کد خبر: ۷۵۳۴۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
کد خبر : ۷۵۳۴۱۵۴

من‌و‌تو بازهم بی اخلاقی کرد؛ قضیه برخورد نیروی انتظامی با نوجوانان سگ گردان چه بود؟

در حالی که سگ گردانی در سبزوار ممنوع شده اما برخورد نیروی انتظامی با دو نوجوان سگ گردان در این شهرستان در کانال‌های ماهواره‌ای حاشیه‌ساز شد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، به گفته یکی از کارکنان نیروی انتظامی، فیلم اصلی تقطیع شده و افراد سگ گردان در حال ایجاد رعب و وحشت بین برخی از اهالی شهر سبزوار هستند که فقط قسمت برخورد نیروی انتظامی با سگ گردانان در شبکه منوتو منتشر شده است.


بیشتربخوانید


این حاشیه سازی منوتو در حالی انجام شده که این مأمور نیروی انتظامی بیان می‌کند که حاشیه سازی در حال انجام شده که مأموران قصد هدایت نوجوانان به سمت منزلشان و تحویل به والدینشان را داشته‌اند.

یکی از شاهدان این ماجرا فیلمی که از برخورد نیروی انتظامی در کانال‌های ماهواره‌ای پخش شده را فیلم کاملی ندانست و گفت: این فیلم، تقطیع شده است و به مزاحمت این نوجوانان سگ گردان که با بردن سگشان به طرف مردم باعث ترس مردم و وحشت مردم شده هیچ اشاره نشده است.

وی اضافه کرد: متأسفانه با تعطیلی و آنلاین شدن مدارس و داشتن اوقات فراغت زیاد توسط کودکان و نوجوانان، سگ گردانی در برخی خانواده‌های کم جمعیت در نبود خواهر و برادری برای بازی در داخل خانه به دلیل مشغله کاری والدین تبدیل به تفریح شده و برخی این سگ‌ها را با خودشان به داخل جامعه می‌آورند.

وی در ادامه بیان کرد: باید نیروی انتظامی و یا مسئولان مربوطه در این اوضاع کرونایی برخورد قاطعی داشته باشند و تعارفات را کنار بگذارند.

من‌و‌تو بارزهم بی اخلاقی کرد؛ قضیه برخورد نیروی انتظامی با نوجوانان سگ گردان چه بود؟

عکس مربوط به همان فرد سگ گردان در سبزوار است که با برخورد پلیس مواجه شده است

سگ گردانی در سبزوار این روزها، معضلی است که باعث شده تا در خرداد امسال رضا شجاع مقدم، دبیر شورای فرهنگ عمومی سبزوار بیان کند: سگ گردانی در بوستان‌ها و معابر عمومی این شهر ممنوع است و در صورت مشاهده چنین پدیده‌ای با آن برخورد می‌شود.

شجاع مقدم با بیان اینکه برخورد با پدیده سگ گردانی در معابر و بوستان‌های این شهر یکی از مطالبات جدی مردم است، افزود: در این راستا مقرر شد شبکه دامپزشکی سبزوار با همکاری نیروی انتظامی با مراکز خرید و فروش سگ نیز برخورد کنند.

پیشینه قانون گذاری برای سگ گردانی

در ابتدای قرن حاضر، قانونگذاران ایران تصمیم گرفتند برای همراه داشتن سگ، نظام قانونی وضع کنند. نمایندگان مجلس شورای ملی در آئین‌نامه جلوگیری از مرض هاری و امور خلافی که ذیل ماده ۲۷۶ قانون مجازات کیفرعمومی در سال ۱۳۰۴ شمسی پرداخته شد و مشتمل بر ۱۶ ماده بود و با توافق وزارت دادگستری و وزارت کشور نوشته شد، مشروحا به این امور پرداختند.

نمایندگان مجلس شرایط خاصی را برای همراه داشتن حیوانات مشخص کردند و مثلاً در ماده یک این آئین نامه تصویب کردند: از روزی که فرمانداری محل آگهی می‌دهد کلیه صاحبان سگ‌های شهری باید تا مدت سه ماه گردن بند فلزی یا چرمی برای سگ‌های خود تهیه کنند. این آئین نامه به صورت مفصل می‌گفت صاحبان سگ چطور باید از این حیوان نگهداری کنند و شرایط همراه داشتن حیوان در معابر عمومی چیست.

پس از سال‌ها، در سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی باز هم به فکر قانونگذاری برای همراه داشتن سگ‌ها افتاد که به خاطر اولویتهای متعدد، ایده این قانونگذاری به جایی نرسید. در سال ۱۳۹۳ نیز ۳۲ تن از نمایندگان مجلس با تقدیم طرحی خواستند قانونی را به تصویب برسانند که همراه داشتن سگ در معابر عمومی مشمول جریمه‌های نقدی سنگین و حتی مجازات حبس شود که آن هم به جایی نرسید و تنها مواد قانونی که برای سگ‌ها و خسارات جانی و مالی احتمالی که این حیوانات برای دیگران ایجاد می‌کنند، همچنان برخی از مواد قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ (با اصلاحات نهایی ۱۳۹۴) باقی ماند. این قانون در حال حاضر، متن حقوقی است که تعیین می‌کند همراه داشتن سگ یا آثار همراه داشتن سگ برای صاحب آن، چه نظم و نسقی دارد.

همراه داشتن سگ در قانون مجازات اسلامی

در برخی از مواد قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که اگر حیوان یک فرد، آسیبی به شخص دیگری وارد کرد، چگونه درباره آن تصمیم گیری می‌شود. در برخی مواد این قانون، به عنوان مثال از سگ نام برده شده و شرایط مجازات صاحب سگ را مشخص کرده است.

اما تصویب قوانین و اعلام بخشنامه‌ها برای برخورد با سگ گردانی در سبزوار باعث نشده است تا برخی از جوانان و بزرگسالان با سگ در معابر شهری حاضر نشوند و از قانون تمکین کنند در نتیجه چاره‌ای جز اجرای قانون و گاهاً اجرای قهری با سگ گردانی نمانده است.

برای پیگیری موضوع برخورد نیروی انتظامی سبزوار با دو نوجوان سگ گردان در سبزوار و انتشار آن از طریق کانال‌های ماهواره‌ای، روابط عمومی این اداره در سبزوار به خبرنگار مهر گفت: این موضوع از طریق مسئولان کشوری در حال پیگیری است و به زودی جوابیه آن صادر خواهد شد.

معاون دادستان مرکز خراسان‌رضوی: برخورد با سگ گردانی در دستور کار است

رحمانی، معاون دادستان خراسان رضوی در نشستی خبری در رابطه با سگ گردانی در خراسان رضوی گفت: مطابق ماده ۶۱۸ قانون تعزیرات جمع‌آوری حیوانات در سطح شهر برعهده شهرداری است.

وی با بیان اینکه آوردن حیوانات در بوستان‌ها علاوه بر اینکه مخل آسایش مردم است، حقوق حیوانات را هم زیر سوال می‌برد، افزود: در درجه اول بنرهایی را به منظور اطلاع رسانی نصب می‌کنیم و در مرحله دوم به برخورد با این متخلفان می‌پردازیم.

غیر از توجه کانال ماهواره‌ای و حاشیه سازی آن نیاز است که توجه جدی به این موضوع در شهرستان شود زیرا حضور افراد با سگ در خیابان‌ها مخل امنیت جانی و روانی آن هاست آن هم با حضور افرادی که به بهانه بازی معابر شهری را محلی برای گردش سگ‌های خود قرار می‌دهند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
نادر حصاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
سلام، با توجه به تجربیات بیشمار در اخبار مغرضانه رسانه های بیگانه در وارونه نشان دادن اتفاقات جامعه ، این سوال همیشه مطرح است که نیروی انتظامی برای برخورد باید عجله کند یا قبل از هر برخورد ابتدا مستند سازی نماید و سپس برخورد کند، مثلا هیچ ماموری بتنهائی اقدام نمیکند بنابراین همکارانش می توانند حداقل از یک موبایل که همراهشان هست برای تهیه مستند استفاده کنند. هم جلوی تحریف وقایع گرفته می شود هم مانع از برخوردهای احتمالا غیر منطبق با قانون میشود.
ب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
سگ درمانی برای درد بی دردی و رفاه است که دردهای‌ جامعه اش را حس نمی کند باید روانشناسی سگ گردانی بشود که عللش ریشه یابی شود که به جای حل آن درد روحی از راه درست به این راه کشیده نشوند.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
همونقدری که انسان ها حق زندگی روی زمین رو دارند تمام حیوانات هم این حق رو دارند این حرف خداست میتونید رجوع کنید به قرآن.
تمام مخلوقات پیش خدا ارزشمند هستند اگه غیر این بود خلق نمیشدند.
مردم ایران اصلا نمیدونن فرهنگ یعنی چی کلا عادت دارن هر چیزی که ناراحتشون میکنه رو بی فرهنگی بدونن.
با اعتقاد کامل بهتون میگم اگه خدا میدونست که انسان ها با ورودشون به زمین این همه گناه انجام میدادن و سایر مخلوقات خدا را بی ارزش میکردن هیچ وقت انسان رو خلق نمیکرد
Reza
|
Netherlands
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
یعنی تا چقدر میتونه مردم کشور ما بی سواد باشن واقعا
ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
شما از من و تو بيشتر از اين انتظار داريد كه تقطع نكنند؟ اينائى كه تو اين شبكه كار مى كنند يك دسته افراد مزدور و وطن فروش و خائنى هستند كه حتى ميهمان تو شبكه شون دعوت مى كنند و اون ميهمان يك ذره از ايران دفاع مى كنه بلافاصله تو همون شبكه كتكش مي زنند . ميهمانشون .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
شبکه های معاندفقط منتظریه اتفاق هستندکه دروغ بگن چراازخیلی چیزهامثه شهادت مرزبانان که بایدبگم جندماه یک باریه مرزبان شهیدمیشه یه کلمه نمیگن همش دروغ دروغ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
از شهرداری پاکدشت درخواست میکنم لطفا سگهای داخل مسکن مهر امام رضا رو جمع آوری کنند داخل فضای سبز داخل شهرک صبح زود میریم سر کار بین مدرسه و فروشگاه جانبو همیشه ده دوازده پرسه میزنند لطفا پیگیری کنید ما هرچی گفتیم نشد حتما باید مشکلی پیش بیاد ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
درود بر مدافعان امنیت.
ناشناس
|
France
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
من هم بجه ام بردم پارك ارازل و اوباش داشتن دعوا ميكردن بعد اهميت ندادم رفتم اون ور كلي معتاد افتاده بودن تو جوب از كنارشون بي تفاوت رد شدم بعد بچه ام امد بازي كنه ديدم يك سرنگ رفته تو كفشش ناراحت نشدم اما واقعا وقتي ديدم دوتا بچه ده پانزده ساله دارن سگ گرداني ميكنن غيرتم به جوش امد
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
سلام . ما یک خانواده ۳ نفره هستیم. دختر من ۵ سالش هست. هر دفعه که دخترم رو به پارک میبرم حالم از این آدمهایی که مثلا حیوان دوستن و سگ گردانند بهم میخوره. سگشونو به پارک میبرند توی چمنها تنها چیزی که نظرتو جلب میکنه فضولات سگهاست . اگر فرهنگ داری و عاشق سگتی یه پلاستیک دستت کن و توالت سگتو بردار و توی سطل آشغال بنداز آقا یا خانم با کلاس... سگهای شما باعث مریضی بچه های ما میشود. مخالف با سگ گردانی نیستم اونم حیوان خداست ولی شمایی که سگ داری یاد بگیر که چطوری با سگت زندگی کنی که به جامعه ضرر نرسونی. نظر بعدیمم درباره وحشی بار آوردن سگهاتونه همونجور که ناز و نوازشش میکنی قلادشو باز نگذار که دنبال بچه ها در پارک و خیابان بکنه و باعث ترسیدن مردم و بچه ها بشه...
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
مشکل اینجاس که در کشور ما قانون سفت وسخت نداریم
شل کن سفت کن میکنن
تگر سفت وسخت برخورد کنن کسی جرات نداره از قانون سر پیچی کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
اگر در ایران هوا آفتابی شود این شبکه های ضد انقلاب جنجال را می اندازند که جمهوری اسلامی کرده که مردم آفتاب زده شوند و اگر ابری شود اینها می گویند جمهوری اسلامی کرده که مردم ویتامین کافی دریافت نکنند و بمیرند . واقعاً نباید توجه کرد که چه مضخرفاتی را بلغور می کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
یکسری از نسل جدید فقط میخوان از خارجیها تقلید کنند که این برای مملکتی که چندین هزار سال قدمت داره جالب نیست.
و اما یک نکته مهم!!!!! مگر نمیگید رفتار خارجیها خوبه باشه اشکالی نداره اما این رو بدونید که در اروپا و آمریکا شهروندان در هنگام تخلف مسئول یک اداره ، کارخانه و شهر جمع میشن و دادگاهیش میکنند شما اگر راست میگید اینکار رو انجام بدید!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
اجرایی قوانین بر عهدهای پلیس اگه پلیس وظیفه شو انجام نده که سنگ روی سنگ نمیمونه به اونا هیچ ربطی نداره که بخوان دخالت کنند تو کار پلیس چه داخل چه خارج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
اجرایی قوانین بر عهدهای پلیس اگه پلیس وظیفه شو انجام نده که سنگ روی سنگ نمیمونه به اونا هیچ ربطی نداره که بخوان دخالت کنند تو کار پلیس چه داخل چه خارج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
امان از دست این مردم بی جنیه ،هرکس و می بینی یک سگ گرفته بلغش چی توی پارک ها داره میچرخونه چی تو ماشین نشونده روی پاش داره رانندگی میکنه .میخوایم بریم پارک سگ های ولگرد که می چرخن هیچی ، هرکی هم می بینی سگ شون گرفتن اومدن پارک .واقعا که
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
فقط باید قانون اجرا شود. دروود بر پلیس
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر