کد خبر: ۷۵۴۰۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
کد خبر : ۷۵۴۰۹۱۶
فرمانده مرزبانی ناجا:

مرزبانی، مسئول تامین امنیت مرز و حقوق مرزنشینان است

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: حاکمیت و مجموعه مرزبانی تامین امنیت مرز‌های کشور و استیفای حقوق مرزنشینان را در کنار یکدیگر بر عهده دارند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،  سردار احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از طریق ویدئو کنفرانس در همایش ملی "ابعاد نظری و کاربردی توسعه و امنیت پایدار مناطق مرزی" با رویکرد آمایشی در مشهد، گفت: حقوق مرزنشینان شامل تامین امنیت، امور اقتصادی، اجتماعی و حتی فعالیت‌های کشاورزی و در یک کلام همه ابعاد مختلف زندگی مرزنشینی است که این وظایف برای تامین یک زندگی مسالمت آمیز در مرز است.

او تامین زندگی اقتصادی مرزنشینان در مناطق مختلف مرزی کشور را متفاوت دانست و افزود: نوع حضور مرزبانی در مناطق مختلف مراقبتی، عملیاتی در قالب نیرو‌های عمل کننده و یگان‌های احتیاط، نیروی واکنش سریع تکاوری و دیگر یگان‌ها تعریف شده و این اجرای وظایف، متناسب با وضعیت مرز در استان‌های خراسان، سیستان و بلوچستان، شمال غرب کشور و مرز‌های دریایی شمال است.

بیشتر بخوانید

فرمانده مرزبانی ناجا ادامه داد: بر اساس این تنوع فعالیت و گستردگی، مطابق تدابیر رهبر معظم انقلاب، ساختار جدید مرزبانی ابلاغ شد تا این سازمان در طول هشت هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز‌های آبی و خاکی کشور گسترش پیدا کند.

سردار گودرزی با اشاره به این که هیچ کشوری به اندازه نظام جمهوری اسلامی ایران دشمن ندارد ، بیان کرد: دشمنی با ایران به خاطر آرمان گرایی ماست لذا با وجود این تهدیدات در حال ارتقای تجهیزات و توسعه و هوشمند سازی فعالیت ها در مرز هستیم.

او به خوشایندسازی محیطی مرز‌ها نیز اشاره و تصریح کرد: این اقدام به اقتدار سازمانی ما و در نتیجه اقتدار مرزی ما مقابل همسایگان می انجامد و آستانه تحمل مرزبانان ما که در شرایط سختی به فعالیت مشغول اند را نیز افزایش می‌دهد.

فرمانده مرزبانی ناجا تاکید کرد: راه حل اساسی برای رسیدن به توسعه پایدار مناطق مرزی اجرای آمایش سرزمینی در کنار تقویت و آمایش نظامی، انتظامی، سرزمینی و اکولوژیکی منطقه است.

سردار گودرزی ناامنی در مناطق مرزی را موجب توسعه نیافتگی این مناطق دانست و اظهار کرد: وجود افراد سودجو در مناطق قرمز و زرد مرزی به کسب و کار در این مناطق لطمه زده است با این حال سعی شده از فعالیت‌های کشاورزی در مناطق مستعد جغرافیایی حمایت شود و از حضور جمعیت بومی در این مناطق در چارچوب قوانین حمایت شود چرا که مرزبانی مسئولیت همه جانبه نظارت بر عمران و آبادانی مرز‌ها را برعهده دارد.

او افزود: در زمان جنگ تحمیلی هشت ساله فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی در مناطق مرزی غرب کشور محقق نمی‌شد و اکنون نیز در برخی مناطق جنوب شرق کشور نیز همین رویه وجود دارد.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در برخی مناطق غرب و جنوب شرق فعالیت مرزبانی در عمل یک طرفه است و اصولا برخی کشور‌ها در سمت و سوی مرز خود وجود خارجی ندارند که همین موضوع کار را مشکل کرده است.


عدم بازدارندگی قوانین مرزی


سردار گودرزی برخی قوانین کهنه در حوزه مرز را بدون اثر بازدارندگی دانست و بیان کرد: متجاوز مرزی در عراق پنج سال زندانی دارد، اما در کشور ما جریمه نقدی ناچیزی می‌شود و همین ناکارآمدی در خصوص قوانین سلاح و مهمات نیز صدق می‌کند.

او تصریح کرد: توسعه پایدار در مرز‌های کشور زنجیره ناگسستنی با امنیت دارد و به همین منظور ستون فقرات آمایش مرزی را امنیت می‌بینیم و معتقدیم اگر مرز‌های ما نا امن شود ناامنی تا عمق کشور ورود پیدا می‌کند.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: این آمایش در سطح ملی در قالب سیاست‌های کلان و مرتبط با پیوستگی مرزها، در سطح منطقه‌ای در حوزه استان‌های مرزی و با در نظر گرفتن تفاوت‌های مرز‌ها و در سطح استانی و محلی نیز در زمینه توسعه و آمایش شهرستان‌های مرزی در نظر گرفته شده است.

سردار گودرزی همچنین به اقتدار و هوشیاری کامل نیرو‌های مرزبانی کشورمان اشاره و اظهار کرد: در جریان اختلاف و درگیری بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان زمانی که یک گلوله به کشور ما اصابت می‌کند هر لحظه اراده کرده این طرف‌های درگیر را احضار می‌کنیم چرا که ایجاد فضای امن برای مرزنشینان و امنیت مرز‌های جمهوری اسلامی ایران اولویت نخست ماست.
 
انتهای پیام// م.ب
منبع: ایرنا
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر