دلایل خاموشی برق در خراسان رضوی چیست؟

خاموشی‌های موقت و نوبتی چند روزی است در خراسان رضوی در حال اجرا است در حالیکه امسال به دلیل کرونا بسیاری از مراکز اداری، آموزشی و تجاری با تعطیلی یا محدودیت فعالیت می‌کنند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از مراکز نظیر مدارس، دانشگاه‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی، تالار‌های پذیرایی و حتی مراکز اداری و تجاری با تعطیلی و یا محدودیت؛ فعالیت می‌کنند، اما به بهانه کمبود برق، خاموشی‌های موقتی در مشهد و سایر شهرستان‌های خراسان رضوی از هفته گذشته رخ داده است که جای تامل دارد.

محمدی یکی از شهروندان مشهدی گفت: قطعی برق به دلیل کمبود گاز در شرایط فعلی و با وجود تعطیلی بسیاری از مراکز منطقی نیست.

او افزود: از طرفی طی هفته گذشته تاکنون دمای اکثر مناطق خراسان رضوی با افزایش و گرما همراه بوده   از این رو دما انقدر پایین نبوده است که منجر به افزایش مصرف گاز و به تبع آن نیاز به افزایش مصرف برق باشد که منجر به قطعی برق شود.

این شهروند با بیان اینکه با توجه به افزایش سرسام آور قیمت وسایل برقی هرگونه قطعی و خاموشی احتمالی ممکن است خسارت‌های زیادی رابرای شهروندان به بار آورد، ادامه داد: همیشه اوج مصرف برق در تابستان است که در برخی موارد باعث قطعی شبکه نیز می‌شود، اما اینکه در فصل زمستان به دلیل مصرف زیاد، خاموشی رخ دهد قابل پذیرش برای مردم نیست.

غفلت دولت و کمبود برق

محمدصفایی نماینده گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی در باره خاموشی‌های رخ داده گفت: به دلیل اینکه دولت از توسعه شبکه تولید انرژی نظیر برق رسانی طی چند سال گذشته غفلت کرده تولید انرژی با مسائل و مشکلاتی در کشور مواجه شده که نتیجه آن به قطعی برق و خاموشی‌های موقتی در حال حاضر و در فصل‌های مختلف سال منجر شده است.

او افزود: از طرفی دولت مطالبات بخش خصوصی فعال در حوزه انرژی به ویژه نیروگاه‌ها را طی دو سال اخیر پرداخت نکرده از این رو انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این زمینه کاهش یافته است و نیروگاه‌هایی هم که مشغول تولید انرژی هستند متاسفانه به دلیل پرداخت نشدن مطالبات با ظرفیت کامل فعالیت نمی‌کنند.

آیا فعالیت مزارع استخراج بیت کوین در قطعی برق موثر است؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعی برق به دلیل استخراج بیت کوین صحت ندارد، زیرا اولا تعداد مزرعه‌های استخراج بیت کوین یا همان رمز ارز در کشور به اندازه‌ای نیست که منجر به ایجاد خاموشی و قطع برق در کشور شود.

صفایی بیان کرد: از طرفی یک بیت کوین به طور متوسط ۷۵۰کیلو وات برق مصرف می‌کند و تعداد این بیت کوین‌ها هم هر تعدادی که باشند مصرف برق آن‌ها در مقایسه با مصرف شبکه توزیع برق کشور رقم آن چنانی نیست.

مازوت  و آلودگی هوا

او در مورد استفاده نیروگاه‌ها از مازوت به جای گاز نیز تصریح کرد: استفاده نیروگاه‌ها از مازوت در فصل زمستان یک امر طبیعی است که هر ساله رخ می‌دهد، زیرا به دلیل مصرف بسیار زیاد گاز در فصل زمستان که موجب اختلال در گاز رسانی به بخش خانگی می‌شود، گاز آن‌ها با محدودیت و در برخی موارد نیز با قطعی مواجه می‌شود.

بیشتر بخوانید


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این موضوع که استفاده از مازوت منجر به خطرات زیست محیطی می‌شود و باید راهکاری در این زمینه اندیشیده شود نیز تاکید کرد: متاسفانه دولت، حوزه انرژی به عنوان مهمترین مولفه توسعه را رها کرده و توجهی به توسعه شبکه، ظرفیت‌سازی برای صادرات، ذخیره‌سازی یا پالایش میعانات گازی مازاد ندارد از این رو اینگونه مسائل نیز تا زمانی که یک دولت فعال و پرتلاش در راس امور نباشد ادامه خواهد داشت.

منبع: قدس آنلاین

انتهای پیام//م. م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر