بیش از ۱۵۰ کتاب خطی و چاپ‌سنگی با محوریت امام حسن مجتبی (ع) در گنجینه رضوی

مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بیش از ۱۵۰ جلد نسخه خطی و چاپ‌سنگی با محوریت امام حسن مجتبی را در خود جا داده است که قرآن منسوب به دست خط این امام حسن مجتبی(ع) یکی از این نفایس است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، سید محمدرضا فاضل هاشمی مسئول امور مخازن نسخ خطی و چاپ‌سنگی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی گفت: بیش از ۷۰ نسخه خطی و بالغ بر ۸۰ کتاب چاپ‌سنگی حول شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در این مرکز وجود دارد.
 
او مصحف شریف منسوب به دست‌خط کریم اهل بیت (ع) را برجسته‌ترین اثر این مجموعه خواند و افزود: این نسخه، وقفی شاه‌عباس صفوی در سال ۱۰۰۸ هجری قمری است که در صفحه اول آن، وقف‌نامه شاه عباس اول صفوی به خط و امضای شیخ بهایی کتابت شده و در صفحۀ آخر، ترقیمه «کتبه حسن بن علی ابن ابیطالب فی سنة احدی اربعین» قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید

مسئول امور مخازن نسخ خطی و چاپ‌سنگی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی ادامه داد: این نسخه شامل جزوات ۵ و ۶ قرآن است و اِعراب و نشانه‌های تجویدی آن به صورت نقطه‌های مدورشکل است و در زمان ناصرالدین‌شاه به دست ملاحسین صحاف‌باشی جلدسازی و مرمت شده است که هم‌اکنون در موزه قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر در معرض نمایش قرار دارد.

هاشمی همچنین به برخی از قدیمی‌ترین نسخ خطی با این موضوع پرداخت و بیان کرد: «کشفُ الغُمّه فی معرفه الأئمه علیهم‌السلام» نوشته بهاء الدین علی بن عیسی اربلی (درگذشته ۶۹۲ قمری) از عالمان دینی شیعه، به کتابت سال ۷۰۹ قمری یکی از این آثار است که به دست شیخ صنعان در ۱۰۶۳ قمری، وقف روضه رضویه شده است.
 
او تصریح کرد: از این اثر نسخ دیگری به تاریخ کتابت ۷۸۴ قمری وقفی میرزا رضاخان نائینی و کتابت ۸۴۸ قمری وقفی خواجه شیراحمد تونی در قرن دهم نیز وجود دارد.

مسئول امور مخازن نسخ خطی و چاپ‌سنگی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی «تنزیه الأنبیاء و الأئمه» را از دیگر نسخ نفیس این مجموعه نام برد و تاکید کرد: این اثر کتابی کلامی در اثبات عصمت پیامبران و امامان به قلم سید مرتضی علم‌الهدی است.
 
فاضل هاشمی اظهار کرد: نسخة بسیار نفیسی از این اثر در مجموعه موجود است که در سال ۷۸۷ قمری به خط نسخ ۳۷ سطری بر کاغذ حنایی کتابت شده و وقفی میرزا رضاخان نائینی در تیرماه ۱۳۱۱ است.

او همچنین از «الطرائف فی معرفة مذاهب الطوائف» اثری کلامی حدیثی از سیدعلی بن طاووس حسینی حلی به کتابت سال ۹۸۷ قمری، «نواقض الروافض» تألیف ابوالفتح بن مخدوم جرجانی به کتابت سال ۱۰۱۲ قمری، «احتجاج طبرسی»، «جلاء العیون» از علامه محمدباقر مجلسی، «روضه الواعظین و بصیره المتعظین» نوشتة فتال نیشابوری، «الخرایج و الجرایح» اثر قطب‌الدین سعید بن هبه الله راوندی (متوفی ۵۷۳ قمری) به کتابت سال ۹۸۵ قمری در قندهار، «مُحرِقُ القلوب» از ملا مهدی نراقی (متوفی ۱۲۰۹ قمری) به زبان فارسی و کتابت ذی‌قعده سال ۱۲۲۳ قمری از جمله دیگر نفایس خطی این مرکز در حول شخصیت امام حسن مجتبی (ع) نام برد.
 
انتهای پیام// م.ب
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر