کد خبر: ۷۵۰۲۰۳۲
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
کد خبر : ۷۵۰۲۰۳۲
گروه : همدان » همدان

خلع ید ۵ هزار و ۳۰۰ متر اراضی ملی در ملایر

رئیس اداره محیط زیست ملایر گفت: با کمک منابع طبیعی تا کنون ۵ هزار و ۳۰۰ متر از متصرفین خلع ید شده است.

خلع ید ۵ هزار و ۳۰۰ متر اراضی ملی در ملایربه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، عباس نجاری، رئیس اداره محیط زیست ملایر با اشاره به اینکه این شهرستان دارای دو منطقه حفاظت شده لشگردر و گلپرآباد است، گفت: سه منطقه شکارممنوع شامل منطقه زند، علوی و تالاب آقگل در این شهرستان وجود دارد.

او با اشاره به اینکه ۹۳ هزار متر مربع از اراضی ملی در مناطق حفاظت شده شهرستان به صورت شخم‌های مشکوک و غیر مجاز شناسایی شده است افزود: در این زمینه با کمک منابع طبیعی حدود ۵ هزار و ۳۰۰ متر تاکنون از متصرفین خلع ید شده و مابقی نیز با همکاری مراجع قضایی در دست اقدام و پیگیری است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر ادامه داد: این میزان اراضی شناسایی شده از نیمه دوم سال گذشته تاکنون در حال اقدام و پیگیری بوده و امیدواریم هر چه سریعتر با همکاری مراجع قضایی شاهد رفع تصرف و برگرداندن این اراضی به محیط زیست و اراضی ملی باشیم.

نجاری با بیان اینکه منطقه حفاظت شده لشگردر با مساحت حدود ۱۶ هزار هکتار در جنوب شرقی ملایر واقع شده است، گفت: این منطقه به لحاظ دارا بودن پتانسیل‌های بالا در سال ۶۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و در سال ۶۹ به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.

او ادامه داد: این منطقه در سه وضعیت کوهستانی، تپه ماهور و دشت واقع شده و ۱۱ چشمه دائمی را در خود جای داده و ۱۶ روستا در اطراف منطقه وجود دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ملایرعنوان کرد: منطقه حفاظت شده لشگردر دارای تنوع گیاهی و جانوری بالایی است و ۲۲۶ گونه گیاهی، ۷۵ گونه پرنده و ۱۸ گونه پستاندار در آن زندگی می‌کنند.

نجاری با بیان اینکه به منظور صیانت از منطقه حفاظت شده لشگردر ملایر دو پاسگاه محیط‌بانی در اطراف این منطقه وجود دارد گفت: وجود صنایع حاشیه منطقه، استخراج و فعالیت‌های معدنی، چرای زودهنگام و مازاد بر ظرفیت در مراتع منطقه و دام غیر مجاز، تخریب و شخم‌زنی اراضی و تبدیل مراتع به اراضی کشاورزی، خشکسالی، وجود عشایر در منطقه، بوته‌کنی و برداشت بی‌رویه پوشش گیاهی منطقه از جمله تهدید‌های منطقه لشگردر طی سال‌های اخیر بوده است.

او در ادامه با اشاره به وجود منطقه حفاظت شده گلپرآباد تأکید کرد: این منطقه در سال ۸۵ به عنوان منطقه شکارممنوع معرفی شد و به علت داشتن شرایط مناسب زیستی و تنوع گونه‌ای مناسب در سال ۸۶ به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ملایرافزود: منطقه حفاظت‌شده گلپرآباد با وسعتی ۸ هزار و ۳۲۶ هکتار در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان واقع شده و دارای چندین چشمه و از تنوع حیاتی به ویژه پوشش گیاهی بسیار غنی برخوردار است و از این رو رشد و تکثیر حیات وحش آن در خور توجه است.

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر