کد خبر: ۷۵۴۱۹۲۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
کد خبر : ۷۵۴۱۹۲۰
سرکنسول ایران در هرات:

کارکرد مناطق مرزی در توسعه روابط با افغانستان مورد توجه قرار گیرد

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات افغانستان گفت: به منظور توسعه روابط اقتصادی و اجتماعی دو کشور ایران و افغانستان، علاوه بر کارکرد امنیتی، کارکرد ارتباطی مرز باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمد صدیقی فر سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات افغانستان با ارائه یک سخنرانی از طریق ویدئو کنفرانس در همایش ملی "ابعاد نظری و کاربردی توسعه و امنیت پایدار مناطق مرزی با رویکرد آمایشی" در مشهد گفت: کارکرد ارتباطی در مرز افغانستان به منظور توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در کنار کارکرد سنتی مرز که قالبی بازدارنده و امنیتی دارد باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد البته لازم است در این زمینه نیرو‌های مرزبانی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری در طول ۹۵۰ کیلومتر مرز مشترک دو کشور تقویت شوند.

او کارکرد ارتباطی و امنیتی مرز ایران و افغانستان را یک تضاد دانست و افزود: برخی چالش‌های موجود در نگاه ما در کارکرد مرز‌ها نهفته است باید بتوانیم این نگاه جدید ارتباطی را در مرز با افغانستان ایجاد کنیم تا به شکوفایی بیشتر روابط بین دو کشور بینجامد.

سرکنسول ایران در هرات ادامه داد: سه میلیارد دلار میزان صادرات ایران به کشور افغانستان بوده است که با توجه به شرایط کنونی کشور و البته تاثیرات کرونا در عرصه تجاری این رقم بسیار قابل توجه است، اکنون همین افغانستان بی ثبات از مهترین شرکای تجاری ماست که می‌تواند به یک از شرکای تجاری مهمتر ما تبدیل شود.

صدیقی فر بیان کرد: با استفاده از کارکرد سنتیِ مانع بودن و امنیتی بودن مرز ابتدا باید زمینه و بستر‌های ناامنی در مرز را حذف کرد که این امر در راستای کمک به استقرار صلح و ثبات در افغانستان است که طی ماه‌های اخیر برادران افغانستانی در این راستا تلاش گسترده‌ای داشته اند و ایران نیز در میان سایر کشور‌های جهان به واسطه همجواری و روابط گسترده، بیشترین دغدغه را پیرامون موضوع صلح در این کشور داشته و در این خصوص صادقانه تلاش کرده است.
بیشتربخوانید


او تصریح کرد: کمک به کاهش تولید مواد مخدر و توجه به مدیریت داخلی و جلوگیری از قاچاق کالا و تردد غیرمجاز از دیگر مسائل برای رونق کارکرد ارتباطی مرز است، البته برخی اشکالات در نظام ارائه روادید ما در افغانستان برخی افراد را مجبور می‌کند مسیر‌های غیرقانونی را برای ورود به ایران دنبال کنند که در این خصوص تغییر قوانین لازم است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات بر لزوم آمایش مناطق مرزی با افغانستان اشاره و تاکید کرد: توسعه یک سویه در ایران و در یک طرف مرز ناامنی ایجاد می‌کند لذا آمایش در مناطق و مرز‌های شرقی ایران باید هماهنگ با ایجاد آمایش در مرز‌های غربی افغانستان انجام شود چرا که توسعه باید در دو سوی مرز انجام شود تا به شکل باثبات در آید.

صدیقی فر اظهار کرد: برای رونق کارکرد ارتباطی مرز نیازمند توسعه گذرگاه‌های خود با افغانستان هستیم لذا در این مسیر باید مدیریت گذرگاه‌های مرزی را اصلاح کنیم.

او افزود: هر که از مرز‌های دوغارون، میل ۷۸ و میلک بگذرد این مشکلات ناشی از مدیریت مرز را خواهد دید و باید زیر ساخت‌ها و مدیریت در این گذرگاه‌ها به شکلی باشد که عبور قانونی از مرز سهل و آسان گردد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات به ظرفیت‌های بالا و مغفول افغانستان برای توسعه همکاری‌ها اشاره کرد و ادامه داد: افغانستان فقط آن تصویر تلویزیونی که مدام از انفجار و کشته شدن افراد نشان می‌دهند نیست و این نگاه باید در بین مسئولان تغییر کند، افغانستان پس از فروپاشی شوروی در دهه ۷۰ خورشیدی جایگاه ویژه‌ای در توسعه روابط با کشور‌های همسایه از جمله با آسیای مرکزی پیدا کرد که اکنون اهمیت آن بیشتر شده است.

صدیقی فر بیان کرد: کشور افغانستان نیز دارای ظرفیت زیادی از جمله نیروی کار ارزان و با استعداد و منابع سرشار معدنی و منابع خام کشاورزی و آب است.

او به پیشینه سفر‌های تاریخی از هرات به نیشابور و سمرقند اشاره و تصریح کرد: امیدوارم با توسعه کارکرد ارتباطی مرز‌های کشور‌های منطقه در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد باشیم که فردی از کابل سوار قطار شود و با عبور از ایران و دیگر کشور‌ها به بیروت و سواحل مدیترانه سفر کند.

انتهای پیام//ز.ق

بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر