تأمین زمین برای ۵۰ هزار واحد مسکونی ایثارگران در ۲۰ استان کشور

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: براساس تفاهم‌نامه‌هایی با استانداری‌ها، زمینه تأمین زمین برای ۵۰ هزار واحد مسکونی ایثارگران فراهم شد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید اوحدی روز شنبه ۲۴ آبان با حضور در برنامه زنده «صبح بخیر ایران» شبکه اول سیما با اشاره به مشکلاتی که بیماری کرونا در کشورمان ایجاد کرده است، گفت: کادر درمان کشورمان در طول ۹ ماه گذشته حماسه بزرگی آفریدند و با وجود تحریم‌های بی‌سابقه‌ای که به کشور ما تحمیل شده است، ایثارگرانه مشغول به خدمت بودند و جمعی از این عزیزان در این راه به شهادت رسیدند. بر همین اساس گردش کاری خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد و با دستور ایشان آیین‌نامه مربوط به مصادیق شهدای سلامت توسط شورای عالی امنیت ملی تنظیم و ابلاغ شد.

وی افزود: بر اساس این آیین‌نامه کمیته ملی تعیین مصادیق شهدای مدافع سلامت با مسئولیت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با عضویت بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور تشکیل شد. کمیته‌های متناظر این کمیته ملی نیز در استان‌ها تشکیل می‌شوند تا پرونده‌های شهدای سلامت را در استان‌ها بررسی و به کمیته ملی ارجاع دهند.

معاون رییس جمهور با اشاره به برگزاری ۳ جلسه کمیته ملی گفت: برای شروع کار ۲۰ پرونده مربوط به این شهدای عزیز تحویل بنیاد شهید و امور ایثارگران شده است. جلسه بعدی بررسی این پرونده‌ها فردا در سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار می‌شود. پیش‌بینی می‌کنیم با کار فشرده‌ای که توسط کمیته‌های استانی انجام می‌شود ظرف ۲ هفته آینده تمام پرونده‌ها مورد رسیدگی قرار گیرند.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: امروز شاهد فداکاری‌ها و ازخودگذشتگی‌های بسیاری از سوی کادر درمانی کشورمان هستیم و این اتفاقات با تأسی به فرهنگ عظیم ایثار و شهادت صورت می‌گیرد.

اوحدی با بیان اینکه آیین‌نامه موجود برای مصادیق شهدای سلامت تنها مربوط به شهدای حوزه درمان و سلامت است افزود: در این آیین‌نامه تبصره‌ای مربوط به موارد خاص و استثنایی در نظر گرفته شده که اختیار آن به وزیر محترم بهداشت واگذار شده است تا سایر موارد به جز شهادت را بررسی کنند.

وی افزود: کادر درمان کشورمان شدیداً دچار خستگی شده است و امیدواریم با همراهی تمام مردم شیوع این بیماری کمتر شود تا کادر عزیز درمان نیز با آرامش بیشتری کار خود را پیگیری کند.

معاون رییس جمهور با اشاره به انجام سفر‌های مستمر استانی گفت: تاکنون ۲۰ سفر استانی به صورت هفتگی انجام شده است. اعتقاد داریم برای خدمت رسانی به سمبل‌های ایثار و جهاد باید مدیریت جهادی داشته باشیم. پیش از انجام این سفر‌ها تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت صنعت، معدن و تجارت با موضوع مسکن و اشتغال جامعه ایثارگری به امضا رسید. بر همین اساس در سفر‌هایی که تا امروز به ۲۰ استان کشور انجام شده و تفاهم‌نامه‌هایی که با استانداری‌ها به امضا رسیده است زمینه تأمین زمین برای ۵۰ هزار واحد مسکونی برای ایثارگران فراهم شده است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه دولت موظف است تمامی فرزندان عزیز شهدا و جانبازان ۷۰ درصد را به استخدام دستگاه‌های دولتی درآورد که امیدواریم این موضوع اجرایی شود. خوشبختانه مجلس شورای اسلامی دارای ظرفیت بسیار خوبی است که بالغ بر ۱۷۰ نماینده در این دوره از جامعه معزز ایثارگری هستند و امیدواریم با حمایت‌های این عزیزان بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مشکل ایثارگران را حل کنیم.

اوحدی در خصوص مسائل حوزه درمان ایثارگران گفت: متأسفانه بدهی‌های انباشته زیادی در بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود داشت که بخش مهمی از آن مربوط به مباحث درمان و بیمه ایثارگران بود. خوشبختانه با همکاری سازمان برنامه و بودجه و شخص دکتر نوبخت این مشکلات برطرف شد و امروز ۱۰۰ درصد هزینه‌های هر کدام از ایثارگران اگر به مراکز درمانی طرف قرارداد بنیاد مراجعه کنند رایگان خواهد بود و هزینه‌های انجام شده در بخش خصوصی نیز ظرف مدت ۴۸ ساعت پرداخت می‌شود. شعبات بیمه دی نیز در تمام ادارات بنیاد در شهرستان‌ها مستقر می‌شوند تا نیازی به مراجعه حضوری به مراکز استان‌ها وجود نداشته باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص حوزه‌های اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: یکی از کارگروه‌های تشکیل شده در بنیاد شهید و امور ایثارگران شورای راهبری اقتصادی است که جمع خوبی از صاحب نظران و مدیران اقتصادی در این شورا حضور دارند و تصمیمات ما در زمینه اقتصادی سلیقه‌ای نیست. نگاه ما بر این است که بنیاد شهید و امور ایثارگران به یک مجموعه اقتصادی مولد با رویکرد اقتصاد مقاومتی تبدیل شود. همچنین ستادی تشکیل شده است که در جهت هم‌افزایی شرکت‌های بورسی بنیاد شهید و امور ایثارگران فعالیت کند.

معاون رییس جمهور افزود: بخشی از فرزندان و همسران گرامی شهدا سهام خود در صندوق اندوخته شاهد را در ماه‌های گذشته فروخته بودند و مبالغ فروش به آن‌ها پرداخت نشده بود. با اقدامات انجام شده این مشکل برطرف شد و از روز پنجشنبه گذشته پرداخت این مبالغ آغاز شده است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه میزان مطالبات این مجموعه از سایر دستگاه‌ها حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است، افزود: امیدواریم با نگاه اعتقادی که تمام دستگاه‌ها و مسئولان به جامعه ایثارگری دارند این مسئله به زودی حل شود تا بتوانیم به شکل بهتری در خدمت ایثارگران باشیم، هر چند تمام این خدمات مانند قطره‌ای در برابر عظمت وجودی ایثارگران است.
انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر