کد خبر: ۷۵۲۸۷۴۴
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
کد خبر : ۷۵۲۸۷۴۴
در فاصله ۱۳ روز تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

سورپرایز اکتبر، آخرین ترفند ترامپ برای ماندن در کاخ سفید

با پیشتازی جو بایدن در نظرسنجی‌ها، دونالد ترامپ کمتر از ۲ هفته فرصت دارد تا شرایط را به نفع خود تغییر دهد.

به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، در فاصله ۱۳ روز تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند «جو بایدن ‌» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ توانسته است اعتماد ۵۷ درصد از رای دهندگان آمریکایی را به خود جلب کند. این در حالیست که بر اساس بیشتر نظرسنجی‌ها دونالد ترامپ تا به اینجا تنها توانسته ۴۰ درصد از آرای مردمی را به خود اختصاص دهد.

بنابر گزارش مراکز نظرسنجی در آمریکا، بایدن از ابتدای رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری تاکنون بطور پیوسته از رقیب جمهوری‌خواه خود جلوتر بوده است. تقریبا در همه ایالت‌هایی که در انتخابات سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای دادند، حالا بایدن با اختلاف بسیار پیشتاز است و یا رقابت بسیار تنگاتنگی با ترامپ دارد.

شمارش معکوس برای سورپرایز اکتبر / اینبار چه کسی غافلگیر می شود؟

شمارش معکوس برای سورپرایز اکتبر / اینبار چه کسی غافلگیر می شود؟

بنابر اعلام کارشناسان آمریکایی بسیاری از طرفداران حزب‌ دمکرات که در دوره‌ گذشته رغبتی به رای‌دادن نداشتند، امسال مشتاق هستند تا نامزد دمکرات‌ها را یاری‌کنند. نتایج یک نظرسنجی‌ نشان می‌دهد که اشتیاق برای مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در میان دمکرات‌ها نسبت به دوره گذشته ۲۶ درصد افزایش یافته است. میزان کمک‌های نقدی به ستاد انتخاباتی بایدن نیز به رکوردی تاریخی دست یافته است و  در جذب منابع مالی نیز از رقیب خود موفق‌تر بوده است.

بررسی نتایج مراکز نظرسنجی نشان می‌دهد که دونالد ترامپ در حال باختن قافیه به حریفش یعنی جو بایدن دموکرات است. در مدت کوتاه باقی‌مانده تا انخاابات ۲۰۲۰، شرایط برای دونالد ترامپ به گونه‌ای سخت شده است که حتی برخی از جمهوری‌خواهان هم ظاهرا امید چندانی به پیروزی رئیس‌جمهور فعلی ندارند. کمتر از ۱۵ روز مانده به انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا برخی از هم‌حزبی‌های ترامپ در اقدامی کم‌سابقه در تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا صف خود را از او جدا کرده‌اند.

شمارش معکوس برای سورپرایز اکتبر / اینبار چه کسی غافلگیر می شود؟

«لیندسی گراهام»، سناتور برجسته جمهوری‌خواه که ارتباط نزدیکی هم با دونالد ترامپ دارد در مصاحبه‌ای که بعد از مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رسانه‌ها داشت گفت: «جو بایدن نامزد دموکرات شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دارد.درست است که هنوز حدود بیست روز تا انتخابات مانده، اما این نکته روشن است که ترامپ برای پیروزی نیاز به تغییری بزرگ و شگرف دارد، تغییری که آرای او را بسیار افزایش دهد و یا از میزان محبوبیت رقیبش بکاهد».

شمارش معکوس برای سورپرایز اکتبر / اینبار چه کسی غافلگیر می شود؟

اما این صحبت‌های گراهام جمهوری‌خواه درباره تغییری بزرگ و شگفت که در این فاصله کوتاه باقی‌مانده تا انتخابات سوم نوامبر می‌تواند ترامپ را برای ۴ سال دیگر در کاخ سفید نگه دارد ذهن‌ها را به سمت و سویی می‌برد که رسانه‌ها و تحلیلگران سیاسی در جهان خصوصا در آمریکا مدت‌هاست مشغول گمانه‌زنی در مورد آن هستند. اما در زبان سیاسی آمریکا رویدادی که حتی در روز انتخابت می‌تواند سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به کلی تغییر دهد «سورپرایز اکتبر» است. رویدادی که سابقه‌ای طولانی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارد.

سورپرایز اکتبر یک کنش غیرمنتظره  و عمدی است که با تمرکز رسانه‌ای بر آن توجه رای‌دهندگان را جلب یا منحرف می‌کند و بر نتیجه انتخابات تاثیر می‌گذارد. تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده اوایل ماه نوامبر است و تلاش‌های لحظه آخری برای تاثیرگذاری بر انتخاب  شدت گرفته است.

«غافلگیری اکتبر، شگفتانه اکتبر یا سورپرایز اکتبر» (October surprise) در زبان سیاسی آمریکا یک رخداد خبری با قابلیت تأثیرگذاری بر نتیجه یک انتخابات به خصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. اشاره به ماه اکتبر به این دلیل است که سه‌شنبه بعد از اولین دوشنبه نوامبر تاریخ انتخابات ملی و بسیاری از انتخابات ایالتی و محلی است و رخداد‌های آخر اکتبر قابلیت بیشتری برای تأثیرگذاری بر رای دهندگان احتمالی دارد.

نمونه‌هایی از سورپرایز اکتبر در تاریخ ریاست‌جمهوری آمریکا

 

انتخابات سال ۱۹۷۲

سال ۱۹۷۲ «ریچارد نیکسون» جمهوری خواه و «جورج مک گاورن» از حزب دموکرات، دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بودند. ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور وقت آمریکا چهار سال بود که برای پایان‌دادن به جنگ بسیار طولانی ویتنام در حال مذاکره با این کشور بود. در ۲۶ اکتبر سال ۱۹۷۲، و ۱۲ روز قبل از انتخابات ۷ نوامبر، «هنری کیسینجر» که از طرف دولت‌آمریکا ماموریت داشت مذاکرات با ویتنام را به سر انجام برساند اعلام کرد: «ما معتقدیم که صلح در دست ماست». دولت نیکسون خبرموفقیت در مذاکرات با ویتنام را نگه‌داشت تا از آن به عنوان برگ‌برنده و سورپرایز اکتبر استفاده کند. در آن زمان نیکسون از پیروزی مجدد در انتخابات مقابل مک گاورن اطمینان داشت، اما اعلام خبر موفقیت او در مذاکرات موقعیت نیکسون را به عنوان نامزده پیروز در انتخابات تثبیت کرد. در توافقی که ا ویتنام شده بود بسیاری از نیرو‌های نظامی آمریکا از ویتنام خارج شدند، اما بعد از پیروزی دولت نیکسون در انتخابات، اما جنگ آمریکا در ویتنام تا سال ۱۹۷۵ ادامه یافت.

ترامپ برای پیروزی در انتخابات به یک اتفاق بزرگ و شگرف نیاز دارد

انتخابات سال ۱۹۸۰

در سال ۱۹۸۰، «جیمی کارتر »رئیس‌جمهور وقت آمریکا رقابت نزدیکی با «رونالد ریگان» رقیب جمهوری‌خواه، خود داشت. در آن زمان سفارت آمریکا در ایران بسته شده بود و جاسوسان‌سفارتخانه آمریکا در بازداشت ایران بودند. کارتر تلاش داشت تا در آستانه انتخابات در توافقی با ایران جاسوسان خود را آزاد کند تا از آن به عنوان برگ برنده در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۸۰ آمریکا استفاده کند. اما دولت ایران اعلام کرد که جاسوسان آمریکا تا پس از انتخابات آزاد نمی‌شوند. در این انتخابات جیمی کارتر نتوانست برای بار دوم راهی کاخ سفید شود و رقیب جمهوری‌خواه او یعنی رونالد ریگان پیروز انتخابات شد.

ترامپ برای پیروزی در انتخابات به یک اتفاق بزرگ و شگرف نیاز دارد

انتخابات سال ۲۰۰۳

در ۲۷ اکتبر، نیویورک تایمز از ناپدید شدن انبوه مواد انفجاری از یک انبار در مجتمع نظامی «القعقاع» در عراق خبر داد. کارزار مبارزات انتخاباتی جان کری دولت بوش را به دلیل این سوء مدیریت مقصر دانست. مقامات دولت نیویورک تایمز را متهم کردند که اخبار دروغ منتشر کرده و قبل از غارت، مواد منفجره از انبار پاکسازی شده بودند.

در ۲۹ اکتبر بن لادن با انتشار فیلمی‌ مسئولیت اقدامات ۱۱ سپتامبر را بر عهده گرفت. بنابر نظر کارشناسان این فیلم به مبارزات انتخاباتی  بوش کمک کرد، زیرا جنگ با تروریسم را دوباره در دید عموم مردم قرار داد. همچنین  «بندر بن سلطان» شاهزاده سعودی، قیمت نفت را کاهش داد  تا به پیروزی بوش کمک کند. 

ترامپ برای پیروزی در انتخابات به یک اتفاق بزرگ و شگرف نیاز دارد

انتخابات سال ۲۰۱۶

یکی از مهم‌ترین نمونه‌های سورپرایز اکتبر نامه‌ای بود که «جیمز کومی»، مدیر دفتر تحقیقات فدرال در سال ۲۰۱۶ به کنگره آمریکا فرستاد. نامه‌ای در مورد یافتن ایمیل‌های جدید از «هیلاری کلینتون» که از ایمیل شخصی خود برای کار در وزارت خارجه استفاده کرده بود. این سوپرایز کارزار انتخاباتی را به لرزه درآورد. «دونالد ترامپ» از «هیلاری کلینتون» چهره یک سیاستمدار فاسد، بی‌مسوولیت و خائن ارائه کرد و توجه رای دهندگان را جلب کرد. پیش از این سورپرایز، کلینتون با اختلاف ۴ درصد از حریف خود جلوتر بود، اما بر خلاف نظرسنجی‌ها ترامپ در انتخابات پیروز شد.

ترامپ برای پیروزی در انتخابات به یک اتفاق بزرگ و شگرف نیاز دارد

تلاش‌های بی نتیجه ترامپ برای خلق یک سورپرایز اکتبر

در طی چند ماه گذشته رسانه‌های مختلف پیش‌بینی‌های متفاوتی از سورپرایز اکتبر تیم دونالد ترامپ داشتند. پیش‌بینی‌هایی از حوزه موضوعات سیاست خارجی تا سیاست داخلی آمریکا متغیر است. در حوزه سیاست‌خارجی دونالد ترامپ در چند ماه گذشته سعی کرد تا چند کشور عربی را وادار به آشکارسازی روابط با رژیم اشغالگر قدس کنند و در این امر موفق هم بود . اما این حمایت‌های شدید ترامپ از رژیم صهیونیستی، نتیجه  قابل توجهی برای او نداشت .نتایج  نظرسنجی  «پیو» نشان می‌دهد که تنها ۳۰ درصد از یهودیان آمریکا از دونالد ترامپ حمایت می‌کنند.

شمارش معکوس برای سورپرایز اکتبر / اینبار چه کسی غافلگیر می شود؟

توافق با کره شمالی و ایران نیز از برنامه‌های ترامپ برای جلب آرای رای دهندگان آمریکایی است. تیم ترامپ با رویکرد افزایش فشار‌ها بر ایران و هچنین فعال‌کردن «مکانیزم‌ماشه» سعی کرد ایران را وادار کند تا بر سر میزمذاکره بیاید و تیم ترامپ بتواند از آن به عنوان برگ برنده در انتخابات ماه نوامبر استفاده تبلیغاتی کند. اما از فشار حداکثری که آبی برای ترامپ گرم نشد هیچ، این روز‌ها در محافل آمریکا صحبت‌هایی از سورپرایز اکتبر ایرانی می‌شود.برخی از کارشناسان می‌گویند ممکن است ضربه آخر را ایران به ترامپ وارد کند، آنها باور دارند ترامپ دلواپس است که ایران یا متحدانش در منطقه دست به کاری بزنند که تیر خلاص بر پیکر تیم ترامپ باشد.

در عرصه داخلی نیز ترامپ با فشار آوردن بر شرکت‌های داروسازی در آمریکا سعی داشت واکسن کرونا را پیش از انجام آزمایش‌های تکمیلی بالینی آن هم درست در روز قبل ازانتخابات توزیع کند. اقدامی که مورد انتقاد مقامات پزشکی و همچنین دموکرات‌ها در آمریکا قرار گرفت و به نتیجه نرسید.

همین چند روز پیش بود که دکتر فائوچی رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا آب پاکی را روی دست ترامپ ریخت و اعلام کرد  واکسن کرونا باید تمام مراحل آزمایش‌های‌بالینی را طی‌کند و قبل از انتخابات آماده نخواهد شد.ترامپ همچنان در نظرسنجی‌ها از بایدن عقب‌تر است و به نظر می‌رسد او برنامه جدی تری برای تحت تاثیر قرار دادن ناگهانی رای دهندگان به منظور کسب آرای بیشتر دارد. اما اینکه او چقدر موفق خواهد بود سوالی است که جواب آن در فاصله کمتر از ۱۵ روز دیگر مشخص خواهد شد.

انتهای پیام/

بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
انشاله ترامپ بشه تا تکلیف مملکت ما را هم روشن کنه.
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
صددرصد ترامپ برنده اس اگه غیر از این بود یه رقیب جدی میآوردن نه بایدن ۸۰ساله که اصلا شاید تا سال دیگه زنده نمونه طرف وسط سخنرانی یادش میاره الان چه سالی هست.
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
سورپریز ندارد
چونکه هر چه در استین داشت
راست و دورع رو کرده
به اخر خط رسیده
کارش تمام است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
وارد بازی نشین..ازقبل همه چی طراحی شده و کلا اینا سرگرمی برای دنیا .غافل شدیم که همه کاره خداست و این مشکلات هم خودمون برای خودمون ایجاد کردیم . تا موقعی که ماصف میبندیم بد ترین ماشین دنیا روبخریم و فکر گرسنه های کشورمون نیستیم .و لقمه رو از دست هم میدزدیم ..خدا ...طبیعت ...انرژی ...هرچی که بهش ایمان دارید و اسمشو میبریم بهمون برمیگردونن ....عالم همه کوه است و فعل ما ندا ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
برای اعدام این قاتل روز شماری میکنم
حميدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
خون به ناحق ريخته مدافعان وجوانان شجاع ايران رابا اراجيف وارازل امريكاي جهانخوار گرم نميكنيم قسم به خون سليماني ما ملت وامت امام حسينيم ذلت نميپزيريم
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
چونکه در حدود چند میلیونی قبلا رای داده اند و دارند میدهند
فکر نمیکنم سورپریزی اکتبر تاثیر بگذرد
ترامپ با تهمت زدن به پسر بایدن نتوانست کاری کند
حتی فاکس نیوز طرفدارش هم پوشش خبری را که تاثیر گذار باشد .را نداد
انقدر این تهمت خنده دار و باورنکردنی بود
ترامپ رفتنی است
حتی خودش هم قبول کرده و
گفت امریکا را ترک خواهد کرد
ناشناس
|
Canada
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
در حال اسباب کشی است
شک نکنید
طرف رفتنی است
چونکه برای کشور خودشان خطرناک است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
اینقدر که در کوچه خیابانهای شهرهای ایران در مورد انتخاب شدن مجدد ترامپ یا رای آوردن بایدن بحث است در خود آمریکا نیست.
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
ترامپ داره آماده میشه بعد از انتخابات از کشور فرار کنه .
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
سورپرایز ایران برای رونالد ریگان واقعا اشتباه بوده است.
تاریخ نشان داده که در میان بد و بدتر ، همیشه جمهوری خواهان بدترند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
ترامپ احمقیه،که طرفدارهای احمق طالب اون شدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
بدبخت دیگه خودتو بیش از این ضایع نکن دیگه واست تره خورد نمی کنن ابله مو طلایی یانکی مانکی........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
وای جناب روحانی ترامپ دراه میاد ،،براملت ایران فرق نمیکند تررررامپ یابایدووووون
علیرضا قربانزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
من شک ندارم ترامپ رییس‌جمهور میشه شما هم شک نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
ترامپ رئیس جمهور میشه, قطعا
آرمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
به کوری هر دو چشم نوکران عنگلیس در آمریکا که همانا حزب دمکرات است،عمو ترامپ با قاطعیت آرا پیروز این انتخابات خواهد بود.
لطفا منتشر کنید،فقط دیدگاهم رو اعلام کردم.تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
ترامپ رای میاره. جوبایدن شانسی نداره
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
من فکر میکنم که ترامپ شورش و تظاهرات تو ایران راه میندازه تا انتخاب بشه.
چقدر پست و حیله گر
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
ترامپ 100% رای خود ش رو میاورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
صدرصد ترامپ رای میاره
بالاترازفرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
به نظر من ترامپ در حسرت دوباره رئیس جمهور شدن در آمریکا تا ابد باقی خواهد ماند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
اگه ترامپ دوباره انتخاب بشه راهي نداريم و جبايد اسراييل رو نابود كنيم و عربا رو هم بگيريم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
به همین خیال باش
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
سورپرایزش واکسن کروناس دیگه ،خیلی ضایع اس
البته یه سالی میکشه به دست ما برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
صددرصد ترامپ رای میاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
خدالعنت کنه ترامپ رو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
چقدر بدبختین که حتی مثبت منفی مردم به کامنتارم سانسور میکتید. اخر شرم اوری هس کارتون
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
اگرچه سگ زرد برادر شغال است ولی در 15روز باقیمانده میتوان ""انتقام سخت""قصاص خون شهیدان همراه سردار سپهبدحاج قاسم سلیمانی را از نظام سلطه جهانی به مترسک آلت دست آنان بنام ترامپ گرفت......یعنی آمریکا ومتحدین سنتی اروپائی و اسرائیل و گاوان شیرده ترامپ این انتقام سخت میتواند چنان باشد که همتراز و همسنگ خون این شهیدان باشد....................
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
اگرچه سگ زرد برادر شغال است ولی در 15روز باقیمانده میتوان ""انتقام سخت""قصاص خون شهیدان همراه سردار سپهبدحاج قاسم سلیمانی را از نظام سلطه جهانی به مترسک دست آنان بنام ترامپ گرفت......یعنی آمریکا ومتحدین سنتی اروپائی و اسرائیل و گاوان شیرده ترامپ این انتقام سخت میتواند چنان باشد که همتراز و همسنگ خون این شهیدان باشد....................
فتاحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
انشالله که ترامپ رای بیاره .سخن سخیف و بی ارزش خائنین به ایران بزرگ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
خوب ترامپ می تواند برچیده شدن تحریمهای ایران را به عنوان سورپرایز خبررسانی کند. چه سورپرایزی بالاتر از اینکه ترامپ آدم شده است و نمی تواند در مقابل ایران کاری کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
اگه بزنه به کلش پول های ما را بده چند میلیارد هم روش بگذاره به ما یعنی ایران باج بده
هواپیمای مسافربری به ما بدهد در انتخابات پیروز می شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
ما نه از شکست ترامپ و نه از پیروزی بایدن نباید ذوق زده شویم چون دولت ایالات متحده دشمن ماست لذا باید در داخل کشور با سرکارآوردن دولتی مردمی و دلسوز به حال عامه مردم بتوانیم با حسن مدیریت کشور را به کارخانه تولید و رونق تبدیل کنیم . وگرنه گره زدن ناکاآمدی خود به نتیجه انتخابات دشمن کاری بی هوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
از وقتی یادم میاد هر کی تو امریکا به قدرت رسیده ، اون زندگی ما رو سیاه کرده وماهم گفتیم مرگ بر آمریکا . البته که هیچ غلطی نمیتونه بکنه . چه فرقی میکنه کی سوپرایز کنه ترامپ یا کری ؟ عمر ما به فنا رفت. نتیجه 45 سال کار و تحصیل وخدمت : تقریبا هیییچ
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
انشاالله با اختلاف ترامپ مجددا رای می آره. خواه کافر باشد خواه مسلمان همینکه بیشتر وعده های انتخاباتیش را عملی کرده لیاقتش را داره که مجددا رای بیاره البته امیدوارم که دور دومش مثل دور دوم ریاست جمهوریهای ادوار گذشته کشور ما نباشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
خودتان هم میدونین ترامپ پیشتاز هست دروغ نگویین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
خوشم میاد سر سوزن خجالت نمیکشید شرم نمیکنید از این مردم.
چقدرررر پرو هستین
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
انشالله ترامپ دوباره انتخاب میشه.
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
با همین خیال زندگی کن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
میشه دلیل شو بگید چرا دوست دارید این اتفاق بیوفته؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
اینا همش حرف های پوچ به ملت هست ترامپ باز انتخاب میشه خواهی دید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
ازمنظرانسان فهیم وعاقل بین بین خرس وخوک فرقی نیست مگرظاهرمتفاوت لذا بنظرمن هردوشان سگ زرد برادرشغالند ،مرگ برآمریکا چه دمکرات وچه جمهوریخواه
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر