معاون وزیر علوم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

سهمیه‌های فرصت مطالعاتی خارج به دانشگاه‌ها ابلاغ شد + تسهیلات جدید

صدیقی معاون وزیر علوم از ابلاغ سهمیه‌های فرصت مطالعاتی خارج به دانشگاه‌ها خبر داد.

مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و معاون وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی اظهار کرد: امسال با شیوع ویروس کرونا با مشکل خروج دانشجویان از کشور مواجه بودیم، علاوه بر آن با مشکل افزایش هزینه‌ها، اعتبارات و محدودیت‌های متناسب با نرخ ارز در کشور رو به رو بودیم.

صدیقی ادامه داد: مبنای کار برای اعزام به فرصت مطالعاتی در ۶ ماه نخست سال برای اعزام دانشجویانی که نامه حمایت مالی داشتند و همچنین دانشجویانی که درصدد استفاده از فرصت مطالعاتی داخل داشتند، گذاشته شد. برای ۶ ماه دوم سال ترجیح دادیم که بیشتر از فرصت‌های مطالعاتی داخل استفاده کنیم و حداقل‌هایی را برای خارج از کشور در نظر بگیریم.

تخصیص فرصت مطالعاتی با اولویت دانشجویان ورودی سال ۹۶ 

معاون وزیر علوم از ابلاغ سهمیه‌های فرصت مطالعاتی خبر داد و گفت: سهمیه‌های فرصت مطالعاتی خارج از کشور اواخر آبان به دانشگاه‌ها اعلام شد. دانشگاه‌ها بر اساس این ابلاغیه، دانشجویان ورودی سال ۹۶ که پروژه‌های اضطراری دارند و با مشکل جدی در داخل مواجه هستند می‌توانند از این سهمیه محدود فرصت مطالعاتی خارج برای اعزام استفاده کنند.

برای فرصت مطالعاتی داخل سه نوع تسهیلات در نظر گرفته شده است

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: فرصت مطالعاتی داخل نیز به دانشگاه‌ها با ظرفیت به مراتب بیشتر از خارج به دانشگاه‌ها ابلاغ شد. برای فرصت مطالعاتی داخل، سه نوع تسهیلات بیشتر برای ترغیب دانشجویان در نظر گرفته شده است. ابتدا ظرفیت بیشتری در نظر گرفته شده، دوم اینکه مقرری فرصت مطالعاتی را برای دانشجویانی که در داخل کشور مشغول به تحصیل می‌شوند بالا برده شد و سوم اینکه پرداخت به دانشگاه‌ها نیز برای اینکه این دانشجویان را بپذیرند و این دانشجویان بتوانند از مشورت اساتید و امکانات آزمایشگاهی بیشتر استفاده کنند، افزایش یافته است.

مقرری دانشجویان فرصت مطالعاتی خارج افزایش نیافته است

صدیقی با بیان اینکه این فرصت‌های مطالعاتی داخل هم ۶ ماهه هستند، اضافه کرد: مقرری دانشجویان فرصت مطالعاتی خارج افزایش نیافته است. هم اکنون ۶۵ درصد هزینه اعزام به فرصت مطالعاتی را سازمان امور دانشجویان و ۳۵ درصد را دانشجو پرداخت می‌کند.

رئیس سازمان امور دانشجویان درباره مبلغ ریالی سهم سازمان امور دانشجویان توضیح داد: این سهم در کشور‌های مختلف متفاوت است و اگر محل تحصیل اروپا باشد بر اساس یورو و در سایر کشور‌ها هم متناسب با وضعیت خودشان هزینه فرصت مطالعاتی به دانشجو پرداخت می‌شود.

معاون وزیر علوم گفت: رویه اعزام به فرصت مطالعاتی تغییری نکرده و فقط سهمیه اعزام کاهش پیدا کرده است. علت این کاهش سهمیه این است که اعتبارات سازمان امور دانشجویان با این نرخ ارز پاسخگو نیست و نمی‌توانیم دانشجوی زیاد مثل گذشته اعزام کنیم. البته هنوز محدودیت‌های خروج از کشور با توجه به شیوع کرونا وجود دارد و بسیاری از کشور‌ها پذیرای دانشجویان نیستند.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۳۱ ۰۹ آذر ۱۳۹۹
دادن هزاران دلار ارز به يه نفر براي فرصت مطالعاتي = ريختن دلار تو جوب
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر