کد خبر: ۷۴۹۵۹۶۵
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۴
۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۴
کد خبر : ۷۴۹۵۹۶۵
گروه : فارس » شیراز
مسئول مطالعات آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی فارس:

کانال آبیاری بیان در آستانه بهره برداری است/ پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی شبکه آبیاری

مسئول مطالعات مدیریت آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی فارس از پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی کانال آبیاری و زهکشی آبادی بیان در قیروکارزین خبر داد و گفت: این کانال در آستانه بهره برداری است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، وحید غفوری مسئول مطالعات مدیریت آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی فارس در حاشیه بازدید از شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایاب سد سلمان فارسی شهرستان قیروکارزین با اشاره به پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی کانال آبیاری و زهکشی آبادی بیان در قیروکارزین اظهار کرد: عملیات احداث این کانال رو به اتمام و در آستانه بهره برداری است.

او اقدامات اجرایی برای ساخت کانال بیان به طول بیش از یک کیلومتر رصد و برخی موارد برای رفع عیب و بهبود طرح به پیمانکار ابلاغ شده است.

اادامه داد: ین کارشناس با اشاره به اینکه اثر بخشی ساخت شبکه‌های آبیاری و زهکشی باعث ارتقای راندمان آبیاری ۳۰ تا ۴۰ درصدی می‌شود، تصریح کرد: با اجرای هر یک کیلومتر شبکه آبیاری و زهکشی قریب به ۴۰ هزار متر مکعب آب کشاورزی در هر سال صرفه جویی می‌شود.

غفوری با بیان اینکه اجرای کانال‌های درجه یک و دو در اراضی پایاب سد سلمان فارسی بر عهده وزارت نیرو و سازمان آب منطقه‌ای فارس بوده که به دلایل متعدد تا کنون به سر انجام نرسیده است، افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نزدیک به ۱۵ کیلومتر کانال‌های درجه سه و چهار در اراضی قیروکارزین احداث کرده است.

او ادامه داد: با توجه به اهمیت اجرای سازه‌های آب و خاک در بهبود بهره وری از آب، ساخت کانال‌های مذکور از سال ۱۳۹۴ آغاز شده است که بر اساس موافقت نامه‌های موجود منابع مالی آن تا سال ۱۴۰۰ مشخص و مستمر ادامه خواهد داشت.

مسئول مطالعات مدیریت آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه سطح اراضی زراعی و باغی شهرستان قیروکارزین از اراضی برتر در تولید و بالقوه استان فارس است، اضافه کرد: طرح انتقال آب به اراضی پایاب سد سلمان فارسی قیروکارزین با بر آورد اولیه ۵۰۰ میلیارد تومان مصوب شده است که موضوع تخصیص پایدار آب به این طرح بسیار جدی توسط رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس دنبال می‌شود.

تخصیص پایدار آب باعث پایداری تولید می‌شود

ناظر عالی طرح‌های آب و خاک مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با ابراز خوش بینی از تخصیص پایدار آب به طرح مذکور در آینده نزدیک گفت: در صورت تحقق این خواسته پایداری تولید در اراضی قیروکارزین محقق و بهره وری در آب کشاورزی به خوبی ایجاد خواهد شد.

قیروکارزین دارای بیش از ۵۵ هزار هکتار اراضی قابل کشت است که به علت محدودیت‌های آبی موجود تنها اندکی بیش از ۳۲ هزار هکتار آن سالیانه به کشت‌های زراعی و باغی اختصاص دارد؛ در صورت عدم تامین منابع آبی پایدار تولید در این منطقه در معرض تهدید خواهد بود.

سد سلمان فارسی قیروکارزین، پر آب‌ترین سد این روز‌های استان فارس با ظرفیت نهایی ذخیره سازی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در فاصله ۹ کیلومتری اراضی مرغوب قیروکارزین قرار دارد.

قیروکارزین در ۱۶۹ کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر