵ هزار متر مربع ساخته شده است، در ایستگاه راه‌آهن نقاب چهار ساختمان اصلی قدیمی با نمای سنگی ساخته شده است که این ساختمان‌ها شامل ساختمان رئیس ایستگاه، ساختمان توشه، ساختمان مسکونی، ساختمان سوزن‌بانی و همچنین مخزن سوخت است.

بیشتر بخوانید

او تصریح کرد: عرصه معماری بنا در جهت ریل راه‌آهن و به صورت غربی- شرقی احداث شده است و از شرق و غرب با دشت جوین و از شمال و جنوب با بافت مسکونی هم جوار است.

محمود طغرایی مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره دیگر مشخصات این اثر تاریخی گفت: ساختمان رئیس ایستگاه با ۲۰۰ متر مربع در مرکز ایستگاه و نزدیک به سکوی راه‌آهن قرار دارد.

او درباره ویژگی‌های خاص این اثر افزود: ایستگاه راه‌آهن نقاب یکی از بنا‌های ماندگار و قدیمی است که از شأن ملی برخوردار است، ساختار بنا‌ها و استفاده از سنگ در این ایستگاه مجموعه زیبایی را پدید آورده است، ترکیب کلی فضا یادآور آثار برجسته دوران بعد از جنگ جهانی دوم در اروپاست.

با توجه به پیشنهاد ثبت جهانی راه‌آهن قدیمی ایران در یونسکو، بخش تاریخی این میراث صنعتی در خراسان نیز در این پرونده قرار خواهد گرفت و ثبت خواهد شد.

ایستگاه قطار مشهد نیز در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

هم اکنون بیش از هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و معنوی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
 
انتهای پیام// م.ب
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ