کد خبر: ۷۵۰۸۸۳۲
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
کد خبر : ۷۵۰۸۸۳۲

افزایش قیمت مسکن در اردستان صدای مردم را درآورده است و رد پای دلالان در گرانی مسکن دیده می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، قیمت زمین و مسکن در کشور در نیمه نخست سال به بالاترین قیمت خود در چند ساله گذشته رسید که این گرانی و افزایش می‌تواند دلایلی داشته باشد که علت آن را در باید بازار‌های هم طراز همچون ارز، خودرو، طلا و سکه جست و جو کرد که در این بین کاهش ارزش پول ملی هم می‌تواند عامل اصلی این افزایش باشد.

موضوع گرانی زمین و مسکن در یک سال گذشته در شهرستان اردستان به مشکلی بزرگ تبدیل شده است و افرادی که می‌خواهند صاحب خانه شوند باید پروژه بزرگی را طی کنند و افزایش قیمت‌ها در دو موضوع زمین و مسکن در اردستان در شش ماه اول از رشد بالایی برخوردار بوده و همین موضوع صدای مردم را درآورده به شکلی که هیچ تسهیلاتی جوابگوی مسکن‌دار شدن مردم به ویژه قشر جوان را نمی‌دهد.

محمد یکی از خانواده‌های اردستانی اظهار داشت: بنده ۱۲ سال است که تشکیل خانواده داده‌ام و با این حقوقم نتوانسته‌ام خانه‌ دار شوم و صاحب خانه‌ام  گفته که باید به دنبال خانه دیگری باشم که با توجه به قیمت بالای زمین و مسکن در شهرستان اردستان  اجاره‌ها هم زیاد شده است.لطفا از مسئولان بخواهید به فکر ما فقرا هم باشند.

او افزود: بنده دو فرزند دارم و به جای اینکه به فکر درس خواندن باشند باید فکر مسکن باشند زیرا نمی‌توانیم در زندگی خود ثباتی داشته باشیم که با این اوضاع بد اقتصادی فکر نکنم بتوانم تا آخر عمر صاحب خانه شوم.

مصطفی یکی از کارمندان دولت گفت: بنده دارای یک خانواده پنج نفره با حقوق کم کارمندی هستم و به خرید یک مسکن مهر هم راضی شدم، اما با توجه به گران شدن زمین و مسکن در اردستان حتی نمی‌توانم یک مسکن مهر را بخرم.

او افزود: مسئولان هر روز وعده و وعید می‌دهند که زمین واگذار خواهد شد و بیایید ثبت‌نام کنید، اما اینقدر متقاضی زیاد است که نوبت ما نمی‌شود و حالا هم که با طرح‌های خوبی که پیش‌بینی کرده‌اند نمی‌توانیم تسهیلات آن را پرداخت کنیم و خواهش دارم  به فکر ما قشر ضعیف جامعه هم باشند.

مجتبی پورشفیع  اظهار داشت: زمین‌های واگذاری در محدوده شهر با اداره راه و شهرسازی است و واگذاری زمین به‌صورت مستقل نداریم و صرفا در قالب طرح‌های دولتی و سهمیه‌های مصوب بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، کمیته امداد و بنیاد مسکن هم برای طرح اقدام ملی و واگذاری زمین به خیران مسکن‌ساز انجام می‌شود.

او افزود: زمین دولتی در قالب فروش عمومی یا مزایده به هیچ وجه نداشته و مردم در قالب طرح‌های دولتی و تسهیلات میتوانند استفاده کنند.

افزایش قیمت مسکن در اردستان صدای مردم را درآورد/ رد پای دلالان در گرانی مسکن

رئیس اداره راه و شهرسازی اردستان گفت: این اداره با توجه به ورود دلالان، زمین دولتی را به صورت مزایده واگذار نمی‌کند تا بازار آشفته نشود و زمانی که مزایده انجام شود رقابتی آغاز می‌شود و افرادی که دارای سرمایه هستند با ورود به این موضوع با خرید زمین نسبت به فروش با قیمت بالا اقدام می‌کنند.

او ابراز داشت: در سنوات گذشته در یکی از شهر‌های شهرستان اردستان در قالب تعاونی مقرر شده بود که زمین واگذار شود که افراد سودجو با رایزنی سعی در خرید زمین‌ها با قیمت‌های بالا داشتند که این اداره با توجه به چارچوب قانونی اجازه این کار را نداده است.

پورشفیع با بیان اینکه در شهری که مشکل مسکن وجود دارد درست نیست که بخواهیم با گذاشتن مزایده رقابتی درست کنیم که قشر زحمت کش و سطح پایین ضرر کنند، تاکید کرد: شهرستان اردستان در حال حاضر از نظر زمین مشکلی نداشته و این اداره برای طرح اقدام ملی، زمین را تامین کرده است و مشکلی از بابت تامین زمین وجود ندارد و ۱۳۲ واحد برای این موضوع در شهر اردستان، ۸۰ واحد در شهر زواره و ۲۲۰ واحد هم در شهر مهاباد معرفی شده‌اند.

او تصریح کرد: برای انجمن خیران که خانواده شهداء را تامین خواهد کرد در شهر زواره ۴۹ پلاک واگذار شده و در مهاباد تعداد هشت واحد آماده واگذاری داریم و در اردستان هم ۵۵ پلاک واگذار شده و مابقی طرح‌ها در قالب الحاق به محدوده کار‌های آن انجام شده و منتظر ابلاغ هستیم که در قالب آن طرح مابقی واگذاری‌ها تکمیل می‌شود.

پورشفیع گفت: این اداره سامانه‌ای دارد برای واگذاری‌ها که در قالب فرم (ج) اقدام می‌شود و افرادی که زمین یا تسهیلاتی در این قالب را دریافت کرده اند ثبت می‌شود و نمی‌توان برایشان کاری انجام داد و همه این اقدام‌ها به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت مسکن است.

رئیس اداره راه و شهرسازی اردستان افزود: افرادی که تاکنون زمین و مسکن دریافت نکرده‌اند و جزء هیچکدام از ارگان‌های دولتی نبوده اند می‌توانند در قالب «طرح اقدام ملی» که طرح دولتی است اقدام کنند که به صورت انبوه سازی توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود و همانند واگذاری مسکن مهر است.

او در خصوص افزایش قیمت زمین و مسکن در اردستان با توجه به تمام اقدامات صورت گرفته در خصوص مهار قیمت  بیان کرد: در شهرستان اردستان میل به سرمایه‌گذاری در شهرستان از طرف همشهریانی که بیرون از شهرستان ساکن هستند و بعضا از تهران و اصفهان اقدام به خرید مسکن و زمین می‌کنند موجب افزایش قیمت شده است.

افزایش قیمت مسکن در اردستان صدای مردم را درآورد/ رد پای دلالان در گرانی مسکن

پورشفیع تاکید کرد: در موضوع مسکن امیدواریم با درخواست الحاق به محدوده ۳۷ هکتار از اراضی حریم شهر به منظور احداث یک مجموعه مسکونی و شهرک جدید، بتوانیم کل نیاز شهرستان اردستان را در خصوص تامین زمین مسکونی جواب بدهیم.

رئیس اداره راه و شهرسازی اردستان تصریح کرد: طبق آمار ثبت شده در سامانه راه و شهرسازی اردستان نزدیک به ۲۶۰ نفر متقاضی زمین هستند تا از خدمات و تسهیلات استفاده کنند و متقاضیانی که واجد شرایط شناخته شده اند و کار‌هایشان در دست اقدام است ۲۵۴ نفر هستند و نزدیک به ۱۶ نفر اقدام به واریز وجه اولیه کردند که این موضوع هم نشان می‌دهد که مردم بازهم توان خرید را ندارند.

او افزود: خرید و فروش‌های غیر واقع توسط افراد بومی که از بیرون شهرستان در اردستان انجام می‌شود موجب افزایش قیمت زمین و مسکن شده و تایید این مطلب همان بس که افرادی که برای مسکن ثبت‌نام کرده‌اند توانایی پرداخت وجه اولیه که ۴۰۰ میلیون ریال بوده را هم ندارند و با این افزایش قیمت واقعا کار سختی را در پیش رو دارند.

بیشتر بخوانید

ایمان فتوحی اظهار داشت: بنیاد مسکن در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر طرح اقدام ملی را انجام می‌دهد که ۴۰۸ واحد سهمیه کل شهرستان است و در حال تکمیل شدن اطلاعات و کار‌های اداری است و دیگر اینکه ساخت خانه برای محرومان در دست اقدام بوده و بنیاد مسکن به عنوان هیئت مدیره انجمن مسکن خیر ساز همکاری دارد.

او افزود: ساخت طرح مسکن کریمان با ۳۰۰ واحد ثبت نام و پالایش آن انجام شده تا ساخت و ساز آن شروع شود که بنیاد مسکن به عنوان هیئت مدیره فعالیت دارد و طرح ویژه مسکن روستایی هم توسط بنیاد مسکن با ۳۹ واحد برای متقاضیان در روستانی ونین در حال ساخت است که در دهه فجر سال آینده تحویل متقاضیان می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اردستان گفت: طرح اقدام ملی در اردستان در مجاورت مسکن مهر و مسکن خیرین در چهار طبقه به صورت چهار واحدی ساخته می‌شود و مجموعه هر بلوک ۱۲ واحد می‌شود که در شهر مهاباد و زواره در دو طبقه احداث می‌شود که هر کدام با زیر بنای ۱۲۰ متر مربع خواهد بود.

فتوحی بیان کرد: طرح مسکونی محرومان یکی دیگر از طرح‌هایی است که طبق تفاهمنامه استان اصفهان با امضای نوبخت، رئیس جمهور و تابش رئیس بنیاد مسکن و استاندار امضاء شده است که ویژه محرومان روستایی بوده و ۸۰ مورد آن مربوط به شهرستان اردستان است که در کنار آن ۱۵۰ واحد مربوط به کمیته امداد بوده و با اولویت‌بندی کمیته امداد در روستا و شهر انجام می‌شود.

او تاکید کرد: طرح دیگری که در حال انجام است مسکن کریمان بوده که توسط خیرین ساخته می‌شود و با توجه به ثبت‌نام‌ها ۳۰۰ نفر واجد شرایط هستند و  به زودی آماده واگذاری زمین خواهد شد و سپس با تسهیلاتی که در نظر گرفته ساخته می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اردستان تصریح کرد: با توجه به یک سری دلالی‌ها که در شهرستان انجام می‌شود راه و شهرسازی و بنیادمسکن زمین را به صورت رایگان واگذار می‌کردند که این موضوع در سنوات گذشته بیشتر بوده و بعد بصورت آزاد به فروش می‌رسید که در حال حاضر این موضوع پیگیری می‌شود.

فتوحی افزود: در طرح مسکن محرومان تسهیلات ویژه‌ای دیده شده که ۳۰۰ میلیون ریال به‌صورت بلاعوض بوده و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه که بنیاد مسکن پرداخت می‌کند و با توجه به جلساتی که مکرر هر پنجشنبه در استان اصفهان تشکیل می‌شود هزینه‌های مربوط به بیمه تامین اجتماعی و صدور پروانه رایگان بوده و تهیه نقشه و نظارت هم به عهده بنیاد مسکن است.

او در خصوص گرانی زمین و مسکن در شهرستان اردستان بیان کرد: یکی از مشکلات،مهاجرت افراد از کلانشهر به شهرستان‌های کوچک بوده که این موضوع باعث شده تا با خرید بی‌رویه مسکن و حضور دلالانی که سوء استفاده می‌کنند قیمت آن بالا برود.

حمیدرضا تاملی اظهار داشت: فرمانداری اردستان در خصوص کاهش قیمت زمین و مسکن اقدام به فراخوان برای هر سه شهر اردستان، زواره و مهاباد در زمان معمول خود در قالب طرح اقدام ملی کرده است و عده‌ای واجد شرایط ثبت‌نام کردند.

او افزود: در این راستا مجموعه خیرساز شهرستان در قالب یک طرح بنام مهر کریمان ثبت‌نام خود را شروع کردند که از ۳۲۰ نفر در سه شهر اردستان، زواره و مهاباد ثبت نام به عمل آمد و در خصوص مسکن محرومان پروژه سه هزار واحدی در سطح استان اصفهان  هم اردستان با محوریت بنیاد مسکن سهمیه‌ای را دریافت کرده است تا واحد‌های ۶۰ متری  احداث شود.

فرماندار اردستان گفت: برای افراد تحت پوشش کمیته امداد هم که تعداد ۱۵۰ واحد در سفر معاون رئیس جمهور به شهرستان در نظر گرفته شده که برایشان ساخته خواهد شد و در واقع برای تولید مسکن فعالیت های خوبی صورت گرفته است.فعلا کار‌های اداری آن در دست اقدام است و چهارماهی طول می‌کشد و هر کس نیازمند مسکن باشد در قالب یکی از این طرح‌ها می‌تواند صاحب خانه شود.

تاملی بیان کرد: بخشی از گرانی‌های زمین و مسکن ناشی از موجی است که در کل کشور وجود دارد و یک اشتیاق و هیجانی برای تبدیل دارایی‌های نقدی به سرمایه‌ای موجب شده تا گرانی صورت گیرد و در این بین هم افرادی هستند که از کلانشهر‌ها به شهر‌ها می‌آیند و منابع خود را در شهر‌های کوچک خرید می‌کنند و موجب افزایش قیمت می‌شوند.

او تایید کرد: با توجه به موجی که برای درخواست زمین در داخل شهرستان اردستان وجود دارد و افراد هم از بیرون به این مجموعه اضافه می‌شوند و می‌خواهند ملکی را خرید کنند که درخواست‌ها بیشتر از نیاز‌ها است و این اتفاق‌ها زیاد دوام نمی‌آورد و در چهار پنج ماه آینده شاهد رکودی در این بازار مسکن در اردستان خواهیم بود زیرا هر بازاری کشش خاصی دارد.

فرماندار اردستان تصریح کرد افرادی که در شهرستان اردستان به دنبال سرمایه گذاری در حوزه زمین و مسکن هستند نهایتا تا پنج ماه آینده دوام خواهند آورد و متضرر می‌شوند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر