کد خبر: ۷۴۵۷۲۵۰
گروه : ایلام » ایلام
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳
۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳
کد خبر : ۷۴۵۷۲۵۰
گروه : ایلام » ایلام
مدیر کل دامپزشکی ایلام :

پیرانی گفت: ۲۳ کانون بیماری تب سه روزه احشام سنگین در استان ایلام شناسایی و ۲ مورد نیز تلفات ناشی از این بیماری گزارش شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام ؛ وهاب پیرانی مدیر کل دامپزشکی ایلام گفت: با توجه به تغییرات جوی و فصلی کانون‌هایی از بیماری تب سه روزه در میان دام‌های استان ایلام وجود دارد.

او در خصوص علت شیوع بیماری تب سه روزه ، بیان کرد: این بیماری در نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری و همراه با آغاز فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان بروز می‌کند و گذرا بوده و قابل ‌درمان است.

پیرانی در خصوص احتمال سرایت بیماری به مناطق دیگر، اظهار کرد: این بیماری عفونی و غیر واگیر است، ولی با توجه به شدت گرمای هوا و همچنین رطوبت بالا و ازدیاد حشرات ناقل امکان بروز بیماری وجود دارد و تنها راه انتقال از طریق نیش ناقلان است.

او در مورد جلوگیری از ابتلای احشام به این بیماری مطرح کرد: واکسیناسیون در حال حاضر به ‌عنوان تنها روش موثر کنترل در دنیا مطرح بوده و واکسن فعلی واکسن ویروس غیر فعال شده تب سه ‌روزه است که در استان وجود دارد.

مدیر کل دامپزشکی ایلام به دامداران برای مقابله با این بیماری توصیه کرد: انجام واکسیناسیون در دو نوبت قبل از شروع فصل گرما در دام‌های شیری و استقبال از واکسیناسیون به موقع، رعایت بهداشت دام و سم‌پاشی به موقع جایگاه نگهداری دام‌ها برای از بین بردن ناقلان از جمله اقدامات مؤثر در کنترل بیماری خواهد بود.

او افزود: از بین بردن محل تجمع حشرات مانند آب‌های سطحی در اطراف مراکز نگهداری دام‌ها و ایجاد امکانات برای رفاه دام مانند دستگاه خنک‌کننده نیز از دیگر اقدامات تاثیرگذار است.

پیرانی در مورد اقدامات انجام شده برای مبارزه با این بیماری افزود: پایش و مراقبت بیماری توسط گروه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها به صورت روزانه ، آموزش و ترویج دامداران ، اطلاع رسانی به دامداران از طریق رسانه‌ها و انتشار اینفوگرافی و بروشور در فضای مجازی ، مکاتبه و برگزاری جلسات با اتحادیه‌های دامداران و توزیع سم بین دامداران روستایی از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه باشد.

بیماری تب سه روزه (BEF) یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاومیش است که به وسیله حشرات منتقل می‌شود و به هیچ عنوان بین انسان و حیوان مشترک نیست.

استان ایلام دارای بیش از ۴۰۰ هزار راس دام سنگین است.

انتهای پیام/ ن

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ