لزوم اطمینان از عدم ابتلا به کرونا پیش از بارداری

مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بانوان پیش از بارداری از عدم ابتلا به کرونا اطمینان پیدا کنند، زیرا حاملگی به خصوص در ماه‌های اول مادر را دچار مشکلات جسمانی می‌کند و هم زمانی این شرایط با بیماری کرونا، شرایط را برای مادر سخت‌تر خواهد کرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، نفیسه ثقفی، مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه متخصصین زنان در مواجهه با مادران باردار، باید به طور همزمان از دو نفر (مادر و جنین) مراقبت کنند از همین رو در شرایط کرونایی کار این افراد دشوارتر از گذشته است، گفت: خانم‌های باردار جزو افراد پر خطر در ابتلا به این بیماری هستند بنابراین مادران باردار باید بیشتر از سایرین از خود در برابر ابتلا به این بیماری مراقبت کنند.

او با بیان اینکه کرونا یک بیماری جدید است و سال‌ها باید بگذرد که تجربیات پزشکی افزایش یابد، افزود: این بیماری بیشتر از همه اعضای بدن، ریه را درگیر می‌کند و از آنجایی که ماهیت بارداری به نحوی است که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد مادران باردار یکی از گروه‌هایی هستند که بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

بیشتر بخوانید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه موارد مشکوک به بیماری کرونا علائمی مانند تب، سرفه، ضعف، خستگی، بی اشتهایی و تهوع و استفراغ و سرگیجه را تجربه می‌کنند، ادامه داد: دوران کمون بیماری شاید قبل از بارداری فرد باشد از همین رو زنانی که اقدام به بارداری می‌کنند باید از عدم ابتلا به بیماری کرونا اطمینان پیدا کنند.

ثقفیبا اشاره به اینکه اگر مادری مبتلا به کرونا باشد، اما دچار علائم تنگی نفس نشود می‌تواند در منزل استراحت کند و تا زمانی که اشباع اکسیژن خوبی داشته باشد نیاز به بستری ندارد، بیان کرد: اشباع اکسیژن مادر باردار باید بین ۹۳ تا ۹۵ باشد و اگر میزان اکسیژن کمتر از این میزان باشد مادر دچار مشکلاتی می‌شود.

او با اشاره به اینکه حاملگی برای مادر خود به خود ایجاد تنگی نفس می‌کند در شرایطی که جنین در هفته ۳۰ باشد به دلیل رفع مشکل تنفس مادر مبتلا به کرونا حاملگی ختم می‌شود و نوزاد مابقی مراحل رشد خود را در دستگاه می‌گذراند، تصریح کرد:، اما حاملگی زیر ۲۰ هفته معمولا تاثیر چندانی در تنفس مادر ندارد و می‌توان جنین را برای او حفظ کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه کرونا موجب مرده زایی، سقط، سزارین، ختم حاملگی و زایمان زود رس می‌شود، تاکید کرد: مادر باردار مبتلا به کرونا را باید در اتاق جداگانه از سایرین بستری کرد و پرستار بیمار نیز جزو افراد پر خطر و دارای بیماری زمینه‌ای نباشد.

ثقفی با اشاره به اینکه اگر لباس یا پارچه‌ای در مجاورت بیماران کرونایی خیس شده بود باید از تکان دادن آن خودداری کرد، اظهار کرد: همچنین سرویس بهداشتی فرد بیمار باید جدا از سایرین باشد و اگر امکان جدا سازی سرویس بهداشتی نیست پس از استفاده بیمار از سرویس بهداشتی حتما تمام سرویس ضدعفونی شود.

او با بیان اینکه اگر امکان دارد بهتر است برای غذای بیمار کرونایی از ظروف یکبار مصرف استفاده شود و یا ظروف بیمار جدا از سایرین شستشو و ضدعفونی شود، افزود: تغذیه مادر باردار نیز بهتر است با مواد پروتئینی و ویتامین‌های لازم برای سیستم ایمنی باشد و از مصرف غذا‌های چرب، فست فود و غذا‌های رستوران پرهیز شود همچنین مصرف مایعات فراوان و آب میوه طبیعی نیز ضروری است.
 
انتهای پیام// م.ب
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر